Skocz do zawartości

bartolini

Użytkownik
 • Zawartość

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

31 Excellent

O bartolini

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Wrocław
 1. Es czy LVW

  Z szerokokątnych z trochę większym ER są nowe ESy 92*: https://explorescientificusa.com/collections/92-series-eyepieces Jest jeszcze nikon NAV HW, ale diablo drogi: http://www.apm-telescopes.de/en/eyepieces/more-74-ultra-wide-angle/other/nikon-nav-hw-17-mm-eyepiece-corrector-eic-14.html
 2. Nikon WX - nowe dachówki z (bardzo) szerokim polem

  Odnośnie nikona 18x70 to prawda - też miałem okazję polookać w Stężnicy. Ten efekt (oprócz oczywiście świetnej jakości optyki) dają szerokokątne okulary w stosunkowo małych, odpowiednio ukształtowanych obudowach. Kiedy się patrzy, w pewnym momencie "ramka" w okół soczewki ocznej i cała lornetka znika! Zawsze mnie kręciła ta lornetka, chociaż przed epoką BA8 kupiłbym Fujinona 16x70 jako tańszego i popularniejszego, ale teraz - no way - odżałowałbym te 1500~2000PLN różnicy.
 3. Nikon WX - nowe dachówki z (bardzo) szerokim polem

  WX "zrób to sam" https://www.cloudynights.com/topic/589901-custom-made-2-70ed-binoculars-poor-mans-wx/
 4. Jak sprawdzić doskonałość lustra ?

  Zapoznaj się z tym opracowaniem - opisuje krok po kroku jak zbudować małego newtona: http://www.astromario.y0.pl/images/ASTRO-PORADNIKI/Sami-budujemy-teleskop-zwierciadlany.PDF
 5. Wada wzroku a teleskop

  Krótkowzroczność nie uniemożliwia obserwacji, ale utrudnia - jak pisze cyberboss dobrze wybrać okulary z dużym LER, rzędu 20mm. Inaczej uciążliwy jest "star hopping" czyli szukanie obiektu zerkając co chwilę to w okular - to w atlas. Astygmatyzm jest uciążliwy przy dużych źrenicach wyjściowych (małych powiększeniach) ale można patrzeć przez korekcyjne.
 6. Jakie macie statywy pod lornetkami?

  http://astropolis.pl/topic/11571-sky-master-25x100-na-widelcu/page-3 http://astropolis.pl/topic/20571-uraw-nie-tylko-pod-skymaster-25x100/
 7. Jakie macie statywy pod lornetkami?

  Raczej to inna kategoria wagowa - zobacz na zdjęcia podlinkowane przez lukosta, tam wisi lorneta kątowa 100mm... Pozatym paralelogram daje lepszy komfort niż rozwiązanie z cięgnem w "poruczniku". Żuraw sprzedawany przez "A", pomimo poprawek Janusza, to dalej jednak stary żuraw Poruczki, który był przewidziany pod Kronosy 20x60 i maksymalnie 26x70 - które były wtedy (jakieś ~15 lat temu) standardem lornetki astro.
 8. Jakie macie statywy pod lornetkami?

  Przescroluj w dół do produktów Oriona: http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c21_Mounts-----Alt-Azimuth.html Jeżeli koniecznie chcesz kupić w Polsce, to pewnie Astrokrak sprowadzi, bo z tego co pamiętam dealują Orionem. Jest jeszcze jeden producent w USA: http://bigbinoculars.com/unimount.htm
 9. Ale ja nie pytałem Ciebie o różnicę pomiędzy dark current, a dark current noise tylko skąd wziąłeś pojęcie dark signal?
 10. Otwieram pierwszego lepszego linka producentów kamer i stoi jak byk, że dark current to szum: http://www.photometrics.com/resources/learningzone/darkcurrent.php Jolo - czy mógłbyś proszę podlinkować definicję Dark Signal ?
 11. Sądząc po ciągłym "apertura to, apertura tamto, mity apertury" o kilku wątków, postanowił udowodnić, że 130mm refraktor jest lepszy pod każdym względem od 200mm newtona :P
 12. Z 6 prób jest nędzna statystyka - niezależnie od algorytmu.
 13. Mit światłosiły

  Jeżeli tak mówią, to oznacza, że sprzedawcy sprzętu astro nigdy nie zrobili żadnego zdjęcia - nie tylko astrofoto, ale w ogóle. To jak zdanie z cyklu: "Bokser uderzył z siłą pół tony"
 14. TS 25x100 vs 28x110

  Jeśli chodzi o AC, to w 28x110 (i chyba również 22x85) okulary są wrażliwe na względną pozycję oka. Spróbuj spojrzeć jednym okiem i łatwo złapiesz położenie, w którym AC i astygmatyzm wygaśnie - dwojgiem oczu jest trochę gimnastyki.
 15. Bino-newton Youkona

  Yukon trochę odleciał i zrobili lornetkę 30x50 w systemie newtona: http://www.yukonopticsglobal.com/products/nrb/nrb-30x50/ Nie potrafię sobie wyobrazić jak to może wyglądać... chyba raczej jakiś off-axis?
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)