Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Grzesiek

Użytkownik
 • Zawartość

  274
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana Grzesiek w Rankingu w dniu 5 Styczeń 2016

Grzesiek posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

387 Excellent

O Grzesiek

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Interests
  astronomia, technika, książki

Ostatnie wizyty

2359 wyświetleń profilu
 1. Ale na te niuanse warto też zwrócić uwagę przy zakupie ze sklepu.
 2. Nie trzeba bać się giełdy, zwłaszcza tutaj. Lornetka to nie samochód i fakt - powinna być "nie bita" , ale coś takiego jak przebieg ciężko stwierdzić. Zwłaszcza w przypadku tych 2 modeli,które wymieniłem i które na rynku pojawiły się dopiero kilka lat temu (czyli zupełnie niedawno). Oczywiście, najlepiej taką używaną obejrzeć osobiście przed zakupem. taaaa...
 3. Te 2 wymienione przeze mnie modele (sprze)dają dość często. No i oczywiście, z uwagi na rozmiar i wagę, są to lornetki raczej astronomiczne, ale myślałem że o taką kolega pytał. Jeśli ma być mniejsza, to polecam jeszcze TS Marine 7x50 i William Optics 10x50.
 4. Ja napiszę, ale właśnie pod warunkiem, że nie ograniczysz się do zakupu i korzystania, a powrócisz tu z jakąś relacją z obserwacji nieba. OK? . Mając tysiąc złotówek, brałbym używaną Delta Optical ED 15x70, lub TS Marine 15x70. Lornetki te można kupić na giełdach forumowych właśnie gdzieś za taką cenę. Musisz jednak mieć do nich jakiś statyw. Parametry 15x70 i porządna optyka a także ich pancerna konstrukcja mogą zapewnić zabawę z w podglądanie nieba na lata.
 5. Moim zdaniem trafiłeś z diagnozą. Przynajmniej ja wykasowałem całe mnóstwo postów tuż przed ich wysłaniem, z powodu nie wnoszenia niczego nowego do tematu.
 6. To nie tylko Twoja opinia. Hipokrytą nie jestem i jeśli narzekam, to też zabiorę głos. Trzy lata temu, po kilku miesiącach czytania różnych relacji i wątków obserwacyjnych, to właśnie tylko za ich sprawą założyłem tu konto. FA wygląda teraz zupełnie inaczej. Ale... czy można za to kogokolwiek winić? Gapienie się w niebo to pewien rodzaj romantyzmu naszych czasów, a że romantyzm zdycha wszędzie - to chyba nie macie wątpliwości? To jeden sposób ujęcia sprawy. Drugi, może być na moim przykładzie, no bo ja też udzielam się jakby mniej. W moim przypadku chodzi tylko o czas; małe dziecko, rozwój własnego przedsięwzięcia, budowa domu. A doba to tylko 24h. Godzinka obserwacji, to czasem już duży luksus.
 7. Naprawdę jasna i duża kometa. Złapałem ją w lornetce 10x42. Jej aktualna wysokość nad horyzontem i bliskie położenie względem jasnych gwiazd ułatwia polowanie. Jest, musisz tylko pogrzebać w ustawieniach wtyczek programu.
 8. Witamy! Najwcześniej (jeśli pogoda dopisze) to będzie okazja pewnie gdzieś pod koniec maja . A skąd jesteś?
 9. Dzięki!
 10. A czy ktoś może wie, co się dzieje z majową "Astronomią"? Już dziesiąty...
 11. Świetna książka i piękna jej recenzja! Dawajcie takich więcej
 12. Może ktoś reflektuje na nowiutki filtr Astronomik OIII, 2"?

 13. Na Astromaniaku, w dziale sprzedam masz co najmniej 2 oferty - w tym moją. Ja mam do sprzedania nowiutkiego Astronomika.
 14. To zgadzamy się w pewnym stopniu . W moim odczuciu, różnica w ostrości nie była aż tak drastyczna. Obraz z Vanguarda, w porównaniu z Vortexem, może się podobać; ta pierwsza ma większe pole i generalnie ostrość dłużej się w nim trzyma. Viper szybciej ją traci, ale za to środek - żyleta, jak to sam zresztą ująłeś na blogu .
 15. Marzy mi się fajna lorneta 100mm. Ciekawe czy uboższa wersja SEMI jest warta swojej ceny? Mieszkam niedaleko Kielc, ale często bywam w różnych miejscach Polski, więc może kiedyś uda nam się spotkać. Bardzo bym chciał .