Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Nowe posty na forum

Pokazuję wyniki w określonym przedziale czasowym

This stream auto-updates   

 1. Ostatnia godzina aktywności na Forum
 2. Dobrze, że opisałeś te filtry, bo chciałem co nieco podyskutować na ten temat Mam dość mieszane uczucia co do tych spajków. Z jednej strony lubię spajki w newtonie. Nie cierpię za to "sztucznych spajków". Tutaj dobre jest to, że spajki są naturalne (fizyczne, nie programowe), ale jakoś tak nie przypominają tego, co znam z newtona. Tutaj są one hmm, za mocne (mówię o przypadku czteroramiennym)? A może to wina obecności w kadrze kilku wybitnie jasnych gwiazd(głównie nawet jednej), które spajki generują, a reszta prawie nie? Na zdjęciu z teleskopu najczęściej mamy albo bardziej "stonowane" gwiazdy i spajki są słabsze, ale jest więcej gwiazd z ich widocznością, albo mamy jakąś jedną wybitnie jasną, której spajki zajmują większość kadru. Może to po prostu kwestia charakterystyki jasności gwiazd w kadrze. Druga sprawa to ich geometria. O ile w teleskopie wąski kąt widzenia sprawia, że są one "równe", tj mają ramiona równoległe do siebie i proste, o tyle tutaj (szczególnie w tym pionowym zdjęciu) geometria robi się dziwna - spajki zakrzywiają się nieco i to różnie w zależności od części kadru. Nie wiem, czy to kwestia dystorsji, czy po prostu samego w sobie szerokiego kąta widzenia. No i jak chodzi o te więcej, niż 4 ramienne, to uważam, że efekt jest już zbyt mocny. 4 ramiona są w miarę ok. Odnośnie samej budowy, to zastanawiam się, czemu taki filtr to szereg równoległych linii, a nie jeden krzyż na środku (jak pająk newtona). Które rozwiązanie ma jakie wady, a jakie zalety. Być może dużo linii powoduje wzmocnienie efektu, który na jednym krzyżu byłby bardzo subtelny? A co do przecierania mokrego obiektywu, to mam takie złe doświadczenie, że jak już faktycznie on "przemoknie", to nawet po przetarciu pojawia się taki jeden, ukośny "spajk", który totalnie psuje zdjęcia W sumie nie mam pojęcia, dlaczego się tworzy na wilgotnej optyce (nie ma tam przecież żadnej "kreski" do wywołania dyfrakcji).
 3. 24 Cudne Prace wybrane w miesięcznych eliminacjach stanęły przed Państwem ponownie. Wybierzmy z nich ASTROFOTOGRAFIĘ ROKU w Konkursie imienia Heńka Kowalewskiego. Do dzieła Szanowni Państwo, tak jak sobie współczuję, współczuję również Wam - wybór niezmiernie trudny..... Głosujemy na maksimum 3 fotografie od 14 do 21.01.2017 roku.. Głosy wcześniej lub później oddane będą nieważne Serdecznie zapraszam do głosowania, czas szybko płynie, nie przegapmy wyborów.
 4. Te są dobre: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3520&lunety=Filtr_Astronomik_O-III_w_oprawie_2''_(8H0045) http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3481&lunety=Filtr_Astronomik_UHC_w_oprawie_2''_(8H0012)
 5. Okular 4-5mm (bez barlowa) da Ci źrenicę wyjściową 1mm albo nieco mniej i będzie to dobre powiększenie do obserwacji Księżyca i planet. Czy masz już taki okular, czy planujesz dopiero kupić? Powiększenie 400x jest teoretycznie możliwe, ale wymaga bardzo dobrych warunków atmosferycznych, które zdarzają się bardzo rzadko. Proponowałbym najpierw spróbować z okularem 4-5mm. M51 zobaczysz w 8 calowym teleskopie bez problemu*, nawet z terenów podmiejskich gdzie widać gwiazdy 5mag, a Droga Mleczna ledwo majaczy. Ale do takich obiektów na początek raczej zastosuj okular dający średniej wielkości źrenicę wyjściową, czyli w Twoim przypadku powiększenie 60-100x. * bez problemu nie oznacza oczywiście, że będzie taka jak na zdjęciach, ale M51 to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji. A im ciemniejsze niebo, tym więcej można dostrzec.
