Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

karl

Użytkownik
 • Zawartość

  559
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

163 Excellent

1 obserwujący

O karl

 • Tytuł
  Syriusz
 • Urodziny 04.03.1994

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Okolice Dęblina.

Ostatnie wizyty

6159 wyświetleń profilu
 1. Teraz gdy jest "Ostatnio aktualizowane" przegląda się aktualne tematy a jak czegoś potrzeba konkretnego do szuka się w wyszukiwarce (tudzież google). Jak dla mnie jakby nie podzielić kategorii będzie to samo. Przeglądanie kategorii po kategorii mnie osobiście męczyło by.
 2. Gołym okiem ? Bo "teleskopowo" raczej tak (jest dość jasny).
 3. Dla mnie już prawie ideał. W zasadzie dodał bym tylko możliwość przełączenia widoku na kategorie. Jeszcze nie ogarniam ale jest lepiej.
 4. Bardzo dużooo daje spotkanie się z doświadczoną osobą. Zobacz na forum (mapa, u góry forum) czy ktoś jest w pobliżu lub napisz skąd jesteś.
 5. Z całym szacunek do Ciebie Jacku, dla mnie ogólnie idea takich for czy stron jest nie do przyjęcia. Sam do końca nie wiem czemu, może dlatego, że na jeden stronie jest wszystko i nic ("napaćkane"). I dla mnie to bez różnicy czy ten chatbox zostanie jak jest, czy będzie ISS bo nadal będzie dla mnie źle. Podkreślam, że dla mnie ale jak większości pasuje to musze się podporządkować. A może za mało nowoczesny jestem (choć młody jestem) ...
 6. Nieczytelne są wszystkie takie fora i strony. Jak dla mnie. A nie dało by rady zrobić chat i dać do niego tylko skrót u góry (tak jak już było kiedyś) i by otwierał się w oddzielnym oknie/karcie ? I pytanie w ankiecie to dla niektórych jest bez odpowiedzi bo i to i to pasuje
 7. "Wartość "Ratio" równa 1 oznacza, że w zenicie mamy tyle samo światła sztucznego, co naturalnego, a więc niebo jest dwa razy jaśniejsze niż byłoby w przypadku braku LP." Dobrze rozumuje, że 2 razy ciemniejsze/jaśniejsze niebo to różnica około 0,79 mag (200% z 251%) ? Na mapie wychodzi wynik 21.23 mag/arc sec^2 przy Ratio 1 (dokładnie 0,999) co daje różnicę 0,77 mag. Dlaczego zwiększenie wartości np. zasieu 1 mag wynosi 251% a nie np. 300% ?
 8. Nie Np. Gułów (obok Adamowa). Okolice mają wartość 0,3-0,4.
 9. Praktycznie cały czas. Zresztą jakie to ma znaczenie ? Ważne, by podczas zerkania w okular siedzieć. Chodzi tu o stabilność podczas patrzenia
 10. U mnie podwórko Ratio 4,7 (10 km od nieszczęsnej wartości 200), wyjazd 0,5 ale widzę, że jeszcze 10 km dalej pojechać i są miejsca o wartości około 0,3 - to chyba, już nieźle ? I jak zwykle ta Ukraina 0,0112
 11. Ja obserwuje siedząc przy 8" więc się da. Nie wiem jak z większą aparaturą ale zapewne też się da.
 12. Konkurs na najlepszą relacje i IKA to pierwsze tego typu konkursy na FA tak ? Jeśli tak, to moim zdaniem takie są początki, jeszcze może być tak, że trudno będzie ogarnąć ilość prac do przeczytania a głosować będzie "pół forum". Tak samo było np. z forami - od razu też nie były tak popularne a z czasem "powiększyły się". Początki są trudne.
 13. Moim zdaniem nie każdemu obserwatorowi chce się pisać relacje. Bez relacji obserwacja się odbędzie a sesja astrofotograficzna bez obróbki materiału nie ma sensu bo bez niej nie ma zdjęcia. Nie każdy widzi też sens w pisaniu, wstawić zdjęcie to "chwila". Może racja, że "zainteresowanie fotografowaniem kosmosu jest najzwyczajniej w świecie większe niż relacjonowaniem obserwacji" ale już niekoniecznie astrofoto jest ciekawsze od samej obserwacji (jednak foto wymaga wiedzy, sprzętu, dużej kasy).
 14. Tak, ma znaczenie jeśli chodzi o "logistykę"/zakup akcesoriów. Jednak stwierdzenie, że teleskop jest za ciemny do DS to już niestety nie jest prawdą. Pole nie ma w zasadzie znaczenia (pomijam tu okulary o polu 30 stopni ), wpływa gównie na jakość szukania. Czy wyciąg 2" to jakiś "problem" ?
 15. Jeśli siebie bym uwzględniał to by wszyscy mieli Newtony Jednak to sprzęt dość ciężki jest itp. Poczekajmy na większość ilość informacji.