Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  297
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  8

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 30 Kwiecień

Esku1RES posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

685 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

932 wyświetleń profilu
 1. Mój stosunek do automatyzacji otwierania dachu astrobudki, która stoi 10-20 metrów od domu jeszcze do niedawna można było sparafrazować stwierdzeniem Kazimierza Pawlaka z filmu "Sami swoi": "Wymyślili te durackie maszyny, bo siły w ręcach nie mieli". Teraz jednak muszę to odszczekać, bo w zeszłym roku zrobiłem sobie napęd dachu wykorzystując taki moduł do bram przesuwnych: http://www.amt-alarmy.pl/index.php?t=4995&g=244&q=&r=0&rg=0&sg= Nie wiem jak ten linkowany, ale mój ma elektronikę z "miękkim startem" silnika (na rynku są też starsze modele bez tej funkcji).
 2. Z reguły wszystkie supernowe, które pokazuję w tym wątku oraz jeszcze większa ich liczba na mojej stronie http://www.supernowe.pl , zarejestrowane zostały "przy okazji", w trakcie normalnych sesji poszukiwawczych. Zdarzają się jednak czasem sytuacje wyjątkowe i pojawiają się obiekty, dla których robię wyjątek i celowo ustawiam program, aby je zarejestrować. Tak też się stało dzisiejszej, wreszcie pogodnej nocy. Uwieczniłem na zdjęciu bardzo ciekawą SN, którą interesuję się od 16 czerwca - daty publikacji ATEL 10498. Uznałem też, że zjawisko to zasługuje na oddzielny wątek na naszym forum. Ostatnio wielu fascynuje jasna supernowa SN 2017eaw. Całkiem słusznie, jednak na północnym niebie od miesiąca świeci obiekt (nieznacznie tylko słabszy), który 10 dni temu okazał się zdecydowanie ciekawszy. Chodzi o SN 2017egm (=Gaia17biu) Odkryty przez sondę Gaia w dniu 26 maja. Pierwsza, niezbyt poprawna identyfikacja spektroskopowa tej PSN z dnia 30 maja (ATEL 10442) mówiła, że jest to typowa, choć jasna supernowa typu II. Bardzo młoda, bo zaledwie 4 dni po wybuchu. Przezornie zwrócono jednak uwagę na jej ponadnormalną jasność i zalecono kolejne obserwacje. Tego samego dnia przeprowadzone zostały obserwacje przez 2.56-metrowy Nordic Optical Telescope (NOT) wyposażony w spektrograf do słabych obiektów (ALFOSC), a następnie 3 czerwca przez 3-metrowy teleskop Shane'a w obserwatorium Lick'a (ten drugi działa od 1959 roku!). Wyniki opublikowano właśnie 16 czerwca. Obie obserwacje okazały się bardzo interesujące. Dzięki identyfikacji szerokiej, absorpcyjnej linii OII, obiekt został sklasyfikowany jako superjasna supernowa o niskiej zawartości wodoru SLSN-I (hydrogen-poor super-luminous supernova). Każdego roku odkrywanych jest kilka hipernowych, ale ta SLSN-I jest najbliższą kiedykolwiek odkrytą. Mechanizm ich powstawania nie jest dokładnie znany, dlatego wywołuje ona tak olbrzymie zainteresowanie badaczy zajmujących się supernowymi. Do jej kolejnych obserwacji od dnia 23 czerwca wykorzystany jest HST. Czekamy zatem na wyniki tych obserwacji. Tymczasem, jeśli ktoś ma ochotę uwiecznić dość rzadkie zjawisko hipernowej, to ma teraz okazję. Przy jasności 14-15 mag. nie powinno to chyba sprawić większych problemów, choć elewacja jest niezbyt wysoka i niebo jasne. Moja wczorajsza rejestracja wygląda tak: Data: 2017 06 26.914UT; Ekspozycja: 5x10s; Mag: 14.8; Sprzęt: 0.25m f/3.3 newt., ASI290MM-C bin2 @30dB, G-40; Poz: 10h 19m 05.63s +46° 27' 14.8"
 3. Moja informacja była przekazana tylko mimochodem, więc można ją przeoczyć. Twój oddzielny wątek ma sens, bo łatwo będzie znaleziony przez kogoś, kto szuka dobrych obudów. Jak łatwo zauważyć ceny tych produktów są też atrakcyjne. Jest jednak w całej tej sprawie jeden "plus ujemny". Jeżeli zamówienie jest mniejsze niż 100 zł netto, to sklep dolicza tzw. opłatę manipulacyjną (20zł). Warto więc zamawiać większą ilość. Ja tak zawsze robiłem, bo obudów potrzebuję zarówno do naszego hobby, jak i mojego drugiego - krótkofalarstwa. Zamawiam też zwykle dodatkowe 3, 4 obudowy na zapas. Po jakimś czasie i one są też przeze mnie wykorzystywane do różnych pomysłów, które przychodzą niechcący do głowy.