 6. Dzisiaj
 7. https://sourceforge.net/projects/skychart/files/0-beta/2017-01-16/ Version 3.11 beta, release Notes This version can be considered as a 4.0 release candidate New functions: * Set the tool bar button size and text in Setup / Toolbar editor. * New performance options from menu File/Reset chart and options... * New tool box function you can activate with the keys F1 to F8. * Scripting functions and custom tool box capabilities. * The tool bar editor allow you to edit the button bar layout. The function is available from the menu Setup / Tool bar editor. * New representation for the Milky Way. This can be activated from the menu Setup / Display / Lines by unchecking "Milky Way - Line mode". * Updated Solar system information window with more functionallity * Plot images for the main planetary satellites * Update the artificial satellites TLE files automatically. * Option to add a crosshair to the chart center. * Option to add the meridian line with any projection. * Show comet and asteroid hourly motion in the detail window. * Update download URL for asteroids and comets * Add cursor or telescope position to observing list * Add Tcp/Ip connection to the LX200 telescope interface. * Use INDIstarter to manage the INDI server. * New INDI control panel. Catalog: * OpenNGC replace NGC2000, it is now include with the base version * The following catalog change require to install the new version with 4.0 in the file name from https://sourceforge.net/projects/skychart/files/2-catalogs/ * New version of GCVS and WDS catalog * New version of PGC/LEDA with 5 million galaxies * Add index to search planetary nebula by name * Add Sh2 and Barnard catalog * Update the pictures using better coordinates from OpenNGC Corrections: * Performance improvement with image display * Artificial satellites TLE files can use .txt extension. * Move some menu from File to View and Chart. * Now the program scale the window correctly on high resolution screen. You can set the old behavior in Setup/General. * No more store the program data location in the configuration file. If you need a non-standard location use the new command line option "--datadir=".
 8. Też tak miałem. Wyjeżdżam spod bloku niebo ladne i czyste, a jak zajechałem na miejscówkę, wysiadłem z auta i mało mnie krew nie zalała i biała gorączka wzięła, niebo szare, a co najlepsze w tym, że na "pogoda i radar" tego zachmurzenia nie pokazało. No i to było na tyle! Pozdrawiam wszystkich i głowa do góry, nastepnym razem będzie lepiej!!!
 9. Aaa, widzicie. ja sam myślałem, że ten temat już załatwiłem. Wszystkiemu winna koniunkcja tematów głosowania rocznego i grudniowego.
 10. Dzięki za informację miałem kupić 10 SW no ale faktycznie może i racja że 12 będzie docelowo lepszym rozwiązaniem. a problemu nie mam z jej przenoszeniem (jak dla mnie to leciutka)... GSO wizualnie wygląda lepsze a i też słyszałem lepsze opinie Zresztą SW miałem już kiedyś przyjemność podtykać i nie powaliło mnie. Co do propozycji to skorzystam na pewno. Pozdro i jeszcze raz dzięki. Ps. Co do WOŚP to wolontariuszem jest syn od lat więc kasę już skosił
 11. 10.01.2017. MTO 11ca + Sony Nex F3. iso 200. 1/160s. Drugi kadr eksperymentalnie z cyfrowym przybliżeniem. iso 400.1/60
 12. No i dzięki Tobie rosną nam przyszli FAfowicze
 13. Witam. Do sprzedania mam nową praktycznie nie używaną lornetkę vortex viper hd 8x42. Lornetka była kupiona w sklepie teleskopy. W skład zestawu wchodzi lornetka, pudełko, futerał, pasek, dowód zakupu paragon. Lornetka nie nosi żadnych śladów użytkowania, nigdy nie była poza domem. Lornetka ma dożywotnią gwarancję producenta! Cena 2000zł do negocjacjiZapraszam do zakupu!
 14. http://www.as.up.krakow.pl/minicalc/PERBETA.HTM
 15. Gdyby ktoś z Was miał na sprzedaż statyw Slik 700 DX (lub podobny cenowo) pod 5-kilogramową lornetę, chętnie odkupię. Ewentualnie - gdyby ktoś miał na sprzedaż sam statyw (bez głowicy) lub dobrą głowicę - również proszę o PW (choć tutaj pewnie mój proces decyzyjny potrwa dłużej, ze względu na konieczność rozejrzenia się w uzupełnieniach zestawu).
