Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

DarX86

Użytkownik
 • Zawartość

  1549
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  43

Ostatnia wygrana DarX86 w Rankingu w dniu 5 Maj

DarX86 posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

3598 Excellent

O DarX86

 • Tytuł
  Syriusz
 • Urodziny 12.11.1986

Profile Information

 • Zamieszkały
  Skierniewice/Rawa Mazowiecka

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Jasień

Ostatnie wizyty

6617 wyświetleń profilu
 1. Bo ten teleskop jest do obserwacji, a nie foto. Okazjonalnie coś można przez niego pstryknąć pamiątkowego, ale nie to że foto to jego główne zadanie.
 2. Co szkodzi spróbować? skoro wszystko potrzebne do tego już masz:) Na duży skok bym nie liczył bo jednak lustrzanka nie jest przeznaczona do tego typu fotografii.
 3. Takim zestawem wiele więcej się nie uzyska. Trzeba by podpiąć kamerę do planet, nagrać film z kilku tyś klatek i kilkaset najlepszych z nich zestackować i obrobić, wtedy powinno wyjść dużo lepiej. Z pojedynczej klatki lustrzanką szału nie będzie. Lepiej wycelować w Księżyc.
 4. Ja z kolei nie jestem pewien czy to ma sens. 10 tys to wcale nie jest tak dużo, praktycznie całą sumę może pochłonąć montaż i kamera, a gdzie teleskop, odsuwany dach czy kopuła... Inna sprawa że szarego człowieka pewnie to zaciekawi i zerknie, ale nie zafascynuje na tyle by było to jakąś wielką atrakcją, tym bardziej że widoki na żywo tak spektakularne nie są jak zdjęcia naświetlane wiele godzin i umiejętnie obrobione. Żeby wciągnąć widzów trzeba też posiadać wiedzę by coś ciekawego powiedzieć o pokazywanych obiektach, a nie tylko pokazać "oto galaktyka nr taki i taki". Jeśli astro byłoby twoim hobby, to przy okazji gościom można by było co nieco zaprezentować skoro i tak sprzęt masz dla siebie. Ale robić to wszystko specjalnie pod gości to chyba nie ma sensu, przynajmniej według mnie.
 5. Według mnie efekt jest całkiem dobry jak na pojedynczą klatkę lustrzanką z tym teleskopem. Nie ma co narzekać
 6. Stawiają tych słupów w Ustce
 7. Gdzie tak wyczytałeś? Po co mieć 20cm teleskop skoro potem robi się z niego 5cm. Wykorzystuj potencjał teleskopu i zrób pełno aperturowy. Ja mam 25cm i przez myśl mi nie przeszło by robić mniejszy filtr:)
 8. Z Syntą to nie jest źle bo jest korzystny stosunek cena/gabaryty sprzętu Ale nie wyobrażam sobie jak oznajmić żonie że kupiłem 5-cio centymetrowy krążek szkła za tysiaka
 9. Sto lat!:)
 10. Montażowi to nie przeszkadza. Ja stawiałem na trawniku, na roli, na polnej drodze zarośniętej trawą po kolana Jeśli taka betonowa podstawa sprawi że będzie Ci wygodniej to możesz to rozważyć. Sam dobson nie jest tak wymagający do tego na czym stoi
 11. Jakie zadanie miałby spełnić taki domek, prócz przechowywania Synty gdy jest nie używana? Bo jeśli osłonięcie obserwatora przed choćby wiatrem, to w zasadzie sprawdzi się tylko obrotowa kopuła z otworem po jednej stronie. Zwykła budka raczej nie spełni zadania. Synta ma nisko oś obrotu więc jeśli chciałbyś obserwować niżej położone obiekty to ściany musiały by mieć poniżej metra wysokości. Można zrobić obrotowy domek z otwieranym dachem i jedną ścianą, ale czy to ma sens? Ja bym postawił na tradycję, pomieszczenie do przechowywania teleskopu i wyprowadzanie go na obserwacje
 12. Najlepszego:)
 13. Najlepszego!:)
 14. Szkoda że nie mieliście jakiegoś newtona do kompletu porównania:)