Skocz do zawartości

M.K.

Użytkownik
 • Zawartość

  317
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

239 Excellent

O M.K.

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 04.05.1973

Contact Methods

 • Website URL
  http://kwima.republika.pl/

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  : gród Kraka

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  gród Kraka

Ostatnie wizyty

1331 wyświetleń profilu
 1. Zdjęcia chmur

  śpiący konik morski???
 2. Pod Lubomirem przez 4 noce od 15.08 również pogoda dopisała i czesaliśmy klasyki 40-stką. Piękne widoki! SQM wskazywał w zależności od nocy 21,2-21,4. Na koniec obserwowaliśmy kometę C/2015 ER61 (PanSTARRS) o jasności 13,5 mag przebywającej w Plejadach. Ktoś uwiecznił to spotkanie?
 3. "Pokrowiec" na teleskop

  Postaw teleskop na podwyższeniu, np. na 3 cegłach lub 3 kostkach brukowych, żeby nie miał styku z wodą na balkonie podczas deszczu (jeśli balkon nie zabudowany). Możesz przykryć teleskop dużym workiem na śmieci, lub dwoma 120 litrowymi. Do jednego wkładasz montaż dobsona, na to telep, a od góry na Newtona nakładasz drugi worek i całość ustawiasz na cegiełki.
 4. Pomoc w wyborze

  Chyba 17.3? Ja mam 21.3 (południowy Kraków). Latarnia będzie przeszkadzała w obserwacjach każdym sprzętem. Masz możliwość czymś ją zasłonić, np. parawanem. Ja np. zasłaniam zarzucając koc na ogrodzenie. To dużo daje, bo oko musi być w cieniu, żeby gwiazdy zobaczyć w okularze, a nie odblaski od lampy. Mam 7" Newtona na dobsonie i lunetę 9cm. Przez "8" zobaczysz najjaśniejsze części mgławic, komet i galaktyk ze swojej miejscówki. Może na początek zerknij na mapę userów http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/ i być może znajdziesz kogoś w swojej okolicy z Newtonem i Maczkiem, i dane Ci będzie popatrzeć przez ich sprzęty, porównasz i sam zdecydujesz co Ci najbardziej pasuje?
 5. KRAKÓW

  Podobno właściciel Gościńca zmienił zdanie ... tak to bywa w umowie na gębę ... 50zł nocleg, 12 zł śniadanie, 20 zł obiad.
 6. Przydomowa stacja bolidowa

  Jak tam postępy w uruchomieniu kamery? Perseidy już ładnie latają i od kilku nocy każda kamera łapie po kilkanaście sztuk PER. Ze sporadycznymi i innymi rojami wychodzi po 30-50 zjawisk na kamerę
 7. Pomoc w wyborze teleskopu

  W tym zestawie są plosle, więc marne okulary do światłosilnego teleskopu (f/5) jakim jest 150/750. Polecam ES-a 11 lub 14mm z własnym polem widzenia 82o,co daje pole widzenia (z tym teleskopem) w okularze 1,2-1,5o, czyli 1 okular zastąpi 2. Parę lat temu pola własne okularów wynosiły 45-65o, więc trzeba było wiadra szkiełek, teraz już nie. http://www.astrokrak.pl/126-explore-scientific Do planet bader ortho 6 lub 10mm http://www.astrokrak.pl/244-ortoskopowe plus filtr polaryzacyjny do Księżyca. Tyle na początek, może jeszcze do obserwacji Słońca folia nd5 http://www.astrokrak.pl/174-filtr-soneczny-baader-planetarium-folia-.html z oprawą http://www.astrokrak.pl/568-oprawa-na-filtr-soneczny-150r-.html I na koniec tabelka porównująca wspominane okulary:
 8. Sprzęt astronomiczny

