Skocz do zawartości

SZYBKA POMOC podczas sesji obserwacyjnej i fotograficznej.


Rekomendowane odpowiedzi

Pozycję parkowania chyba tylko w sterowniku montażu da się ustawić - musiałbyś poszukać takiej opcji w sterowniku iOptrona. A ze skryptu tylko wywołać można metodę Park. 

Inna opcja to taka, że na koniec sesji ze skryptu można wywołać GoTo z parametrami azymut i wysokość, (np 90, 0 wyceluje montaż na wschód i poziomo) i wyłączyć tracking. Trzeba by tylko poszukać odpowiednich opcji i metod. 

PS - w ZEQ25 chyba możesz w pilocie wybrać odpowiednią pozycję parkowania jaką chcesz - poziomo, pionowo, w biegun albo wybraną przez siebie. I wtedy jak ten skrypt się odpali to montaż zaparkuje do pozycji wybranej w pilocie, bo przez niego się łączysz. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 188
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Kurcze, rzeczywiście, montaż nie parkuje do ustawionej przez nas wcześniej pozycji parkowania tylko do swojej defaultowej czyli na Polarną ale nie jest tak źle, można montaż po prostu zatrzymać w pozycji, w której skończył sesję i zamiast

scope.Park

użyć

scope.Tracking = False

Jeżeli ktoś, tak jak Szymon, nie ma możliwości zdalnego zamknięcia dachu to powinno wystarczyć

20 minut temu, Jacek E. napisał:

A jeżeli montaż łazi po ASCOMie tylko ???

Jacku, we wszystkich powyższych przykładach łączymy się z montażem bezpośrednio przez ASCOM bez udziału Maxima, skrypt z rozszerzeniem vbs można odpalić z pulpitu i wykona swoją robotę

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, zarek napisał:

Jacku, we wszystkich powyższych przykładach łączymy się z montażem bezpośrednio przez ASCOM bez udziału Maxima, skrypt z rozszerzeniem vbs można odpalić z pulpitu i wykona swoją robotę

Miałem na myśli bez EQMODa ale z udziałem Maxima - ale już trybię o co chodzi :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zarek napisał:

Kurcze, rzeczywiście, montaż nie parkuje do ustawionej przez nas wcześniej pozycji parkowania tylko do swojej defaultowej czyli na Polarną ale nie jest tak źle, można montaż po prostu zatrzymać w pozycji, w której skończył sesję i zamiast

scope.Park

użyć

scope.Tracking = False

Jeżeli ktoś, tak jak Szymon, nie ma możliwości zdalnego zamknięcia dachu to powinno wystarczyć

Jacku, we wszystkich powyższych przykładach łączymy się z montażem bezpośrednio przez ASCOM bez udziału Maxima, skrypt z rozszerzeniem vbs można odpalić z pulpitu i wykona swoją robotę

 

Michał, ale przed wyłączeniem trackingu zadać mu ażeby przestawił się w ustalone położenie.

 

19 minut temu, jolo napisał:

...Inna opcja to taka, że na koniec sesji ze skryptu można wywołać GoTo z parametrami azymut i wysokość, (np 90, 0 wyceluje montaż na wschód i poziomo) i wyłączyć tracking. Trzeba by tylko poszukać odpowiednich opcji i metod...

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Jacek E. napisał:

Miałem na myśli bez EQMODa ale z udziałem Maxima - ale już trybię o co chodzi :)

Teraz wiem o co chodzi, ty nie używasz EQMODa, trzeba by pogrzebać w dokumentacji i jeżeli tylko montaż jest sterowany przez ASCOM to powinno się udać

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

Michał, powinno się udać wywołać metodę


scope.SlewToAltAz(90,0)
scope.Tracking = False

i to też powinno nam ustawić teleskop w wybranej pozycji Alt, Az

No właśnie coś nie chce mi zatrybić, pewnie coś źle wywołuję

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam! EQASCOM nie obsługuje metody SlewToAltAz, trzeba użyć SlewToCoordinates i współrzędne podać bez nawiasów. Załączam dokumentację:

EQASCOM compliancy.pdf

P.S. Z pobieżnej analizy dokumentacji wynika, że parkowanie do własnego punktu też da się zrobić

  • Like 2

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Was podziwiam. Poniekąd żałuję, że nie poszedłem w kierunku programowania.

