Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Mamlot

Użytkownik
 • Zawartość

  39
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

1 obserwujący

O Mamlot

 • Tytuł
  Bellatrix
 • Urodziny 16.03.1993

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Poznań

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Polska
 1. Podręcznik już zjadłem. Chodziło mi o bardziej praktyczne sprawy, jeśli takowe pojawią się. Podręcznik już zjadłem. Chodziło mi bardziej o problemy praktyczne jeśli takowe wystąpią.
 2. Podejmuję się zadania aczkolwiek jestem zielony (od dwóch miesięcy mam sprzęt), więc pozwolę sobie na konsultacje mailowe z Tobą astrodamian27 w razie jakichkolwiek problemów lub pytań.
 3. Moim problemem jest brak mobilności, co sprowadza się do ograniczeń, takich jak właśnie obserwacje z miasta większym teleskopem... Gdybyś posiadał jakieś zdj. z obserwacji w mieście tą syntą chętnie bym je zobaczył.
 4. Witam. Planuję zakup drugiego teleskopu stacjonarnego domowego z którym raczej będę współpracował tylko i wyłącznie w domu i okolicy bloku. Mój pierwszy teleskop został kupiony "w pośpiechu" co było wielkim błędem, gdyż dużego pojęcia o teleskopach przed jego zakupem nie miałem. Jest to Bresser 80/400. Z przeprowadzonych dotychczas obserwacji ustaliłem, że z dużego miasta (Poznań) nie jestem w stanie ujrzeć nim szczegółów mgławic (wczoraj dotarłem nim do mgławicy Trójlistna Koniczyna lecz wiedziałem że tam się znajduje tylko przez ułożenie najjaśniejszych gwiazd mgławicy, gromady kuliste to małe szare punkty w jego wykonaniu, metodą zerkania widać ciut więcej) , obrazy planet są zadowalające, aczkolwiek zależy mi w dużym stopniu właśnie na mgławicach (chciałbym chociaż rozpoznawać po kształcie co jest czym). Myślałem o Syntii 8", dużo dobrych opinii na jego temat w internecie się znajduję, lecz czy w Takich warunkach miejskich, w jakich się znajduję uzyskam zadowalający efekt? Prosiłbym użytkowników owego cacka, którzy również mieszkają w dużym mieście o recenzję z ich obserwacji. Jeśli ktoś poleca inny sprzęt, tańszy, o interesujących mnie możliwościach - również chętnie wysłucham. Aktualny Bresser w przyszłości ma służyć jako niewielki traveller.
 5. Nie sądziłem, czy jakakolwiek zgoda jest potrzebna do numeru sprzed kilku miesięcy. Usuwam.
 6. Dodaje artykuł z miesięcznika Astronomia poświęcony tranzytowaniu planet.
 7. W każdym razie śledzę temat. Serio, rada kogoś doświadczonego i pomoc by się przydała ale na żywo a nie po forach się rozpisywać. Czekam na kogoś propozycję, jak nie ten week to inny, nawet nie musi być koniecznie week. Dostosuje się. A ty zwiadowca jak tam? Odkładamy pieniążki już na teleskopik?:) lornetka już nie wystarczy?
 8. Ktoś coś w najbliższy week? Chętnię potowarzyszę komuś bardziej doświadczonemu w terenie.
 9. Witam, po dłuższym namyślę chcę zamienić swój refraktor Bresser'a 80/400 na montażu GoTo na Sky-Watchera 8" na dobsonie, lub inny, podobny sprzęt do dokładnych obserwacji US. Stan idealny, kupowany na początku kwietnia tego roku. O szczegóły pytać na PW.
 10. No u mnie (Poznań) seeing był super do ok 3:10 w nocy, pózniej zdziwiłem się co jest grane z tym Saturnem, co on tak się rozmył i pociemniał, patrzę w górę i widzę jakiegoś giga cumulusa, czy inną chmurkę
 11. Obserwuj pogodę w internecie ciężko przewidzieć co będzie za tydzień, czy miesiąc.
 12. Dzisiejsza noc była owocna udało mi się osiągnąć pożądany efekt, tarcza i pierścień bez żadnych odkształceń, widoczna przerwa między pierścieniem a Saturnem, szkoda tylko, że taki maluśki z barlowem nie było dużo większego powiększenia natomiast obraz znacząco się pogorszył, jakby przyciemniał troszkę. Zdjęć nie wstawiam, bo z tele kom, no i niestety tele wyłapał tylko kształt ogólny Saturna. PS: Ktoś oglądał koniunkcję ?
 13. Czyli jednak miałem po części rację good to know. PS: co powinno wzbogacić moje akcesoria do obserwacji US? Przeoczyłem jakiś istotny element? (Dodam tylko, że chwilowo nie gustuję w okulary za 500zl +)
 14. Mam takie pytanie: używam refraktora 80/400 i chciałem jednak zerknąć sobie na US. Skupiłem się na Jowiszu, oraz Saturnie. Jowisz był widzialny całkiem niezle - widzialne jego satelity, oraz metodą zerkania można było bez problemu dostrzec pas równikowy, natomiast gdy przysiadłem się do Saturna - masakra. W najlepszym ujęciu było widać rozmazaną, "poziomą" plamkę. Wiem, iż ten sprzęt jest do DSów ale z tego co wyczytałem na forum Saturna też zobaczę z pierścieniem. Używałem okularów RK 20mm i 10mm, oraz Plossl 6mm, filtr księżycowy (do Jowisza), żółty (do Saturna), Barlow GSO 2.5. Czy wina leżała po stronie przejrzystości nieba? Księżyc był dość wysoko, mimo to kolor jego powierzchni żółty-pomarańczowy. Pozdrawiam.