Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Alice

Użytkownik
 • Zawartość

  486
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

340 Excellent

1 obserwujący

O Alice

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Bydgoszcz/Biłgoraj

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Bydgoszcz/Biłgoraj

Ostatnie wizyty

9349 wyświetleń profilu
 1. To już po jutrze, ale prognozy pogody są bezlitosne więc nie biorę wolnego. Wezmę lornetkę do pracy. Liczę, że będziecie próbować robić zdjęcia.
 2. Dokładnie, ja byłem zaskoczony, że praktycznie widać planetę z pierścieniem, ale to było na jeszcze dość jasnym niebie.
 3. Sto lat szefie!
 4. Pomyślałem, że warto podrzucić do tego tematu. Z sąsiedniego forum: https://astropolis.pl/topic/37980-moja-pierwsza-relacyjka/?do=findComment&comment=690908
 5. Zdecydowanie widać pierścień w 15x70, a przy przejrzystym niebie z łatwością widać też Tytana.
 6. Taka ciekawostka: Saturn w noktowizji
 7. Ooo w paździerz! Biję pokłony przed tymi fotami
 8. I kolejne zbliżenia USA-276 do IS:
 9. To była pierwsza misja wyniesienia satelity szpiegowskiego zlecona SpaceX. 1 maja Falcon 9R wyniósł na orbitę o inklinacji ok. 50-60 stopni satelitę utajnionego przeznaczenia dla NRO (National Reconnaissance Office) o nazwie NROL-76. Po udanym wejściu na orbitę obiekt dostał oznaczenie (jako satelita ziemski) USA-276. O starcie Falcona można poczytać na polskim forum astronautycznym: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2848.msg104776#msg104776 http://www.space24.pl/589131,spacex-debiutuje-z-wojskowym-satelita-szpiegowskim Na razie niby nic specjalnego, bo NRO od dawna strzela sprzętem szpiegowskim w kosmos i to nawet na najcięższej używanej obecnie rakiecie Delta IV Heavy (podobno ponad 3 metrowy "teleskop", tyle że skierowany w dół). Dzisiaj w nocy wstawałem, aby obejrzeć kolejny start Falcona 9, jednak został odwołany z powodu jakichś odczytów. Mi natomiast wpadł do czytania artykuł rozszerzający temat USA-276 i... przeczytałem go jednym tchem! Sprawa jest mega ciekawa. Z obserwacji amatorów wynika, że obiekt jest na bardzo zbliżonej do ISS orbicie, a ostatnio zbliżył się do stacji na uwaga! 6.4km. A oto ten świetny artykuł ze strony thespacereview http://thespacereview.com/article/3277/1 Po trzech tygodniach od startu amator Leo Barhorst z Holandii zaobserwował satelitę i potwierdził przybliżone parametry orbity: Różnica w inklinacji z orbitą ISS to 1.6 stopnia. Polecam przeczytać artykuł od deski do deski, czyta się jak opowiadanie szpiegowskie Strefa bezpieczeństwa wokół ISS to 4x4km. A ja się dziwię, że jeszcze Rosjanie nie trąbią o tym
 10. No niestety, my z Bydgoszczy dopiero.
 11. Skąd wiesz, może mama kolegi jest jedyną osobą na świecie, która patrzy na Księżyc?
 12. No dobra, to zawczasu żeby każdy się przygotował, kolejny start już w poniedziałek tym razem jednak bez odzysku pierwszego stopnia. Będzie to jedyny start Falcona w lipcu, ale za to w sierpniu będą ciekawe starty, czyli Dragon do ISS, dron X-37B i jeszcze jakiś satelita. Natomiast mam nadzieję, że za jakieś 4, max 5 miesięcy będę oglądał przy niejednym piwku start Falcona Heavy, to dopiero będzie widowisko!
 13. O tym zdarzeniu pisałem wcześniej w innym temacie: To już za niecały miesiąc więc może warto przypomnieć, żeby sobie zdążyć urlop zarezerwować (niestety to wtorek w godzinach pracy). Merkury będzie widoczny w teleskopach za dnia, być może dzięki temu będzie można lepiej niż na zmierzchowym niebie zaobserwować jego tarczę i fazę: Dzięki bliskości Księżyca jego znalezienie będzie ułatwione - mam nadzieję. Choć planeta będzie na pewno bardzo blada, słabo kontrastująca z niebem. Również sam Księżyc będzie, patrząc gołym okiem, dość blady, ginący w blasku dnia. Dużo zależy od przejrzystości, pogody. Generalnie warto posprawdzać w Stellarium jak zjawisko będzie wyglądało w różnych lokalizacjach. Gdzieś przez Polskę przebiega ten pas, na którym będzie można zaobserwować zakrycie brzegowe, a jednym z tych miejsc jest Poznań. Może ktoś ma więcej informacji na ten temat? Jakoś nic się o tym nie wspomina z kolei o ledwie dostrzegalnym półcieniowym (ok, częściowym) zaćmieniu Księżyca jednak się pisze. A jeszcze dodatkowo po drugiej stronie Księżyca niż Merkury blisko tarczy będzie Regulus, co również jest świetną okazją dla kogoś kto chce w teleskopie obejrzeć gwiazdę za dnia.
 14. Tymczasem ALMA "zobrazowała" Betelgezę: https://www.eso.org/public/poland/images/potw1726a/?lang