Skocz do zawartości

Czyszczenie filtrów / optyki


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem dziś wyczyścić filtry RGB i korektor SCT. Szperając w internecie można przeczytać o różnych metodach czyszczenia z wykorzystaniem alkoholi czy gotowych środków czyszczących. Nie chcę jednak uszkodzić warstw ochronnych, stąd też pytanie czy alkohol izopropylowy nada się dobrze do obu wspomnianych elementów (jest dostępny w sklepie elektronicznym w sąsiedztwie)? Czytałem sugestie że dobrze jest stosować rozcieńczenie alkoholu i wody w stosunku 70%:30%. Z kolei na stronach STARIZONY można znaleźć filmik jak czyścić płytę korekcyjną: woda z mydłem -> metanol. Jakie są Wasze doświadczenia?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś (przy okazji zakupu makówki 200mm dwa lata temu) zakupiłem płyn Baader Optical Wonder i szmateczki tej samej firmy. Z tego co wiem, to właśnie alkohol izopropylowy z kilkoma domieszkami, m.in. jakąś substancją antystatyczną plus substancje bakterio i grzybobójcze. Trochę kosztuje, ale efekty są rewelacyjne (w połączeniu z jakąś dobrą ściereczką). A co najważniejsze - jest to mega wydajne. Czyściłem nim płytę SCT11 chyba trzy razy, makówkę 200mm, EDka 102 ze dwa razy, raz APOka 130 i wiele razy różne filtry i korektory i wciąż po dwóch latach mam sporo więcej niż połowę buteleczki http://www.baader-planetarium.de/com/pdf/opticalWonder-engl.pdf

Jako chemik odradziłbym Ci mieszanie tego z wodą - przynajmniej nie w takich proporcjach. Izopropanol z wodą tworzy azeotrop (z tego co pamiętam to około 12% wody tam jest) i po odparowaniu azeotropu zostanie na powierzchni reszta wody, która o ile nie będzie super czysta zostawi ślady. Kilka razy myłem lustra newtona płucząc je na końcu wodą destylowaną (raz nawet wziętą z laboratorium) i zawsze po wysuszeniu zostawały zacieki, które trzeba było usunąć alkoholem.

PS - mając czyściutkie ściereczki polecam mieć założone rękawiczki podczas mycia. Bez nich tłuszcz z rąk przenosi się na ściereczki i po jakimś czasie zaczynają zostawiać szmajsy na optyce. Takie małe laboratoryjne dewiacje :5640dc74e7d14_25Notguilty:

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do najbliższego optyka się Rafale udaj i nabądź płyn w sprayu (pompowanym ręcznie nie pod ciśnieniem CO2) do czyszczenia soczewek okularowych, plastikowych z powłokami antyrefleksyjnymi. Tanio i bardzo skutecznie bez obawy o zniszczenie powłok. Dwie Betoniarki - ich płyty korekcyjne tak czyściłem oraz wszelkie inne opto-ustrojstwa :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem zestaw (pędzelek, chusteczki i płyn "Lens Cleaner"), ale po stosowaniu płynu zostają fatalne ślady, które trzeba ściereczką na sucho "polerować". W takim razie żeby na szybko coś zaradzić kupię płyn u optyka jak sugeruje Jacek. Dziś zapowiada się ładna nocka i choć jestem na chorobowym to muszę wypróbować kamerkę 178MM i nowy filterek ProPlanet.

ps. myślicie że czysty alkohol izo-propylowy może uszkodzić warstwy? 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rafalt73 napisał:

ps. myślicie że czysty alkohol izo-propylowy może uszkodzić warstwy? 

Zależy ile % zawiera - nie pamiętam ile mieć może... W dużym stężeniu może.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysty nie, ale możesz sprawdzić na jakimś szkiełku, czy po wyschnięciu nie zostawia jakiegoś osadu - zależy jakiej jest czystości. Inaczej też będziesz musiał polerować na sucho, a to jest bardzo niewskazane dla powłok.

PS - nie zachęcam Cię do wysiłku w czasie choroby, ale nie mogę się doczekać testów 178ki :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po czyszczeniu więc mogę się podzielić spostrzeżeniami. Alkohol izopropylowy świetnie usuwa smugi ale nic więcej (nie usuwa plam, kropek....). Moim zdaniem przy filtrach sprawdził się czyli tam gdzie były jakieś nie tłuste ślady po rosie. Na płycie korekcyjnej SCT już takiego efektu nie było. Płyta narażona jest na różne świństwa szczególnie tam gdzie jest dużo drzew iglastych. Przeprosiłem więc roztwór do czyszczenia optyki który miałem w zestawie z bibułkami i pędzelkiem - MATiN. Chyba faktycznie to kwestia techniki czyszczenia. Jak wcześniej wydawało mi się że zostawia mocne smugi tak teraz przy odpowiednim nasączeniu bibułki i okrężnych ruchach pozostawała jakby mała mgiełka / smuga ale łatwo ścieralna ściereczką z mikrofibry. Korektor mam jak z fabryki :) Oby tylko seeing dziś dopisał i oczywiście pogoda sama w sobie.

ps. próbowałem też płynu od optyka VisionEspres do okularów z powłokami antyrefleksowymi - dramat!!! Paskudzi jak cholera 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, alkohol to rozpuszczalnik polarny i nie poradzi sobie z niektórymi substancjami, np z kropkami z żywicy już słabo - trzeba je namoczyć np patyczkiem do uszu i po jakimś czasie powinny zejść. Nie warto na dłuższą metę zostawiać nieusuniętych paskudztw, bo niektóre substancje mają tendencję do wżerania się w powłoki, a nawet w szkło. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czyszczenia optyki to polecam chusteczki Kimtech science. Jeśli chodzi o metodę czyszczenia to chyba jedną z lepszych jest złożenie chusteczki na 4-6  razy aby powstała sztywna krawędź a następnie przy pomocy dozownika nasączyć ( bez przesady) roztworem IPA. Polecam też przy czyszczeniu patyczkami wykonywać ruch obrotowy aby nie pozostały włoski z główki patyczka do uszu.

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)