Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

jolo

Moderator globalny
 • Postów

  5557
 • dołączył

 • Ostatnio

 • Days Won

  217

jolo last won the day on February 26

jolo had the most liked content!

Reputacja

8321 Excellent

O jolo

Contact Methods

 • Website URL
  http://astrojolo.com

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Nieborowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Nieborowice
 1. To chyba ten błąd http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11729-upierdliwe-ą/ Jak edytujesz albo cytujesz trzeba uważać z "ą" na przeglądarce Chrome.
 2. Ano, przejrzystości się spodziewałem, bo wiało cały dzień, ale dobry seeing był dla mnie miłym zaskoczeniem. Takie nocki mam u siebie pod domem kilka razy w roku niestety tylko Włodek, chodziło Ci co taki opis?
 3. Wczoraj pogoda mnie zastała o 23 z ręką w nocniku - akurat miałem rozbebeszony reduktor. Zapowiadało się kilka godzin z dobrą (jak na moje warunki) przejrzystością, więc musiałem wycelować w coś, co nie zajmuje całego kadru (brak FF/FR) - wzrok padł na Lwa, a teleskop skierował się na 3 godziny na NGC3628. I tak póki co udało mi się zebrać 3 godziny luminancji do Hamburgera. TS 130/910, QHY163M, Baader L, 65x180s, niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, seeing dobry.
 4. Za
 5. Jednak koniec końców okazało się, że miałem to samo co Ty - za mocno ściśnięty reduktor. Po obluzowaniu nakrętki i przykręceniu jej z czuciem efekt zniknął, poniżej fragment klatki 600s Ha po "luzowaniu" reduktora:
 6. A faktycznie - teraz widzę
 7. Wczoraj wieczorem się rozpogodziło i nawet przejrzystość była niezła, co dało zasięg gołym okiem u mnie około 5.5, a to się zdarza kilka razy w roku. I tak było do 4 rano, a potem spadło trochę śniegu Dwa kadry z wczorajszych łowów - NGC3628 i NGC4244 - z refraktora 130mm, QHY163M, 300s Baader L, niebo podmiejskie, przejrzystość dobra. Tym razem bez FF/FR na pełnej ogniskowej 910mm - akurat przechodził operacje luzowania i czyszczenia
 8. Ekstra! Ja jeszcze nie jestem gotowy na 50mm, na razie popróbuję na 135 Jeśli chodzi o łączenie to mi się zawsze kojarzy, że M35 też jest podkreślona kreseczką do gwiazdy 1 Gem - tak jest w Interstellarum na przykład i w Pocket Sky Atlas też.
 9. Dzięki Ale gdzie ta rąsia? Szymon - to stack Ha (chyba że chodzi Ci o surowy?):
 10. Kolejny zimowy połów. Trochę mnie zaskoczył fakt, że ta mgławica położona jest w granicach gwiazdozbioru Oriona, choć leży tuż pod stopami Bliźniąt. Kolejna rzecz jaka mnie zaskoczyła, to fakt, że świeci ona całkiem jasno w Ha, ale niewiele słabiej w Oiii. Trochę mniej przyjemnie mnie zaskoczył natomiast fakt, że obraz z Ha i z Oiii jest praktycznie taki sam, przez co w mojej kompozycji HaOiiiRGB nie udało się praktycznie uzyskać żadnego zróżnicowania w barwie - bez siarki ani rusz Ale za to czysty materiał RGB wygląda obiecująco, bo kryją się tam jakieś obszary refleksyjne, więc pod ciemnym niebem warto tam trochę ponaświetlać, może na zlocie się trafi okazja. Materiał zebrany z podwórka w grudniu 2016 i styczniu 2017, TS 130/910 0.79x, QHY163M, EQ6, HaOiiiRGB 400:200:120 minut, niebo podmiejskie, warunki zróżnicowane http://astrojolo.com/astrophotography/emission-nebulae/monkey-head/
 11. Ale się nałapało galaktyczek na tym pierwszym zdjęciu, ekstra!
 12. Właśnie o to mi chodzi - chciałbym podpatrzeć na żywo jak się tym działa i jakie są efekty Ewentualnie jak się dogadamy to na kwadrans powiesić na nim mój aparat
 13. Na razie zamontował na wykrywaczu metali.. pierwszy krok zrobiony.
 14. Mirek, a Adventurera bierzesz?
 15. DSC - masz na myśli Digital Setting Circles? Mógłbyś coś więcej napisać o Twoim rozwiązaniu - to jakieś dedykowany zestaw do teleskopów SW? DSC chyba nie są u nas zbyt popularne.