Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  247
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  6

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 4 Marzec 2016

Esku1RES posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

579 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

817 wyświetleń profilu
 1. Często w dyskusjach na temat poszukiwania supernowych pojawia się pytanie. Co ile dni jest sens ponownie monitorować daną galaktykę? Dynamika wzrostu jasności SN przed maksimum jest różna w zależności od typu supernowej. Może wynosić 3 mag na 25 dni dla spokojnej IIn albo 5 mag na 10 dni dla dynamicznej Ia. Jak wybrać ten właściwy moment, aby wrócić i przejrzeć ponownie galaktykę? Nie wiem czy jest jakaś dobra, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aspekt pogodowy. W naszym klimacie to właśnie pogoda najczęściej "rozdaje karty". Jeżeli jednak zdarzają się dni, kiedy niebo łaskawie otwiera się przed nami, to trzeba podjąć decyzję - sprawdzam galaktyki, które oglądałem tydzień temu, czy idę do nowych. Kiedyś astronomowie przyjmowali 14 dni. Dziś za dużo jest "chętnych" na odkrycia (automatyczne obserwatoria, amatorzy) więc czas ten wydaje się zbyt długi. Ja przyjmuję 8-9 dni. Chciałbym Wam dziś pokazać, że niestety, czasem i to okazuje się za dużo. Dzisiejszej nocy otrzymałem raport z TNS o nowych możliwych supernowych. Wśród nich znalazło się odkrycie SN 2017cjb (SN typ II) w galaktyce NGC 4779. Dokonał go Koichi Itagaki, wczoraj około 15-tej naszego czasu. Rzecz w tym, że galaktykę tę sprawdzałem, 19 marca, czyli 4 dni przed japończykiem. Nic tam jeszcze wówczas nie było widać. Przedstawiam GIFa z tych moich dwóch zdjęć. Jedno z 19.03 drugie z dzisiejszej nocy. Kamera ASI290MM-C, teleskop 0.25cm f/3.4, czasy 5x8s.
 2. o tak ? widok lekko odkręconego. Na zewnątrz gwint żeński filtrowy a do kamery przykręcone męskim C-mount.
 3. Ten co zamówiłem o Janusza jest bardzo krótki 6mm. Chodziło mi aby było jak najbliżej do matrycy Lodestara X2.
 4. Mam coś takiego. Zamówiłem kiedyś u Janusza z Astrokraka za jakieś 40 czy 50 zł (nie pamiętam dokładnie).
 5. Nic nie umknie Twojej uwadze
 6. SN 2016jfu to supernowa odkryta 30.12.2016 w galaktycie NGC 4793 przez Masaki Tsuboi. Wspominałem o tym znanym, japońskim astronomie w moim poście sprzed roku - 2016bam. Jeżeli chodzi o SN 2016jfu to pierwszy raz sfotografowałem ją 27 stycznia tego roku. Nigdzie nie wysłałem ani nie publikowałem tej obserwacji. Sam nie wiem dlaczego. Zarejestrowałem ją ponownie minionej nocy i postanowiłem nadrobić tę zaległość. Supernowa po blisko 3 miesiącach od odkrycia straciła zaledwie 0.6 mag i wciąż utrzymuje "przyzwoitą" jasność 17.2 mag. Nic dziwnego. Jest to w końcu typ IIP, który charakteryzuje się dość płaską (P - plateau) krzywą blasku. Supernowa nie jest może najłatwiejsza do zarejestrowania, ale zachęcam, aby się z nią zmierzyć. Data: 2017 03 19.033UT; Ekspozycja: 5x8s; Mag: 17.2; Sprzęt: 0.25m f/3.4 newt., ASI290MM-C bin2 @30dB, G-40; Poz: 12h 54m 42.61s +28° 56' 25.4"
 7. OK, ale ping zrób do adresu 102 a nie 1.
 8. jak już będziesz miał okno konsoli to możesz użyć strumieni: ping 192.168.4.102 > c:\temp\raport1.txt oraz ipconfig /all > c:\temp\raport2.txt gdzie c:\Temp to jakiś folder gdzie masz prawo zapisu. Utworzysz wtedy dwa ładne pliki TXT
 9. najpierw wpisz CMD Otworzy Ci się okno tekstowe konsoli a dopiero wówczas w/w komendy.
 10. no dobra, a spróbuj zrobić pinga z twojego kompa do rejestratora: ping 192.168.4.102 Pokaż też wynik: ipconfig /all tak dla pewności
 11. A jaki jest faktyczny adres IP twojego routera ?
 12. Łukasz, nie wiem czego Ci życzyć. Dobry sprzęt - masz. Astrobudka już jest. Wiedza, umiejętności i doświadczenie - "najwyższa półka", więc pozostaje życzyć tylko pogodnego nieba i zdrowia.
 13. Zarek miał zapewne na myśli układ z peltierem w którym będziemy odwracać polaryzację. Wówczas strona zimna staje się gorąca i na odwrót.
 14. Dobre. Może i u nas sformuje się kiedyś podobna, większa społeczność zajmująca się na poważnie spektroskopią, publikująca projekty, pomysły, wyniki swoich obserwacji. Astronomia amatorska wbrew temu, co widzimy i czytamy w sieci, ma nie jedną, a wiele interesujących "specjalizacji". Za sprawą postępu technicznego, spektroskopia należy do jednej z najciekawszych.