Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

jutomi

Użytkownik
 • Zawartość

  323
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana jutomi w Rankingu w dniu 3 Marzec 2016

jutomi posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

490 Excellent

O jutomi

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny

Profile Information

 • Płeć
  Not Telling

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Koziegłowy k.Poznania

Ostatnie wizyty

646 wyświetleń profilu
 1. Coś cicho w temacie Johnsona, który powoli ale systematycznie zyskuje na jasności i kręci się ostatnio wokół Herkulesowego kolana. Dzisiejsza fotka zrobiona rzutem na taśmę przed nadejściem nad środkową Wielkopolskę zachmurzenia z północnego zachodu. W kadrze załapała się jeszcze gromadka kulista 6229. C60d + C200/2,8 @4,0 150s ISO1600
 2. Minęły dwa dni od konjunkcji komety z M97 i M108 a ja uparłem się, że mi taka konjunkcja nie może uciec i muszę zmieścić wszystkie trzy obiekty w jednym kadrze. Dotąd kadrowałem, aż mi się to udało. Niestety dzisiejsze niebo w Wielkopolsce od początku nocy gwałtownie traciło na jakości. Cirrusy z północnego zachodu gęstniały coraz bardziej a jasność nieba wzrosła przez godzinę z 20,75 do 20,45. C60d + C200/2,8 @4,0 150s ISO1600
 3. Nie zapominaj o Oczach Wyraka, z którymi dzisiaj się żegnam a jutro wysyłam w tygodniową delegację na zlot.
 4. Ale w takiej sytuacji chyba nie warto czekać na zachód Słońca przy zdegradowanej przez seening tarczy Wenus zaledwie 4 stopnie nad horyzontem, tylko zaczaić się na nią w dzień na granicy cienia rzucanego przez jakiś budynek. Jest ryzyko, jest zabawa.
 5. W tym roku nie doczekasz się. Tarcza Wenus w ciągu kilkunastu dni urośnie jeszcze do 59,4" ale ze względu na szeroką 8-stopniową konjunkcję minimalna faza wyniesie równy 1%.
 6. To moja "szybka miejscówka" zaledwie 4km od domu, z najbliższymi zabudowaniami około 1km; niestety z potężną łuną od aglomeracji Poznańskiej na południu i zachodzie. Na zdjęciu jest widok na najmniej zaświetlony północny-wschód. To takie "odludzie bardzo blisko cywilizacji". Poniżej dokładna lokalizacja:
 7. Wczorajsza nocka upłynęła pod znakiem Księżyca i jego konjunkcji z Regulusem i 31Leo oraz podziwiania Jowisza wraz z księżycami - najciekawszy moment to odkrycie Europy około godziny 0.05. Seening był zdecydowanie lepszy niż ostatnio, więc i fotka lepszej jakości, szkoda że faza to aż 97%. Dall zdobył u mnie wczoraj kolejnego dużego plusa. Okazuje się, że ostrzy ze wszystkim, co mu wrzucę w wyciąg. Z bino bez barlowa również. Dzięki temu mogłem podziwiać Łysego i Jowisza z parkami okularów TV 32mm w powiększeniu 110x, WO 20mm w powiększeniu 177x; a nawet LOMO 17mm w powiększeniu 208x. Wschodzący coraz wyżej Jowisz pięknie prezentował swoje pasy i WCP (która nawet majaczy na poniższej fotce). Niestety żeby przy tej światłosile coś się zarejestrowało musiałem użyć maksymalnego w tej puszce ISO 6400, który jest już prawie nieużywalny. Przy pakowaniu przypomniałem sobie o moim astrostołeczku - zdecydowanie poprawił komfort obserwacji.
 8. A dlaczego Ty już masz i to tak dużo naraz a ja jeszcze nic?
 9. Odświeżę wątek, bo coś tu cicho od dawna. Dzisiejsza wędrówka Księżyca przez Hiady, pod Plejadami.
 10. Dzisiejszy wieczór poświęciłem na dalsze poznawanie możliwości mojego DeKa. Pogoda od 18.00-20.00 była fatalna i stale się pogarszała. Seening cały czas bardzo przeciętny. Gęstniejący z każdą minutą cirrus (a później chyba również chmury na średnim pułapie) spowodowały, że gołym okiem Pas Oriona ledwie majaczył a pod koniec sesji ledwie majaczyła Wenus. Na szczęście do delektowania się widokiem Wenus oraz skakania po kraterach na Księżycu wędrującym przez Hiady taka aura była wystarczająca. Oprócz obserwacji wpadłem na lekko szalony pomysł sfotografowania Wenus i Księżyca Canonem podczepionym do DK na statywie azymutalnym. Poniżej wynik tego eksperymentu: Wenus 1/1000s ISO1600 Księżyc 1/1000s ISO3200
 11. Na szczęście większość ujawnionych testerów to wizualowcy. Poza tym pewnie przyjdzie też czas na testy astrografów i kamerek...
 12. To ja poproszę najnowszą nowość: http://www.optyczne.pl/10787-news-Delta_Optical_Chase_-_nowa_seria_lornetek.html
 13. To, jak szybko nastąpi to "niebawem" zależy od kilku ważnych czynników: 1. Jak szeroko firma DO zechce rozkręcić akcję testów, czym dysponuje na magazynie (tu liczę na informację z pierwszej ręki od kolegi Winforce, który mam nadzieję zagości w tym wątku). 2. Ile pogodnych nocy i dni będą mieli testerzy w marcu, kwietniu i maju. 3. Ilu będzie tych testerów. itp.
 14. Z radością informuję, że w powiększeniu 3x oraz 5x Wenus jest już sierpikiem. Oczywiście ważna jest pora obserwacji - teraz najlepiej to robić w godzinach 16.00-17.30, gdy kontrast między planetą a tłem nie jest zabójczy dla lornetek. Niestety po 18.30 na ciemnym niebie trudno wyodrębnić kształt sierpiku Wenus z blasku od niego bijącego, łączącego się z odblaskami, przeciwblaskami, spajkami, astygmatyzmami i jeszcze paroma innymi.
 15. No to pociągnę temat. Proponuję na pierwszy ogień przetestować "nowości", o których jest jeszcze mało wiadomości w sieci. Najciekawsze byłyby testy produktów ze średniej i górnej półki cenowej - mielibyśmy informacje, na co warto zbierać kasę. Z lornetek proponuję przetestować: - serię DOT ROH 8x56; 10x56; 12x56 - serię Celestron Nature DX 8x42; 12x56 Z okularów proponuję przetestować: - serię WO XWA - serię VIXEN SSW - serię BP Morpheus - okular BP Mark IV 8-24 I już jest praca dla kilku testerów tylko w asortymencie lornetkowym i okularowym, o ile wszystkie produkty DO ma na stanie magazynowym.