 4. Sklep może nie jest nowy, od 2013 roku kupiłem tam już ze 20 - 30 obudów, ale faktycznie polecam. Obudowy bardzo estetyczne (moje ulubione to z kolorowego tworzywa półprzeźroczystego ) i są przede wszystkim dobrej jakości. Nie sprawiają wrażania "garażowej produkcji", jak niektóre inne na rynku. Dodane: Polecałem ich zresztą nie tak dawno w tym poście: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2907-budowa-obserwatorium/&do=findComment&comment=165268
 5. Ja do kamer które robiłem wkładałem to: http://allegro.pl/silikazel-silikagel-silica-gel-indicator-4x5g-i6856793631.html Jeżeli zauważam wilgoć od wewnątrz to regeneruję je. Dotychczas musiałem to zrobić po roku, ale nie dlatego, że osadzała się wilgoć, ale z powodu wyższych odczytów wilgotności wewnątrz obudowy (mam w niej zainstalowany DHT22, który monitoruje wilgotność i temperaturę pod kopułką)
 6. Na razie nikt się nie wypowiedział, więc pozwolę sobie zająć "wybitnie niefachowe" stanowisko w tej sprawie. Niefachowe dlatego, że stosowałem tę kamerę tylko w rozwiązaniach zewnętrznych Allsky. Jeżeli miałbym użyć ją wewnątrz obserwatorium, zastosowałbym zwykłą obudowę (np. Kradex) z tworzywa. W pokrywie obudowy wywierciłbym cztery małe otworki do przykręcenia PCB oraz jeden duży, centralny otwór na obiektyw. Myślę, że ciepło emitowane przez samą elektronikę na płytce kamerki powinno uniemożliwić osadzanie rosy na obiektywie. Z tego co pamiętam, to Łukasz ( @jolo ) stosuje tę kamerkę wewnątrz obserwatorium, więc może się wypowiedzieć bardziej kompetentnie.
 7. To trzy myśliwce TIE fighter i fragment kadłuba krążownika imperialnego
 8. Moją propozycję ustawień dla obydwu kamer przedstawiłem w tym wątku, kilka stron wcześniej: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9764-budowa-własnej-kamery-all-sky/&do=findComment&comment=139115
 9. @BQB - jesteś w strefie zielonej tak jak ja. Do tych mapek LP należy podchodzić z pewną ostrożnością. Jeżeli przyjmiemy jednak założenia tej zabawy w kolory, to można powiedzieć, że niebo masz nie najgorsze. To nie Bieszczady ani Zatom, ale 12-calowa tuba nie będzie żadną przesadą. Zdjęcie nam niewiele powie. Dużo lepsza byłaby ocena w skali Bortle'a.
 10. Ten układ to DRV8834. Sam problem dyskutowany był tu: https://www.astroeq.co.uk/forum/index.php/topic,80.0.html Mam też silniczki na niskie napięcie - 3,6V (2,6ohm, NEMA23). Testowałem poprzednią betę softu AstroEQ (pierwszą z DRV8834) i nie pracowało to dobrze (było to około rok temu, nie sprawdzałem najnowszej wersji). Wróciłem więc wówczas do DRV8825, ale z dodatkowym rozwiązaniem na diodach: http://www.engineerination.com/2015/02/drv8825-missing-steps.html Działa OK, ale możliwe, że się wezmę za ponowne sprawdzenie DRV8834 z najnowszym softem AstroEQ.
 11. Regulacja jest możliwa przez delikatne wkręcanie/wykręcanie samego obiektywu. Czasami jest to faktycznie dość trudne. Testowałem np. szkiełka, które chodziły tam bardzo ciasno. Inne z kolei zbyt luźno. Jaki masz obiektyw ? Jeżeli możesz to wstaw też proszę jakieś próbki zdjęć.
 12. Jeżeli masz wybrane źródło CVBS, a nic nie widzisz, to możesz jeszcze mieć kamerę ustawioną w tryb AHD (Analog HD). Zmieniasz to na CVBS (Analog signal) poniższym przełącznikiem typu "minijoystick". Musisz przytrzymać go na lewo lub prawo (spróbuj i tak i tak) przez minimum 3 sekundy:
 13. OK. Oprócz tego musiałeś też dostać jakiś soft do przechwytywania sygnału, czyli do oglądania na ekranie. Może to być Video Honestech albo coś jeszcze innego. Instalujesz i odpalasz go, a jako źródło sygnału wybierasz Composite Video (lub CVBS). Zakładam, że kamerkę podłączyłeś poprawnie - do żółtego cinch'a.
 14. Zasadniczo kroki są dwa: Zainstalowanie sterownika grabbera (dostarczony z urządzeniem lub do pobrania z sieci - patrz instrukcja) Zainstalowanie oprogramowania przechwytującego sygnał video (jak wyżej lub wykorzystanie softu, który może już masz - wcześniej ZAREK napisał, że uruchomił go z Maximem)
 15. Jacku, te które podlinkowałeś nie są niestety właściwe, bo mają gniazdo BNC a nie wtyk BNC, który jest potrzebny. Jednak w ELTROX jest właściwa przejściówka, ale jest to ta: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-analogowy/akcesoria/wtyki-gniazda-redukcje/przejscie-wtyk-bnc-wtyk-cinch.html