 16. Cieszę się, że się przydało. pzdr.
 17. Korektor już w domu można rzec nówka sztuka. Teraz obliczenia i zamawianie złączek - do zlotu chyba wszystko skompletuje PS Jak by co to spokojnie wszystko w temacie się dzieje tylko powoli. Proszę nie myśleć że nic nie działam. A za jakiś czas fotka z zaskoczenia
 18. "Gorący Jowisz" krążący wokół pobliskiej gwiazdy zmiennej Wysłane przez nowak w 2017-01-15 Astronomowie odkryli kolejnego „gorącego Jowisza”, egzoplanetę krążącą wokół pobliskiej gwiazdy typu T Tauri, znanej jako TAP 26. Nowo odkryty obiekt, nazwany TAP 26b, jest około 66% masywniejszy od Jowisza i okrąża swoją macierzystą gwiazdę z okresem 10 dni. Odkrycie zostało zaprezentowane w papierowym wydaniu na arXiv.org 6 stycznia. Znajdująca się jakieś 480 lat świetlnych od nas TAP 26 jest gwiazdą zmienną typu T Tauri. Przy swojej masie zbliżonej do Słońca, jej promień stanowi 1,17 promienia Słońca. Jest od niego starsza o 17 milionów lat. Tak młodo formujące się gwiazdy typu T Tauri mogą dostarczyć ważnych informacji na temat tworzenia i wczesnej ewolucji układów planetarnych. Dlatego też wykrywanie obiektów typu „gorące Jowisze” wokół tych gwiazd oraz określenie ich właściwości orbitalnych może pomóc astronomom zrozumieć, w jaki sposób się tworzą i migrują, dając istotny wgląd w procesy fizyczne odpowiedzialne za tworzenie takich planet. Mając to na uwadze, zespół naukowców kierowany przez Liang Yu z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji, obserwował TAP 26 w okresie od listopada 2015 r. do stycznia 2016 r. używając 3,6 metrowego teleskopu CFHT (Canada-France-Hawaii Telescope) na Hawajach. Kampania obserwacyjna, która wykorzystuje urządzenia Echelle SpectroPolarimetric dla Obserwacji Gwiazd (ESPaDOnS), została przeprowadzona na podstawie programu Magnetycznej Topologii Młodych Gwiazd i Przetrwania w bliskości masywnych Egzoplanet (Magnetic Topologies of Young Stars and the Survival of close in massive Exoplanets - MaTYSSE). Przez wdrożenie trzech różnych metod obserwacyjnych, naukowcy zdołali wykryć planetę w widmie TAP 26. Odkrycie oparte jest o analizę 29 widm zebranych podczas 72 dni. Według badań nowo odkryta planeta ma masę 1,66 masy Jowisza i okrąża swoją macierzystą gwiazdę w odległości 0,1 jednostki astronomicznej. Dzięki swojemu krótkiemu okresowi orbitalnemu, ogromnej masie i odległości od gwiazdy macierzystej, TAP 26b została sklasyfikowana jako „gorący Jowisz”. Są to gazowe olbrzymy podobne do tych z Układu Słonecznego, których okres orbitalny nie jest dłuższy, niż 10 dni. Mają wysoką temperaturę powierzchniową, ponieważ krążą bardzo blisko swojej gwiazdy. Oprócz wyprowadzenia podstawowych parametrów nowo odkrytej planety, naukowcy ujawnili również kilka ważnych informacji na temat natury jej gwiazdy macierzystej. Zespół stworzył mapę jasności powierzchniowej oraz mapę magnetyczną TAP 26, ukazując obecność chłodnych i ciepłych miejsc. Astronomowie odkryli, że temperatura fotosfery gwiazdy wynosi 4620 K a jej maksymalna jasność absolutna V to 12,16 mag. Ponadto, na podstawie danych obserwacyjnych, naukowcy zakładają, że TAP 26 rozproszyła swój dysk akrecyjny bardzo wcześnie a jej pole magnetyczne zaczęło ewoluować do złożonej topologii. Więcej informacji: 'Hot Jupiter' detected around nearby variable star Opracowanie: Agnieszka Nowak Źródło: phys.org Na zdjęciu: Wizja artystyczna "gorącego Jowisza". Źródło: Ricardo Cardoso Reis (CAUP) http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/goracy-jowisz-krazacy-wokol-pobliskiej-gwiazdy-zmiennej-2848.html
 19. Dokładnie tak mi wyszło. Dzięki za potwierdzenie. Co prawda w bazie NED nie mogłem odszukać nazwy ale obiekt znalazłem.
