Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Nowok76

Użytkownik
 • Zawartość

  705
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana Nowok76 w Rankingu w dniu 3 Luty

Nowok76 posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

785 Excellent

O Nowok76

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Katowice
 1. Dzięki Jolo :-) Dół zalałem prawie cały, i dokładałem trochę kamieni.
 2. Razem z kolegą zastanawialiśmy się nad nazwą obserwatorium ,jedni mają RODOS ja mam ATACAMĘ :-) Nazwa może jest bez sensu , ale jest wesoło :-) Atrakcyjna Tymczasowa Agroturystyczna Całoroczna Amatorska Miejscówka Astronomiczna Budowę zacząłem od postawienia piera. Na początku wykopałem dół 1x1x1m i zalałem go betonem ,a jako formy piera i podstaw pod filary użyłem rury kanalizacyjnej o przekroju 15cm. W sumie zeszło mi 27 worków betonu. Budka jest dość mała , tylko 2x2m więc wystarczyły mi kątówki 8x8cm. Budowę szkieletu zacząłem od skręcenia dolnej ramy i zakotwienia jej do wcześniej zalanych betonem podstaw. Potem dokładałem ścianę tylną i przednią ponieważ jako prowadnic dachu wykorzystałem krokwie dachowe o długości 5m. Długo zastanawiałem się z czego zrobić elewację, czy płyta OSB, czy deski elewacyjne. Wybrałem się do pobliskiego tartaku i zakupiłem zwykłe deski 25cmx2,3cm . Za przysłowiową flaszkę dałem je do oszlifowania. Takie rozwiązanie wyszło najtaniej. Deski elewacyjne kosztują 32zł za m2 , deski surowe 20zł/m2. Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszt zakupu farby. Do pokrycia dachu użyłem papy i gontu. Przy takim rozwiązaniu mam pewność że podczas deszczu nie będę miał zalanego sprzętu. Na razie dach jest odsuwany ręcznie. Jeżeli chodzi o zdalne sterowanie sprzętem to używam minikomputera RaspberryPi3 który obsługuje mi cały setup. Z RPi łączę się przez Przeglądarkę Chrome. W planie mam zainstalować kamerki i zdalne odsuwanie dachu, i tutaj prosiłbym o wasze podpowiedzi ,jakie rozwiązanie odsuwania dachu się sprawdza najlepiej.
 3. 4200zł i czekam na propozycje :-)
 4. A mnie się podoba :-)
 5. Gdzieś czytałem że nowe wersje TV są niestabilne i kapryśne. Polecam VNC, u mnie niezawodny przy jednej kresce .
 6. Atik 428ex - 4300zł
 7. Z powodu budowy astrobudki chcę przesiąść się na inną kamerkę. Do sprzedania mam Atika 428ex mono - cena 4500zł Zdjęcia dopiero za dwa tygodnie bo sprzęt mam w górach. Na innej aukcji do sprzedania mam canona 5DMarkII - cena 2700zł
 8. Szymon gratulacje astrobudki , pięknie wykonana. Ja tydzień temu też zacząłem budowę budki . Jak na razie mam wylewki pod filary , i szykuję się do wylewki pod pier. Możesz napisać jaka podstawę do piera wylałeś ? Chodzi mi o wymiary ?
 9. Dla mnie BOMBA :-)
 10. Rewelacyjna fotka. Gratulacje !
 11. 19 Autor: Darek Nowakowski Miejsce: Ujsoły Data: kwiecień 2017 Obiekt: Łańcuch Markariana Instrument: SW 150-750 Detektor: canon EOS 5DMark2 Ekspozycja: 60x300 Akceptuję regulamin konkursu.
 12. Najnowsza wersja INDI zawiera już sterowniki do astrohuba (od Jola)napisane przez naszego kolegi z forum.
 13. Przelot komety Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak obok gwiazdy HD119476. Czas 1h18min 02 kwiecień 2017.
 14. Obniżka na 3200zł !!! Dołączam fotkę z tego aparatu.
 15. Kometa z 2-go kwietnia.