Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Esku1RES

Użytkownik
 • Postów

  233
 • dołączył

 • Ostatnio

 • Days Won

  6

Esku1RES last won the day on March 4 2016

Esku1RES had the most liked content!

Reputacja

568 Excellent

O Esku1RES

 • Ranga
  Kapella
 • Urodziny

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnio na profilu byli

781 wyświetleń profilu
 1. Mam takie trzy astronomiczne marzenia. Bardzo chciałbym, aby jeszcze za mojego życia wydarzyły się trzy rzeczy: odkrycie i potwierdzenie życia poza Ziemią (zadowolę się nawet prymitywnymi formami) lądowanie człowieka na Marsie wybuch Betelgezy Wątpię aby się spełniły (może poza numerem 2), ale kto wie.
 2. Pełen nadziei dostrzegłem wczoraj jasny obiekt (16.6) w galaktyce UGC 2710, ale rzut oka do bazy danych TNS szybko schłodził moją głowę. Dzień wcześniej odkryty został w ramach projektu ATLAS . Oznaczony został AT2017atv . UGC 2710 to galaktyka soczewkowata typu S0, czyli coś pomiędzy eliptyczną a spiralną. Jej prędkość radialna = 5540 km/s, więc nie należy do najbliższych, a mimo to PSN jest dość jasny. Ciekawe, jaki typ supernowej potwierdzi spektroskopia. Galaktyki soczewkowate nie zawierają młodych gwiazd, więc stawiam na typ SN Ia. Data: 2017 02 15.743UT; Czas ekspozycji: 50s; Mag: 16.6; Sprzęt: 0.25m f/4 newt., Lodestar X2, G-40; Astrometria: 03h 23m 59.44s +37° 45' 30.5"
 3. Wszystkiego najlepszego Jacku. Gratulacje pięknych, "okrągłych" urodzin. Przed wszystkim jednak takiego samego zapału i optymizmu, jaki masz teraz, na drugą 60-kę.
 4. Wraz z kamerami ZWO ASI dostarczany jest adapter T-mount na 1,25" z gwintem filtrowym. Po wkręceniu tego adaptera oraz filtra - jaka będzie odległość między filtrem a matrycą CMOS ? W dokumentacji znalazłem wymiary związane z samą kamerą, ale nic na temat wielkości (długości) adaptera. Będę bardzo wdzięczny za tę informację. Dokładnie chodzi mi o ASI290MM-C ale jeżeli dostanę wymiary samego adaptera to resztę sobie policzę.
 5. Jak już musi być tak paskudnie, to lepiej teraz się się "wyszumi". A na nów prosimy piękną wyżową pogodę.
 6. I tego się trzymajmy ... i jest jeszcze coś o czym nawet chyba wspomniałem podczas naszego spotkania PTMA blisko rok temu (moje wystąpienie było po Twoim ciekawym wykładzie na temat ASAS-SN). Otóż moim zdaniem rosnąca konkurencja w tej dziedzinie jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność przedsięwzięcia, dla nas amatorów. Ileż razy musiałem się obejść smakiem bo obiekt, który właśnie "odkryłem" został już zgłoszony (często kilka dni wcześniej). Czasami, po wielu miesiącach takich obserwacji pojawiają się wątpliwości - a może ta dobra passa się już skończyła ? Ale właśnie im jest trudniej, tym jest większa radość, gdy wreszcie się uda odkryć to niepozorne światełko w otoczeniu mgiełki !!!
 7. Jeżeli tamto to byli zwiadowcy, to to już jest inwazja
 8. To fakt, może doczekamy też czasów, że będą mówić: "wszyscy grają w piłkę nożną, a na końcu i tak wygrywają Polacy."
 9. Grzesiek napisał mi, że tej sylwestrowej nocy wykonał około 400 zdjęć i ta jedna z PSN była na ... OSTATNIM !! Jak widać trzeba walczyć do końca, jak niemiecka reprezentacja piłki nożnej
 10. Z pewnością tak jest. W moim przypadku, drugim takim "kopem" było też zainstalowanie kamery allsky. Mogę wówczas na bieżąco śledzić stan nieba, tylko boję się czy nie jest to już jakaś jednostka chorobowa. Czy na sali jest psychiatra ?
 11. Kolejna supernowa na koncie chłopaków, odkryta rzecz jasna z obserwatorium Rantiga. Chciałbym zwrócić jednak Waszą uwagę na datę i godzinę odkrycia: 2017/01/01.226, czyli Nowy Rok, godzina 5:25 !! Jest to oczywiście pierwsza supernowa odkryta w tym roku - 2017A. Gratulacje !!! Szczegóły: galaktyka UGC 10104, pos: RA=15:57:28.35, DEC=+30:03:39.10, mag=17.4
 12. Wesołych Świąt, wszystkiego co najlepsze w 2017 roku. Sukcesów i satysfakcji z naszego pięknego hobby oraz przede wszystkim zdrowia, aby można było się nim zajmować.
 13. Dokładnie o 19:22 widziałem bolid nad południowym horyzontem. Pięknie się rozpadał.
 14. Fajny "klimacik" ma to zdjęcie
 15. Nie chcę was denerwować, ale dzisiejsza noc u nas była fantastyczna, do samego rana. Podobnie jak kilka dni wcześniej (do zmierzchu do świtu). W poprzednich latach w tym czasie było tragicznie. Dziś wreszcie chmury - można się wyspać