  Na tej mapie: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/ są userzy tego forum. Napisz do kilku z nich z Twojej okolicy, czy nie pokazali by Ci kilku obiektów na niebie przez ich sprzęt (jak klikniesz na daną osobę to sprawdź, kiedy była jego ostatnia wizyta, jak powyżej miesiąca, to raczej nie odpowie...) Zobaczysz jak wyglądają mgławiczki i gromady gwiazd, może Saturna i Księżyc. I wtedy stwierdzisz, czy Cię to zainteresuje.
 9. Przydomowa stacja bolidowa

  Dziś ma być maximum południowych delta Akwarydów (SDA). Przez ostatnie noce aktywność SDA na moich kamerach wynosiła +-po 2 zjawisk na noc. Wczoraj sporo drgnęło i aktywność wzrosła średnio do 8 sztuk na kamerę. Jeśli nie planujecie rejestracji aparatami lub kamerami, to proponuję obserwacje gołym okiem: leżaczek, ciepło się ubrać (pomimo ciepłej nocy), coś na przekąskę, kawę i środek i na komary i delektować się spadającymi gwiazdami póki Księżyc w miarę szybko zachodzi i nie będzie przeszkadzał swym blaskiem I kwadry. 12/13 sierpnia mają max Perseidy, czyli wisienka na torcie, jednak Księżyc kilka dni po pełni (7.08) będzie trochę rozjaśniał tło nieba podczas ich obserwacji.
 10. Polowanie na ISS

  Na początek wskazane jest używanie jak najmniejszych powiększeń, żeby się nauczyć nadążać sprzętem za ISS. Do większych powiększeń trzeba nabrać wprawy, właśnie przez takie ćwiczenie. Przy większych powiększeniach można obserwować w 2 osoby. Jedna w lunetce celowniczej kręci za stacją, a druga patrzy przez okular. Za półtorej godziny zmiana. Ten co patrzył przez okular teraz ustawia przez lunetkę, żeby było sprawiedliwie
 11. Przydomowa stacja bolidowa

  Wystarczy tylko jedno - s-wideo.
 12. Moje spotkanie z niebem bieszczadzkim

  Ostatniej nocy zarejestrowało się na kamerach kilka południowych Akwarydów. Prawdopodobnie widziałaś przedstawiciela tego roju, zwłaszcza, ze za 3 dni będzie ich maximum. Dla porównania Kaprikornidy (CAP) są wolne i to je wyróżnia od pozostałych rojów wylatujących z tej okolicy. Przelatujący meteor przez pole widzenia lornetki to piękny widok. I zaskoczenie, że aż można się wystraszyć takim niespodziewanym gościem. Sam miałem tę przyjemność kilkukrotnie widzieć przez teleskop spadającą gwiazdkę, w tym raz pięknie się iskrzyła i rozsypywała - nieziemski widok! Masz szansę dziś na pogodę, bo 2 fronty się ścierają nad nami, jeden idzie z zachodu, obecnie jego czoło rozciąga się na linii Warszawa-Kraków, a drugi prawie stoi na wschodniej granicy Polski. Jest szansa, że między nimi nie będzie chmur. Między emkami i ciemnotkami możesz nową w Tarczy zobaczyć. Na poniższej grafice w miejscu zaznaczonym kółeczkiem są 3 gwiazdki o jasności 9-10 mag. Pierwsza z lewej to nowa: Grafika zaczerpnięta z postu astrodamiana27: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12696-jasna-gwiazda-nowa-w-tarczy/
 13. Moje spotkanie z niebem bieszczadzkim

  Jeśli był wolny to może to był alfa Capricornid (CAP). Aktywne są również Akwarydy, Antyhelion lub zwyczajny sporadyk? Mapka radiantów:
 14. Przydomowa stacja bolidowa

  Właściwa decyzja! Masz grabber? Jeśli nie to polecam ten model: http://allegro.pl/grabber-konwerter-audio-wideo-lv5edlx-usb-soft-i6799953150.html Perseidów coraz więcej i czas nagli, żeby jak najszybciej kamerę uruchomić (nie tylko na maximum). Pisz, to postaram się doradzić w miarę możliwości
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)