Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Jarkowy123

Użytkownik
 • Zawartość

  147
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  8

Ostatnia wygrana Jarkowy123 w Rankingu w dniu 16 Luty

Jarkowy123 posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

589 Excellent

O Jarkowy123

 • Tytuł
  Deneb
 • Urodziny 04.04.1966

Profile Information

 • Płeć
  Male

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Zielona Góra
 1. Zapomniałem się jeszcze zapytać na ile czasu musi być ustawione hamowanie w falowniku standardowo jest 5s? Czy krańcówki zatrzymują napęd shuttera bezzwłocznie, czy też należy hamowanie uwzględnić przy instalacji krańcówek ? Przy manualnym sterowaniu obrotami kopuły napęd jest rozłączany po kilku sekundach pomimo trzymania przycisku. Wyczytałem w instrukcji karty o zabezpieczeniu wyłączającym napęd przy braku impulsów z enkodera. Rozumiem, że to jest powód wyłączania napędu? I jeszcze jedno silniki lepiej podłączyć w trójkąt czy gwiazdę?
 2. znalazłem link do skrzynki: http://www.doktorwolt.pl/product/Skrzynka-elektryczna-IP65-Uni-0-T/?id=472
 3. Link do złącza Ethernet: http://allegro.pl/wtyk-sieciowy-rj45-na-panel-i6358575088.html Jeśli chodzi o obudowę muszę poszukać. Z tym USB rzeczywiście łatwo o błąd. Gdybym zapomniał o odłączeniu kabla zasilającego. Po prostu zapomniałem, że przy sterowaniu przez USB, USB zasila również kartę.
 4. Pierwsze testy, na razie bez komputera, wypadły pomyślnie. Docelowo wszystko ma być sterowana z poziomu komputera, zgodnie z sugestią pana Jacka kablem sieciowym. Zastanawiam się czy nie wyprowadzić dodatkowo na zewnątrz przycisków otwierających shutter (czasami by się przydały). Najlepiej gdyby istniała możliwość sterowania pilotem. Gdyby pan Jacek Pala pomyślał nad takim bardzo fajnym dodatkiem było by bardzo miło (jeżeli to jest w ogóle możliwe).
 5. Miałem trochę czasu więc dokończyłem mój mały, prosty atm, obrotnicę kamery. Nie mam specjalnego oprogramowania do sterowania. Wykorzystuję focuser Astrhuba 3.0 - ok. 400 kroków na pełen obrót.
 6. Moje wersje skrzynek ScopeDome Arduino Shield. Jedna do obrotów kopułą, druga do otwierania okna. Do zasilania skrzynki "okiennej" chcę wykorzystać przedłużacz ze zwijarką.
 7. Podczas prób z obrotnicą kamery (atm), udało mi się uchwycić pętlę plazmy ( protuberancję). Warunki nie najlepsze,(chmury zamglone słońce) więc ogniskowa tylko 150cm.
 8. Jeszcze jedno wczorajsze również z ogniskową 3000mm - grupa 2635.
 9. Rzeczywiście seening nie jest rewelacyjny, ale wyprodukowałem foktę z ogniskową 3000mm (150h-alpha) aby można było zobaczyć maleńką grupę 2636.
 10. Odrobinę dzisiejszego słońca 150H-alpha 1500mm PGExp.
 11. Odrobinę słońca z soboty. Duże problemy z ostrością ( nisko położone, zamglone, zamarzający obiektyw).
 12. W ASI 178MM długość adaptera + kołnierz wynosi 29mm + gwint wkręcony w kamerę.
 13. Zadałem to pytanie na pw myślę jednak, że kogoś to może również zainteresować na forum. Czy można zastosować silniki 1-fazowe? (schemat ze strony firmy, sugeruje 3-fazowe + inwerter)
 14. jeszcze jedno wczorajsze widok protuberancji z ogniskową 4,5m.