 20. Czy te zdania będą poprawnie napisane? Zagłosowałbym w ,,Konkursie na najlepszą relację z obserwacji w 2016 r." ale mam leniwca, nie będę tego czytał. Zagłosowałbym w ,,Konkursie na fotografię roku 2016" ale mam to w nosie, są inni.
 21. European Astronomy Picture of the Day - 16 stycznia 2017 NGC 2170- autor Oleg Bryzgalov http://eapod.eu/16-january-2017-ngc-2170/
 22. Wczoraj
 23. 1. Jacek E. nr 3 Pyrlandia2. MarWo pyrlandia pok. 63. Virus - pyrlandia pok64. darius - Pyrlandia pok. 75. kapral - Pyrlandia 76. szdom1 - Pyrlandia 7. bez żarcia, koszulka XL7.Anva -Pyra 38. SZKLARZ + zawodniczka 35,Stary Gościniec.9. matti_94 - pokój Trójmiasto10. Artir - Pyrlandia pok. 611. Charon _X - pyrlandia (pokój obojętny)12. Mirek Pyrlandia pokój 6 z jedzeniem koszulka xxl13. Lukasz83 - Pyrlandia pokój nr 514. Gayos - Pyrlandia pok. 615. stefanchm - pyrlandia pok. 616. sp3occ - Pyrlandia pok. 6 - koszulka XL17. Zielu - Pyrlandia pok. 318. - Pyrlandia pok. 219. jolo - Pyrlandia pok. 320. towerfox- Pyrlandia pok. 721. Klucha- Pyrlandia pok. 722. Ossek - Pyrlandia pok. 223. Marko7 - Gościniec Nowy, pokój nr 6, bez wyżywienia24. Jacek 2 - Pyrlandia pok. 225. kenny - Pyrlandia pok. 226. Piotrczwarty + 3 osoby Gościniec Nowy, pokój nr 6, bez wyżywienia27. sferoida - Pyrlandia pok.328. seyfert - Pyrlandia pok. 529. przemo77 - Pyrlandia 4 30. thomson - Pyrlandia 531. prestoneq - Pyrlandia pok. 432. ignisdei - Pyrlandia 733. Acidtea - Pyrlandia 134. Maciej - Pyrlandia 135. Jajak - Pyrlandia 136. Polaris - Pyrlandia 137. Thomas - Pyrlandia 138. Pery - Pyrlandia pok.439. Krzysztof G. Pyrlandia 440. Bandros Pyrlandia pok.641. Panasmaras - Pyrlandia 5 42. Marek Gdańsk - Pyrlandia 543. Ola - Pyrlandia 544 - 45. Janusz G. + Jurek Gościniec Nowy, pokój dwuosobowy46. OPrzemo + 2 osoby Gościniec Nowy 47. Balubk - Gościniec nowy, pokój 5 (bez wyżywienia) 48. ewa - Pyrlandia pok. 2 49. cyberboss - Szkoła pod kasztanami, parter pokój obojętny (Pyrlandia - lista rezerwowa, pokój obojętny), koszulka M 50. Marcin (Paździoch) przyjedzie razem ze mną i z Kluchą- obojętnie gdzie będzie 51. puchciu - Pyrlandia 4
 24. 4.11 Constellation Settings - ustawienia konstelacji. Aby wejść w poniższe opcje Wchodzimy w Settings na dole Ekranu w grupie Display Options odszukujemy właściwość Constellations: 4.11.1 Show Constellations - ustawia czy konstelacje są wyświetlane na mapie nieba. Po wyłączeniu większość ustawień w tej sekcji zostaje wyłączona (prócz pokazania konstelacji zodiakalnych i kliknięcia w obszaru wewnątrz granic konstelacji aby ją zaznaczyć). Po włączeniu opcji można wybrać jakimi liniami mają być połączone gwiazdozbiory. 