Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Mikołaj

Użytkownik
 • Zawartość

  520
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana Mikołaj w Rankingu w dniu 27 Lipiec 2016

Mikołaj posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

466 Excellent

O Mikołaj

 • Tytuł
  Syriusz
 • Urodziny 08.12.1998

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.ponad-horyzontem.blogspot.com

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  PTMA Kielce
 • Interests
  Astronomia, Astronautyka, Ewolucjonizm, Karting

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Kielce

Ostatnie wizyty

3121 wyświetleń profilu
 1. Wyczekiwałem tej relacji Historyczny moment kiedy wyjazd obserwacyjny PTMA Kielce odbył się beze mnie i w dodatku w warunkach, które udowadniają, że na tej polance jest najlepsze niebo w województwie. Nie wiem czemu tak oszczędnie ubrałeś to w słowa pisząc, że to "jedno z naprawdę ciemniejszych miejsc w okolicy " - z Mateuszem od przynajmniej 3 lat nie mamy wątpliwości, że to numer #1. Mogę Wam tylko pozazdrościć takiej przejrzystości, bo z tym najczęściej bywają problemy. Ale jeśli nic w powietrzu nie wisi - jest moc. Pamiętałem o Was i zadzwoniłem do Mateusza po północy, przy okazji namawiając go bezlitośnie do poczekania na C/2017 E4 (Lovejoy). Takie noce w miarę możliwości trzeba wykorzystywać maksymalnie. Bardzo przyjemna relacja, mogłem choć trochę poczuć się, że oglądałem niebo z Wami zamiast balować pod toruńskim light pollution Co do molochów, pewnie też bardziej bym się rozpisał, ale i tak najkrótszą wersją tego, co działo się tej nocy było streszczenie Mateusza: "żałuj że cię nie było, takiego nieba to nigdy tam nie widziałem i takich warunków, zero mgły, wilgoci. Suszarki nawet nie wyjąłem. A spis galaktyk, który sobie zrobiłem to powieszę w gablocie". Czy w naszej pasji może coś cieszyć bardziej niż udane obserwacje?
 2. Jest jakieś lekarstwo na zbyt luźno "chodzące" ustawienie rozstawu okularów w lornetce 12x70? :O

  1. Panasmaras

   Panasmaras

   Czy przypadkiem w okolicach gwintu na adapter statywowy nie ma jakichś małych śrubek? Wydaje mi się, że coś powinno być pod zaślepką...

  2. Mikołaj

   Mikołaj

   Zgubiłem śrubkę od adapteru statywowego, dlatego zrobiłem sobie trochę prowizoryczne mocowanie na tę grubszą śrubę, na której zakręcona jest gwintowana przejściówka do śruby statywowej. Najwyraźniej jednak lornetka nie może się obyć bez tej tulejki, bo regulację oporu przy zmianie rozstawu robi się poprzez dokręcanie tej właśnie tulejki. Jeden problem rozwiązany, ale będę musiał znaleźć inny sposób na brak śruby statywowej ;)

 3. Gdyby była od nas oddalona o 520 ly to możnaby powiedzieć, że jest całkiem blisko. Niestety, jest o jedno zero więcej, a szkoda Jeśli mowa o młodych gromadach otwartych, nie sposób nie wspomnieć o nieco mniejszym obiekcie - sigmie Orionis. Widoczny układ wielokrotny gwiazd to najjaśniejszy jej składnik. Co więcej, jedna z tworzących go gwiazd - sigma Orionis C znajduje się na niestabilnej orbicie i w przyszłości może zostać wyrzucona z układu. Moją nową zimową tradycją jest odwiedzanie sigmy każdej pogodnej nocy. Kolejna piękna ozdoba Oriona. P.S. Dawno nie czytałem tak wciągającego artykułu!
 4. Jacku, wystarczy spojrzeć Wszystkie mapy przejrzane. Zaktualizowane trasy komet są teraz zaznaczone na zielono. Te czerwone, które pozostały, są nadal aktualne. Błąd niewytłumaczalny - powinienem sprawdzić jaka jest data efemeryd. Dla 45P dane orbitalne miały już 5 wiosen Dobrze, że sprawa wyszła w czasie planowania wyjazdu, a nie już pod niebem. P.S. Marzy mi się program z możliwością drukowania mapek z zaznaczonymi jasnościami gwiazd wokół (nie wszystkich, tylko tych potencjalnie użytecznych jako gwiazdy porównania). Dopiero wtedy SOKowe mapki miałyby pełną użyteczność obserwacyjną. Swego czasu były takie publikowane na "Astrosite Groningen", ale już od dawna nie ma aktualizacji. A już szczytem marzeń byłby generator mapek online na daną noc. Przy ocenie wielkości głowy albo warkocza może się przydać jeszcze bardziej szczegółowa mapka niż te ze strony - znacznie większa wygoda przy robieniu szkicu.
 5. Słowa tego nie oddadzą. Przepraszam.
 6. Pewnie
 7. Mapki pozycyjne znajdują się także na stronie SOK-u: http://sok.ptma.pl/ Na ten moment oprócz 45P mamy jeszcze mapy dla 5 innych komet.
 8. Czy jest na forum ktoś radzący sobie z grafiką komputerową i dysponujący odrobiną czasu? Potrzebuję pomocy w wykonaniu ilustracji o tematyce astronomicznej ;)

