Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

DarX86

Użytkownik
 • Zawartość

  1654
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  48

Ostatnia wygrana DarX86 w Rankingu w dniu 19 Lipiec

DarX86 posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

3859 Excellent

O DarX86

 • Tytuł
  Syriusz
 • Urodziny 12.11.1986

Profile Information

 • Zamieszkały
  Skierniewice/Rawa Mazowiecka

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Jasień

Ostatnie wizyty

7442 wyświetleń profilu
 1. 5 minut temu pod bramę zajechał znajomy biały bus, więc wyskoczyłem przed dom po przesyłkę Pokaż co tam masz dobrego... Po krótkich namowach ukazała swoje wnętrze... Nie mogłem się oprzeć i dotknąłem... Na koniec małe porównanie do "spasionego" poprzednika
 2. Odkryłem nową jakość wyświetlanych obrazów....umyłem ekran lapka :D 

 3. To wolałbyś żeby zamiast pudełeczka powstała 20kg waliza ?
 4. Chciałeś napisać Maciek Jeszcze trochę i będzie więcej nagród jak zdjęć biorących udział w konkursie
 5. Naprawiło się... może u mnie jakieś niedomagania chwilowe wystąpiły.
 6. U mnie zdjęcia się nie wyświetlają, gdzieś je wcięło.
 7. Ja mam z 18 lipca ciemne piórka po zachodzie Słońca: I takie coś z 20 lipca:)
 8. Prognozy jasności przelotów na Heaven's Above nie są jakieś powalające. U mnie jest to max -1,4mag przy wysokości przelotu 85 stopni, więc prawie w zenicie. Warto obserwować sytuację, ale jak na tą chwilę to do jasności ISS jeszcze daleko.
 9. Oczywiście że się dostanie, tym bardziej że nie są to takie małe szczeliny. W 10" bez problemu palce wchodzą między celę lustra a blachę tuby, więc kurz też się zmieści. Oczywiście jak trzymasz w domu w czystości to ta ilość kurzu który się dostanie jest pomijalna, ale jak trzymałem w dużym garażu który często był otwarty, to wiatr potrafił nadmuchać a i robaczki różne też wchodziły. To zależy gdzie stoi ten garaż, jak na zamkniętym podwórku to chyba nie ma co być przesadnie strachliwym:)
 10. Najlepszego
 11. Kilka minut temu obok mnie przechodziła burza z intensywnymi wyładowaniami, niestety widok przysłaniały mi drzewa. Oto dwa najciekawsze zdjęcia które zrobiłem.
 12. A może część banerów zrobić w formie jak ma np. Delta na swojej stronce. Tak by same się zmieniały co parę sekund lub ręcznie przestawiać klikając w kropę? Można by w ten sposób skrócić tą kolumnę po prawej stronie forum.
 13. Wygląda podobnie bo to praktycznie ten sam montaż AZ3 wygląda zupełnie inaczej.
 14. To tak na szybko: 1. Masz rację jest na tyle długa dźwignia, a montaż chodzi na tyle płynnie że nie ma problemu ze śledzeniem obiektu. Opanowanie ruchu przy powiększeniach ponad 200x-300x nie stanowi większego problemu. 2. Niektórzy dorabiają sami prowadzenie, lecz wiadomo że do tego trzeba mieć trochę "pojęcia" Najtańszą opcją jest chyba zakup na giełdzie platformy paralaktycznej na której będzie stawiać się montaż. 3. Obejmy + dovetail i możemy wieszać . Można starać się usztywnić tubę ale nie jest to konieczne. Ja wieszam 10" GSO przy użyciu dwóch obejm i dovetaila 30cm. I jest to dla mnie wystarczające do popatrzenia i avikowania US. 4. Jest to sprzęt przystosowany do pracy w terenie. Wystarczy obserwować giełdę by zobaczyć jak dobrze wyglądają paroletnie teleskopy. Jeszcze nie widziałem by jakiś montaż się rozlatywał przez wilgoć. Tym bardziej że nocy w ciągu roku gdy teleskop stoi pod gołym niebem nie jest wcale tak dużo. 5. Nie jest to konieczne, można mocniej skręcić "hamulce" jednak odbywa się to kosztem precyzji ruchów. W GSO jest regulacja środka ciężkości na czopach mocujących jednak jest to na tyle kłopotliwe że raz ustawionych raczej się już nie zmienia. Można dorobić sobie regulowaną przeciwwagę na dole tuby. Ale to już każdy musi sam zdecydować czy jest to dla niego konieczne. Ja dużo nie obserwowałem, ale nigdy nie odczułem potrzeby posiadania takiej przeciwwagi. Być może nie miałem wystarczająco ciężkiego okularu
 15. To ja do puli nagród mogę dorzucić tektyt z rodziny indochinitów lub rosiczkę (drosera capensis).Czyli kamyczek albo roślinka do wyboru