Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  253
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  6

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 4 Marzec 2016

Esku1RES posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

611 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

850 wyświetleń profilu
 1. Po pierwsze, weryfikację pojawienia się obiektu przeprowadzają inni obserwatorzy/obserwatoria. Wykonują fotometrię i astrometrię i zgłaszają to do TNS lub http://www.rochesterastronomy.org/snimages/ . Zwykle po kilku dniach są już jakieś obserwacje. Najważniejsza jest jednak obserwacja spektroskopowa. Ona bowiem ostatecznie potwierdza typ supernowej i jej miejsce/odległość (przesunięcie ku czerwieni). Do tego potrzebna jest już duża apertura i nie wszystkie obserwatoria taką spektroskopię mogą wykonać. Jesteśmy zatem zdani na to, czy jakiś większy ośrodek weźmie na rozkład naszą podejrzaną. Może to się stać po 1-2 dniach, 2 tygodniach albo i wcale (tak było z moją AT 2016hpv). Wszystkim ślicznie dziękuję za miłe słowa.
 2. Chyba większość osób lubi czas majowego, długiego weekendu. Ja od dziś będę miał jeszcze dodatkowy powód do miłych skojarzeń Nieznany obiekt zauważyłem dziś w nocy o godzinie 2:35, Powieki mi się już same zamykały, ale kiedy wykonałem kolejne zdjęcia potwierdzające, nagle odechciało mi się spać. Około 30 sekund kątowych na północ od centrum galaktyki NGC 5409 dostrzegłem nieznaną możliwą supernową (PSN). Miesiąc temu zmieniłem nieco moją konfigurację sprzętową. Lodestar X2 zamieniłem na chłodzoną ASI290MM-C. Skróciłem też ogniskową o współczynnik 0.83x, dostosowując się do mniejszej matrycy i mniejszego piksela. Nowa kamera dosyć szybko więc "zapracowała" Druga połowa nocy to coraz więcej wilgoci przechodzące w lekką mgłę. Oznacza to narastające problemy w obserwacjach i rejestracji obiektów na niedużej elewacji, objawiające się gorszą jakością zdjęć. Tak było w tym przypadku. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się jednak zidentyfikować ten dość słaby obiekt (17.9 mag). https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2017dka Data: 2017 04 30.024 UT; 17.9 mag; Poz: 14h 01m 46.10s +09° 29' 57.4"; Ekspozycja 5 x 10 s; Sprzęt: 0.25m f/3.3; ASI290MM-C bin2 @30dB
 3. Ciekawe miejsce stworzył pan Genebriera. Podoba mi się. Tak można spędzać emeryturę Przy okazji natknąłem się też na inne jego opracowanie z ww. strony: http://www.astropalma.com/observatory_handbook_I.pdf Mnóstwo przydatnych, praktycznych informacji (221 stron).
 4. Jest rezerwacja.
 5. Uznałem, że czas rozstać się z moim Lodestarem X2. Doskonała czułość (QE bliski 80%), duży piksel (8.2um x 8.4um) oraz niskie szumy odczytu (6-7e) spowodowały, że bardzo wiele zawdzięczam tej kamerze. W grupach astroamatorów zajmujących się EAA (Electronically Assisted Astronomy) czy też wideoastronomii jest to model z absolutnej czołówki. Przy wykorzystaniu teleskopu 10" f/4 przy czasach 45 sekund osiągałem dzięki niej zasięg ok 19 magnitudo. Oprócz tego, a może przede wszystkim, jest to też doskonały autoguider. Stan oceniam na bardzo dobry. Jest widoczne lekkie odbarwienie zewnętrznej, czarnej obudowy. Nie ma to oczywiście najmniejszego wpływu na działanie kamery, ale informuję dla ścisłości. Wyceniam ją na 1600 zł (koszt nowej to 2400-2500). Pokrywam koszty wysyłki.
