Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Charon_X

Zjawiska atmosferyczne
 • Zawartość

  1718
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  15

Ostatnia wygrana Charon_X w Rankingu w dniu 29 Kwiecień

Charon_X posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

1424 Excellent

O Charon_X

Ostatnie wizyty

4081 wyświetleń profilu
 1. A masz wersje bez barlowa - powinno wyjść ostrzejsze i bardziej kontrastowe - w drizzle 1,5x planeta powinna być już wystarczająco duża. MC 5" ma sporą ogniskową, a barlow masz ponad 2x i wychodzi naprawdę wielkie bydle, a a seeing przypuszczalnie nie był jak żyleta ;). Być może jest to też za dużo jak na 5" (tu już musieliby się bardziej doświadczeni wypowiedzieć).
 2. Aż tak dużo nie przeszło, bo rzadko coś zmieniałem. Ja tam jakaś złota rączka nie jestem, no ale w Koszalinie jestem ja, jeszcze mam ze 2 znajomych (1 zajmuje się rzadko, a drugi skończył z astro) ale na pewnie więcej narzędzi do naprawiania niedoróbek itp. I w obserwatorium może pomogą - w środy są dyżury do 22 i w sobotę wykłady (ps. Jacek E - wiem miałem opis zrobić, ciagle zapominam ) Tak na oko to - 1-Mikroruch być może się zablokował, trzeba by to odkręcić i skręcić. 2 - cała oś jest luźna ? Zacisk nie blokuje ?
 3. Jowisz z 27-28.04.2017 . Seeing słaby, ale złapał się tranzyt Io. SCT 5" na EQ3-2 i Point Grey Firerfly. Stack 3000 klatek . Wersja zwykła, drizzle 1,5x i kolor.
 4. *** 2017 *** Czas zacząć kolejny sezon Władcy Pierścieni - prosiłbym o aktualizacje nazwy tematu. Pierwsze zdjęcia Saturna z kamerki z 27 kwietnia, seeing beznadziejny (1-2/10), wizualnie i na podglądzie kamerki praktycznie bez szczegółów po zestackowaniu 500 klatek z paru tysięcy - już jakieś szczegóły wydobyło. Próbowałem też 26 i 28 kwietnia, ale wyszło znacznie gorzej, z balkonu jak mi dostawili nowe bloki to ciężko o choćby średni seeing dla obiektów nisko położonych. Sprzęt jak zawsze SCT 5". EQ3-2, Point Grey Firerfly. Stack 500 klatek, wersja normalna, drizzle 1,5, wersja kolorowa, i drizzle 3x. Jeszcze próba z barlowem, ale nie wiem czemu mi takie ciemne wyszło.
 5. Heh, to wiatr się zerwał ? - u mnie bezwietrznie ostatnio.
 6. Teleskop z linku to reflektor typu Newtona, który już jest na montażu Dobsona (AZ3 to zupełnie inny montaż). Tego typu teleskopy są dobre na początek (i nie tylko) bo mają najniższy współczynnik ceny do apertury. Są pewne wady - waga - kilkanaście kg, to raczej za dużo aby 10 latek mógł samodzielnie nosić. Mieszkacie w bloku czy domku ? Skąd będą prowadzone obserwacje (balkon/ogródek przed domem/ wyjazdy samochodem) ? Jak ma być Newton na Dobsonie to można docelowo dołożyć do większego brata czyli 8" (203/1200). Jeżeli 10 ma sam nosić to niestety trzeba zdecydować się na coś mniejszego i tu wkracza wspomniany montaż AZ3 i mniejsze lżejsze tuby np. refkraktory do 90mm czy Maki do 127mm.
 7. Zdjęcie drogi mlecznej z chmurami na dole wymiata. Reszta ujęć też świetna.
 8. Na 4 też nie widać, bo to wersja z barlowem zwykła, w zasadzie tylko na drizzle widać, bo to już w zasadzie powiekszenia normalnych wersji, które normalnie są bardziej rozmyte ,a przy wydobywaniu pasów jakieś artefakty wyłażą. Moim zdaniem najlepsze są wersje zwykła drizzle i barlowowa, tam gdzie zresztą dałem wersje kolor. Ostatnia wersja 3x drizzle barlow to już taka trochę gigantomania ;).
 9. Ale serio ma małych wersjach też widzisz siatkę ?
 10. Nie wiem, nie mam twojego monitora, żeby ocenić. Obróbka to zawsze balans ostrości między różnymi artefaktami a rozmyciem. To i tak mój najlepszy Jowisz, a siedzę w temacie od zaledwie 2 miesięcy. Cały czas się człowiek uczy, i sporo brakuje do najlepszych :). Niektórych programów używam od niedawna i pewnie jeszcze do końca nie ogarnąłem.
 11. Ja widzę tylko na wersjach drizzle 3x widzę siatkę. Może to kwestia monitora czy ustawień.
 12. Wczorajszy Jowisz. Jak zawsze SCT 5", Point Grey Firerfly i EQ3-2. Obróbka PiPP, AS2, ImPPG i Irfanview. Wersje normalna 6000 klatek i z barlowem 2x 2000 klatek. Dodane wersje drizzle 1,5 i 3 i ze 2 z dorobionym kolorem.
 13. Jakiej szerokości jest balkon ? Generalnie najtańsze a użyteczne to będą refraktor achro 80-90mm lub newton 130-150mm. Koło twojego budżetu to będą achromat 90/900 na az3, achro 80/400 na az3 (szerokie pole, ale słabe do planet), newton 130/650 lub 130/900 na EQ2 (z tego co słyszalem montaż niezbyt stabilny) i newton 150/1200 na dobsonie. Ten ostatni już niezbyt się nadaje na wąski balkon - gdybys się zdecydował to potrzebna jeszcze będzie podstawka pod dobsona. Jak już ma być dobson to znacznie lepszy będzie 200/1200, tylko trzeba bedzie więcej dołozyć, ale łatwiej spotkać na giełdzie.
 14. W końcu achromat - trzeba dobrze podkreślić aberrkę ;).
 15. Chyba tak, to było ostatnie. Pamiętam, że patrzyłem to przez refraktorek 60/700.