4.11.2 As Traditional Lines - wyświetla konstelacje przy użyciu tradycyjnych wzorców linii łączącej najjaśniejsze gwiazdy w każdej konstelacji: 4.11.3 As Modern Lines - wyświetla konstelacje jako bardziej złożone postacie, z wykorzystaniem nowoczesnych wzorców opartych na 1952 książce HA Rey, "Gwiazdy: nowy sposób, aby je zobaczyć.": 4.11.4 As Mythical Figures - wyświetla konstelacje jako obrazki mitologicznych figur. Opcja pokazuje tylko obrazy konstelacji w pobliżu centralnej części pola widzenia, inne obrazki konstelacji znikną gdy przesuniemy mapę. Obrazy konstelacji są wykorzystywane za zgodą Kosmic Kreations: 4.11.5 As IAU Boundaries - wyświetla granice gwiazdozbiorów na mapie głównej nieba (oficjalne granice gwiazdozbiorów zostały sformalizowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1930 roku, korzystając z epoki precesji na rok 1875 - uwaga, granice gwiazdozbiorów są odsunięte od linii rektascensji i deklinacji od dzisiejszych współrzędnych równikowych, zwłaszcza w pobliżu biegunów niebieskich. Przesunięcie wynika z faktu, że precesja "obróciła" niebo od 1875 roku prawie o 2 stopnie): 4.11.6 Show Zodiac Constellations Only - opcja ta gdy jest włączona, pokaże na mapie głównej tylko dwanaście konstelacji zodiakalnych - warunkiem jest zaznaczenie jednej z opcji powyżej, jeżeli żadna z powyższych opcji nie będzie zaznaczona, Sky Safari nie pokaże żadnej konstelacji. Na zdjęciu poniżej przykład z włączoną funkcją As Modern Lines: 4.11.7 Tap to Select - określa, czy konstelacje mogą być wybrane poprzez dotknięcie obszaru wewnątrz granic konstelacji. Po wyłączeniu konstelacje nie mogą być wybrane poprzez stuknięcie (nadal będzie można wybrać planety, gwiazdy, oraz DS-y). Na zdjęciu poniżej, przykład z gwiazdozbioru Oriona: 4.11.8 Intensity - Wyświetla suwak, który pozwala sterować jasnością linii konstelacji i etykiet: Na zdjęciu po lewej suwak ustawiony na 30% - po prawej na 100% (włączona również funkcja Tap to Select) 4.12 Constellation Names - nazwy gwiazdozbiorów. 4.12.1 Show Names - określa, czy na mapie nieba wyświetlane będą nazwy gwiazdozbiorów: 4.12.2 Use Abbreviations - określa czy na mapie nieba, nazwy konstelacji będą wyświetlane oficjalnymi skrótami (np "ORI" zamiast "Orion"): 4.13 Asterism Display - opcje wyświetlania asteryzmów. 4.13.1 Show Asterisms - po włączeniu kontury asteryzmów są wyświetlane na mapie głównej nieba: 4.13.2 Show Names - wyświetla nazwy asteryzmie na mapie nieba. Można wyświetlać nazwy asteryzmów niezależnie od wyświetlania opcji Show Asterisms:
 25. Dziękuję! Wszystko zasługa znakomitego powietrza jakie dzisiaj było.
 26. Po prostu jakby został wyłączony. Jak go od nowa uruchomiłem to nie mogłem nic zrobić przez niego ponieważ wszystko było uruchomione. Może kabel USB stracił połączenie, nie wiem. Nie miałem nigdy czegoś takiego.
 27. Ostatnio zauważyłem, że dość często pojawiają się takie 1, 2 godzinne dziury w chmurach. To mnie utwierdza w postanowieniu postawienia roll-off'a albo kopuły. ... wtedy idę do obserwatorium na godzinkę i nie narzekam bo nie muszę sprzętu w tej godzinie rozstawać, ustawiać i chować tylko mam przynajmniej 45min na astronomię
 1. Załaduj więcej aktywności Userów