Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Grzesiek

Użytkownik
 • Postów

  239
 • dołączył

 • Ostatnio

 • Days Won

  3

Grzesiek last won the day on January 5 2016

Grzesiek had the most liked content!

Reputacja

341 Excellent

O Grzesiek

 • Ranga
  Kapella
 • Urodziny

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Interests
  astronomia, technika, książki

Ostatnio na profilu byli

1831 wyświetleń profilu
 1. I właśnie dlatego, pomimo 2 zupełenie bezchmurnych nocy jakoś ostatnio, zostałem w domu. Dziwne to było . Ale ta eMka jest naprawdę świetna. U mnie z balkonu zawsze widoczna w 42-50mm lornetce.
 2. Mnie coraz częściej zaczynają nawiedzać myśli o dwóch setkach. Ciekawe czy dam radę nie kupić? Takie meldunki nie budują silnej woli, ale emki 46 i 47 to nawet w mniejszych lornetkach esencja tego o co tu chodzi, a 2x100...
 3. Zostać w domu nie z powodu pogody, a syfu z kominów... Może być gorzej?

  1. Pokaż poprzednie komentarze  %s więcej
  2. karl

   karl

   Co jest gorsze ? 5 miesięcy syfu :D 

  3. kapral

   kapral

   Ja zaryzykuję :) 

  4. luq

   luq

   U mnie jak nie pogoda to smog...

 4. A czy ktoś wie, jaka jest naprawdę różnica pomiędzy tym: http://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-100-mm-ed-semiapo-binocular.html a tym: http://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-100-mm-45-semi-apo-binocularwith-1.25-eyepiece-holder.html ?
 5. Miałem SM 20x80. Raczej nie polecam.
 6. No to teraz już z górki .
 7. Nie twierdzę, że nie
 8. Gratuluję każdemu autorowi konkursowych prac i dziękuję wszystkim głosującycm. Szkoda tylko, że z czasem konkurs przybrał formę kółka wzajemnej adoracji. Niestety, gros jurorów to także oceniani. Ja w każdym razie nie przestaję czytać!
 9. Z czasami. Czytanie jest przecież takie passé. Panie, Panowie! Historia zatoczyła koło i wracamy do komunikowania się za pomocą obrazków. Ostatnio jeden jegomość, i żeby nie było; człowiek z doktoratem, firmą i corocznymi wakacjami za granicą - słowem: wzór sukcesu naszych czasów, na moje zachwyty nad "Czarodziejską Górą", odparł z satysfakcjonującym uśmiechem: "ja to z Harrych potterów i innych bajek już wyrosłem, teraz trylko psychologia albo coaching". (kołczing - srołczing) Oczywiście uogólniam i przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Moje ego dopuszcza myśli, że moje wypociny mogą się jednak nie podobać. Chcę tylko powiedzieć, że przeczytanie tekstu dłuższego niż komentarz na FB stało się pewnego rodzaju wysiłkiem.
 10. Dla mnie rok 2016 nie był dobry. W notesie mam zapisane 8 w miarę porządnych sesji obserwacyjnych, ale licząc jeszcze krótkie, spontaniczne, nieprzygotowane wcześniej wypady - będzie tego 2 razy tyle. Najczęściej oczywiście przeszkadzała pogoda, ale bardzo wiele też straciłem z powodu pracy. Po iliuś tam razach, już wiem, że padając na pysk ani nic nie zobaczę, ani też nie odpocznę. W takim wypadku lepiej odpuścić. Następna kwestia to towarzystwo, ktorego czasami brakuje do motywcji, żeby jednak połapać graty i gdzieś pojechać.
 11. Mieszkałem w Krakowie, a teraz na wsi wpobliżu Kielc. Myślalem, że przeprowadzka będzie oznaczać również zmianę powtrza. I oznaczała. Momentami, zimą, jest jeszcze gorzej. Ludzie sami się potrują. Ja wiem, że powodem są glównie względy ekonomiczne i to może być jakieś wytłumaczenie, ale nie chodzi tylko o to. Ludziska są przyzwyczajeni do tego syfu, albo nawet pomimo alternatywy, nie widzą nic złego w paleniu śmieci. A bieda + głupota to już najgorsze połączenie. Nie, nie jestem eko-terrosystą. Lubię świeże powietrze.
 12. Świetna lornetka. A jeśli jej najnowsze wydanie (http://www.optyczne.pl/10535-news-Vanguard_Endeavor_ED_IV_wreszcie_na_rynku.html) będzie miało lepszą transmisję, zachowując polzostałe cechy na poziomie dwójki, to powiadam Wam - nie będzie dla niej konkurencji! Dwójkę prawie kupiłem:
 13. I to jest sedno OT. Pierwszy raz słyszałem (to znaczy czytałem) o tym "wynalzku", ale już mam ochotę go odnaleźć, choćby nawet tylko w atlasie.
 14. Cześć, Sprzedam atlas nieba, który ma format A3. Dokładnie taki: http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html Jest to moja „produkcja”. Wydruk na formacie A3 jest umieszczony po 2 kartki w dobrej jakości koszulkach PP, które dokładnie pasują i świetnie chronią kartki. Całość jest w bardzo lekkim segregatorze, również odpornym na wodę. Używałem tego atlasu w warunkach polowych i świetnie się sprawdza. Kiedy poleży nawet kilka godzin w mokrej trawie, wystarczy go przetrzeć suchą szmatką. Atlas jest bardzo dokładny i bardzo przydatny. Między innymi z powodu rozmiaru, nawigacja z nim to przyjemność. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie z przywołanego linku. Jego bardzo fajną cechą jest to, że co lepsze DS-y (m.in. z lkatalogu Messiera, Caldwella, Hershell 400) są zaznaczone przez gwiazdkę (*). I to naprawdę działa. 95% z nich "wyciągałem" sześciocalowych achromatem. Segregator zawiera 76 arkuszy z konstelacjami od północnego bieguna niebieskiego aż do deklinacji -35 stopni + 7 stron z pewnymi powiększonymi fragmentami nieba. Zatem jest to wszystko co potrzebne do obserwacji z Polski. Resztę wydruku + 7 wolnych koszulek dołączam osobno. Wszystkie strony nie są w pięte, bo segregator jest na nie trochę za cienki. Wiem, że autor tego dzieła nie stworzył go do celów komercyjnych, ale ja również na tym nie zarobię. Za dobrej jakości wydruk na A3 + koszulki A3 + segregator A3 zapłaciłem nieco ponad 130 zł. Odstąpię go za 100 + koszt przesyłki. Zdjęcia poniżej /Grzesiek
 15. Zdjęcia są z fantastycznej strony: http://aladin.u-strasbg.fr A Ty żałuj! A Ty nie odpuszczaj!