Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

M.K.

Użytkownik
 • Zawartość

  278
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

224 Excellent

O M.K.

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 04.05.1973

Contact Methods

 • Website URL
  http://kwima.republika.pl/

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  : gród Kraka

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  gród Kraka

Ostatnie wizyty

1234 wyświetleń profilu
 1. Może trzeba wymusić ruch powietrza małym wiatraczkiem?
 2. ... pole makowe, przyjechała policja... na początku trochę się przeraziłem i sprawdzałem, czy mnie nie przekierowało na jakieś inne forum, na szczęście to poczciwy maczek i niesforni sąsiedzi, ale do rzeczy. Relacyjki powstają: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12466-pole-makowe/ i miło się czytało po pochmurnej nocy.
 3. Nie marudźmy, tylko obserwujmy! Niezależnie, czy napiszemy kilka słów o obserwacji, czy też nie. Kamery włączone, a ja zaraz idę zrobić ocenę C/2015 V2 Johnson i zerknę na kilka emek, a później padnę do łóżka zmęczony (bo poszalałem z robotą), ale z uśmiechem, że nacieszyłem prawe oko nieziemskimi widokami I Wam również życzę w ten sposób zakończyć ten dzień ----- O 00:47 przyszły chmury i przerwały mi rozkoszowanie się Saturnem w 8mm, ale do tego czasu pooglądałem sobie Johnsona i kilka gromad kulistych: M3, 5, 13, 10, 12, 14, 56 i 71 oraz planetarki: 57 i 27.
 4. Dla każdego z osobna 100 lat i pogodnych nocy wypełnionych obserwacjami tego co piękne
 5. Gomez86, proponuję, abyś z galaktykami dał sobie spokój przez 3 tygodnie, zanim astronomiczna noc do nas nie wróci ... ups, będzie pełnia, więc dopiero po 15 lipca. Teraz obserwuj gromady gwiazd i mgławice planetarne. Włóż w wyciąg okular 25mm, a chyba masz 40mm, to ten i korzystając z poglądowej mapki poniżej (widok o północy) szukaj jasno niebieskich kropek (kulistych gromad gwiazd), kropek brązowych (otwartych gromad gwiazd) i zielonych (mgławic planetarnych). Jak już namierzysz cel, to możesz zmienić okular z 40 na 10 mm i próbuj dopatrzyć się jak największej ilości gwiazd w gromadach kulistych. Rozdzielczość lunety zapewne nie pozwoli wszystkich rozbić do samego centrum, ale patrz zerkaniem (tj. obok obiektu) i wyłapuj jak najwięcej szczegółów. To będzie dobre ćwiczenie przed obserwacjami galaktyk i mgławic. Powodzenia i cierpliwości!
 6. Włącz obie kamery i sprawdź w ustawieniach kompa, czy nie mają tego samego przerwania irq. (Kliknij Start a następnie Uruchom, wpisz: msinfo32, kliknij OK, aby otworzyć okno Informacji o systemie, a następnie rozwiń Zasoby sprzętowe i kliknij Przerwania). Ja swego czasu musiałem wyłączyć kilka portów usb, bo robiły konflikt z kartami pci.
 7. Jeśli pod koniec lipca będziesz obchodził osiemnastkę, posiadasz 8 calowego Newtona na Dobsonie, to sugeruj prezenty w tym temacie, bo masz szansę otrzymać "doradzoną" sugestię
 8. Powiedz mu, że chciałabyś, żeby Ci wieczorem pokazał Jowisza przez ten teleskop, a Ty go wtedy wypytaj: 1. co to za teleskop? (podaj oznaczenie, ewentualnie jaka średnica lustra, jaki montaż, albo po prostu zrób zdjęcie i tu zamieść) 2. jakie ma okulary? jakie mu się marzą? 3. czy planuje rozbudowę teleskopu, czy chce coś w nim wymienić? ... i wtedy z przyjemnością Ci doradzimy bo i nam zależy na szczęściu oraz zadowoleniu innych obserwatorów nieba
 9. 190 cm wysokości... zamiast stać, to polecam leżaczek, albo krzesełko i wtedy można skrócić tę pionową rurkę nad statywem.
 10. Badeer ortho 10 mm do planet jak najbardziej z zastrzeżeniem, że odsunięcie źrenicy wyjściowej to 8 mm, czyli oko "wkładasz w okular" podczas obserwacji. Baader ortho 18 mm ma również małe własne pole widzenia, ale odsunięcie źrenicy to już 14,5 mm czyli trochę lepiej, niż w 10-tce. Tego okularu, tak mi się wydaje, chyba nikt nie używa w obserwacjach? Masz kitowego 25 mm. Obserwuj nim, bo luneta o światłosile f/10 nie jest tak wymagająca co do jakości okularów jak np. Newtony o światłosile f/5-f/6. Z czasem uzbierasz większą gotówkę i kupisz porządniejszy docelowy okular. Teoretycznie w ten refraktor można włożyć okular 60 mm, ale jesteś ograniczony średnicą wyciągu okularowego. Można zaopatrzyć się w tani okular o ogniskowej 32-40 mm pod 1.25 cala, da to pole 1.8 stopnia, czyli fajne do oglądania nieba, do łatwiejszego poszukiwania obiektów typu kuliste i otwarte gromady gwiazd oraz jaśniejszych mgławic i galaktyk, a nawet komet, teraz polecam C/2015V2 (Johnson). Podsumowując proponował bym Ci 3 okulary: do planet i Księżyca 10 mm, a do pozostałych obiektów jeden okular z ogniskowych 17-25 mm i drugi z ogniskowych 32-40mm. Koledzy może jeszcze coś doradzą? Do obserwacji Słońca polecam folię z oprawą: http://www.astrokrak.pl/574-oprawa-na-filtr-soneczny-90-.html http://www.astrokrak.pl/174-filtr-soneczny-baader-planetarium-folia-.html Klej lub taśma obustronnie klejąca i sam połączysz te 2 elementy otrzymując filtr słoneczny
 11. Wessel, pełnia wypada 9 czerwca czyli za 4 dni od napisania mojego powyższego postu (wczoraj, 5 czerwca). Za tydzień (również liczmy od daty napisania postu, czyli 5 .06), 12 czerwca Księżyc wschodzi o 22:52, czyli nie będzie przeszkadzał w obserwacji komety wykonanej między 22:20, a 22:45. 13 wschodzi o 23:28, a 14 o 23:59, czyli coraz później zapewniając nam coraz lepsze warunki obserwacyjne
 12. Niebieskie gwiazdki w wersji kolor coś nie bardzo. Za to b/w super.
 13. http://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2015 V2 Ustawiasz sobie odpowiednią datę oraz godzinę i masz 2 mapki: poglądową o polu widzenia 60 stopni i 5cio stopniową szczegółową. Teraz jest zły czas na obserwacje komet, bo Księżyc rozświetla tło nieba, ale jak musisz, to musisz Za tydzień już nie będzie przeszkadzał.
 14. Tylko zaliczasz, czy wysyłasz obserwacje (jasność, średnica i DC) do SOKu lub cobs.si ?
 15. 5-6 prac wartych podium, niestety tylko 3 otrzymały mój głos. Gratulacje dla wszystkich uczestników!