 6. Najnowsze informacje dotyczące AT 2017dfc. Obiekt został potwierdzony jako supernowa typy Ia. Niestety, nie do końca tak jak byśmy sobie tego życzyli. Wyniki obserwacji spektroskopowej opublikowane w biuletynie ATEL10302 mówią, że zmierzone przesunięcie ku czerwieni obiektu wynosi aż 0,06. Co to oznacza ? Odległość dzielącą nas od niego można z pewnym przybliżeniem obliczyć z prawa Hubble'a: r = v/H0 gdzie r - odległość gdzie H0 - stała Hubble'a v - prędkość ucieczki wiedząc, że: v = c x z gdzie c - prędkość światła z - przesunięcie ku czerwieni dostajemy r = c x z / H0 Przyjąłem stałą Hubble'a = 67,15(km/s)/Mpc (dane z misji Planck - marzec 2013). Podstawiając wartości otrzymujemy: r = 268 Mpc = 873 Mly Tymczasem odległość M63 określamy na około 30 mln lat świetlnych. Znacznie bliżej. SN 2017dfc nie wybuchła w M63,a gdzieś znacznie dalej. Niestety, nie będziemy mieć jasnej supernowej
 7. Najbardziej boli, kiedy mimo braku zachmurzenia (zdjęcie sprzed chwili) nie można otworzyć obserwatorium. Powód - wiatr w porywach do 70 km/h. Jeszcze widoczne krople po niedawnym deszczu.
 8. W bazie TNS pojawił się wczoraj ciekawy raport oznaczony symbolem AT 2017dfc. Jest to zgłoszenie odkrycia możliwej supernowej przez sondę Gaia (Gaia17baw). Interesujące jest to, że hostem dla tego obiektu jest galaktyka M63 (=NGC 5055). Gdyby to się potwierdziło, to możemy spodziewać się wkrótce jasnej supernowej. Ostatnia i jedyna SN obserwowana w tej galaktyce była SN 1971I i osiągnęła wówczas 11 magnitudo.
 9. Jak w temacie - szukam reduktora 0.5x Antares 1.25" (nie GSO !)
 10. Często w dyskusjach na temat poszukiwania supernowych pojawia się pytanie. Co ile dni jest sens ponownie monitorować daną galaktykę? Dynamika wzrostu jasności SN przed maksimum jest różna w zależności od typu supernowej. Może wynosić 3 mag na 25 dni dla spokojnej IIn albo 5 mag na 10 dni dla dynamicznej Ia. Jak wybrać ten właściwy moment, aby wrócić i przejrzeć ponownie galaktykę? Nie wiem czy jest jakaś dobra, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aspekt pogodowy. W naszym klimacie to właśnie pogoda najczęściej "rozdaje karty". Jeżeli jednak zdarzają się dni, kiedy niebo łaskawie otwiera się przed nami, to trzeba podjąć decyzję - sprawdzam galaktyki, które oglądałem tydzień temu, czy idę do nowych. Kiedyś astronomowie przyjmowali 14 dni. Dziś za dużo jest "chętnych" na odkrycia (automatyczne obserwatoria, amatorzy) więc czas ten wydaje się zbyt długi. Ja przyjmuję 8-9 dni. Chciałbym Wam dziś pokazać, że niestety, czasem i to okazuje się za dużo. Dzisiejszej nocy otrzymałem raport z TNS o nowych możliwych supernowych. Wśród nich znalazło się odkrycie SN 2017cjb (SN typ II) w galaktyce NGC 4779. Dokonał go Koichi Itagaki, wczoraj około 15-tej naszego czasu. Rzecz w tym, że galaktykę tę sprawdzałem, 19 marca, czyli 4 dni przed japończykiem. Nic tam jeszcze wówczas nie było widać. Przedstawiam GIFa z tych moich dwóch zdjęć. Jedno z 19.03 drugie z dzisiejszej nocy. Kamera ASI290MM-C, teleskop 0.25cm f/3.4, czasy 5x8s.
 11. o tak ? widok lekko odkręconego. Na zewnątrz gwint żeński filtrowy a do kamery przykręcone męskim C-mount.
 12. Ten co zamówiłem o Janusza jest bardzo krótki 6mm. Chodziło mi aby było jak najbliżej do matrycy Lodestara X2.
 13. Mam coś takiego. Zamówiłem kiedyś u Janusza z Astrokraka za jakieś 40 czy 50 zł (nie pamiętam dokładnie).
 14. Nic nie umknie Twojej uwadze