  1. Jacek E.

   Jacek E.

   Napisz mi na PW namiary na swojego FB i mniej więcej co trzeba zrobić - może córa Ci pomoże......

  2. Panasmaras

   Panasmaras

   Nie jestem córką Jacka, ale spytam - czego Ci trzeba?

 9. Korzystając z dobrej pogody, PTMA Kielce zaprasza na obserwacje w najbliższy piątek 27 stycznia do Zabrodów koło Łopuszna. Zaczynamy po godz. 19. Chętnych wyjazdem proszę o kontakt.
 10. Zapraszam na ostatni w tym roku wyjazd obserwacyjny pod patronatem PTMA Kielce. Na piątkową noc (30/31 grudnia) zapowiadana jest całkiem dobra pogoda. Jest więc spora szansa, że będziemy kontynuować tradycję sylwestrowych obserwacji, zapoczątkowaną w ubiegłym roku. Zapraszam w godzinach wieczornych na nasze "poletko obserwacyjne" w Zabrodach koło Łopuszna. Jeśli pogoda będzie po południu dobra, być może pokuszę się o wyjazd na kometę 45P, która będzie nisko nad horyzontem po zachodzie Słońca. Byłbym na miejscu ok. godz. 17. Chęć wyjazdu proszę poprzedzić skontaktowaniem się ze mną
 11. W najbliższy czwartek 22 grudnia planujemy wyjazd na obserwacje do Zabrodów koło Łopuszna. Zaczynamy ok. godz. 19, skończymy mniej więcej o północy. Później prognozowane jest załamanie pogody i i tak wschodził będzie Księżyc. Zainteresowanych wyjazdem proszę o kontakt
 12. Wielkie podziękowania dla Jacka za wysyłkę kalendarza pomimo, że przegapiłem termin zamówień Tradycja będzie dalej kontynuowana - to już 3cia edycja kalendarza FA goszcząca w moim domu. Serdeczne dzięki
 13. Pokaz nieba i Geminidów w Kielcach Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Kielcach organizuje otwarty pokaz „spadających gwiazd” – meteorów z roju Geminidów. Zapraszamy wszystkich w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godz. 18 na Plac Artystów w Kielcach. Nie zabraknie niezapomnianych wrażeń! Maksimum aktywności roju Geminidów przypada na 14 grudnia, jednak ze względu na prognozowaną pogodę, pokaz odbędzie się następnego wieczora. W czasie maksimum możemy liczyć na widoczność nawet 100 meteorów w ciągu godziny. Aktywność Geminidów jest porównywalna ze znanym sierpniowym rojem Perseidów, jednak to właśnie grudniowe Geminidy charakteryzuje duża jasność zjawisk i częste pozostawianie śladów na niebie. Wiele osób uważa, że są bardziej widowiskowe od letnich Perseidów. 15 grudnia prawdopodobnie nie będą one aż tak liczne jak w dniu maksimum, ale wciąż ich liczba powinna być zadowalająca – kilku-kilkudziesięciu na godzinę. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, poza obserwacjami meteorów, przygotuje również inne atrakcje: – możliwość zobaczenia Księżyca, a także planet (Wenus, Mars) przez profesjonalny teleskop – obserwacje innych ciekawych obiektów nocnego nieba przez teleskop (na ile pozwolą warunki atmosferyczne i zaświetlenie miejsca obserwacji) – prelekcja na temat powstawania meteorów – czy to naprawdę „spadające gwiazdy?”, możliwość rozmowy na dowolne tematy związane z Kosmosem. Pokaz będzie trwał w godz. 18-21. Ewentualne jego odwołanie lub zmiana czasu trwania może być uzależniona od pogody. Polecamy zadbać o ciepły ubiór. Gorąco zapraszamy na pokaz!
 14. Dziękuję Wszystkim za życzenia !