Jacek lub Łukasz, przy chwili czasu przenieście tą dyskusję do "szkoły astrofotografii." Proponuję jakiś podpięty dział "MAXIM DL - Skrypty" Coś mi się wydaje, że w tej kwestii można dużo zdziałać. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale panowie, jak wykonamy goto i wyłączymy tracking, to po wyłączeniu stracimy alignację i orientację montażu. No chyba, że to dla mobilnych zestawów.

Tak jeszcze odnośnie samych skryptów, to czy sam z siebie ASCOM udostępnia jakieś "standardowe" polecenia, a EQMod je rozszerza? Czy może tylko EQMod daje polecenia i każdy sterownik montażu ma własne (to by przeczyło w ideę ascoma)? 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, jeśli wyłączysz montaż po takiej operacji to straci się synchronizacja. Ale wystarczy przed wyłączeniem montażu po takim zatrzymaniu zaparkować montaż z poziomu EQMODa w trybie  "Park to Current Position".

Sam ASCOM to jest tylko zestaw interfejsów (plus jakieś użytki typu klasa ASCOM.Utilities). A to jakie metody tego interfejsu i w jaki sposób zaimplementujesz to zależy tylko od autora sterownika (pisałeś sterownik do focusera to wiesz jak to wygląda :) ) W skrajnym przypadku sterownik może robić zupełnie nic, ale całkowicie poprawnie odpowiadać na wywołania metod i przejść wszystkie testy kompatybilności. EQASCOM to po prostu implementacja sterownika ASCOM.Telescope do obsługi montaży SW. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MateuszW napisał:

Ale panowie, jak wykonamy goto i wyłączymy tracking, to po wyłączeniu stracimy alignację i orientację montażu. No chyba, że to dla mobilnych zestawów.

Tu chodzi raczej o to żeby Szymon mógł zapuścić sesję na noc i pójść do pracy zarobić trochę pieniążków na nowe astrozabawki, gdyby miał zdalny dostęp, to po sesji mógł wszystko zaparkować i wyłączyć jak należy a tak wróci rano do obserwatorium, zrobi park z EQMODa, wyłączy montaż, zasunie dach i jest cacy ;)

Szymon, bez przesady z tym programowaniem, nie jestem z wykształcenia programistą a Łukasz to chyba nawet chemik :D

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jolo napisał:

Sam ASCOM to jest tylko zestaw interfejsów (plus jakieś użytki typu klasa ASCOM.Utilities). A to jakie metody tego interfejsu i w jaki sposób zaimplementujesz to zależy tylko od autora sterownika (pisałeś sterownik do focusera to wiesz jak to wygląda :) ) W skrajnym przypadku sterownik może robić zupełnie nic, ale całkowicie poprawnie odpowiadać na wywołania metod i przejść wszystkie testy kompatybilności. EQASCOM to po prostu implementacja sterownika ASCOM.Telescope do obsługi montaży SW. 

Tak, rozumiem to. Ale ASCOM służy temu, aby zapewnić uniwersalność - żeby taki np Maxim mógł sterować różnymi urządzeniami, np moim, czy twoim focuserem :) Dlatego też wywołania tych metod są uniwersalne, niezależne od sprzętu i programisty sterownika. A w przypadku tego skryptu widzę złamanie tej zasady: 

EQMOD_2.Telescope

Tutaj jawnie zakładasz, że sterownikiem jest EQMod. A z np iOptrionem się tak nie skomunikujesz. Chodzi mi więc o to, czy istnieje inny sposób odwołania się do montażu, który nie wymaga wiedzy o tym, z jakim montażem (sterownikiem) się łączymy.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MateuszW napisał:

 


EQMOD_2.Telescope

Tutaj jawnie zakładasz, że sterownikiem jest EQMod. A z np iOptrionem się tak nie skomunikujesz. Chodzi mi więc o to, czy istnieje inny sposób odwołania się do montażu, który nie wymaga wiedzy o tym, z jakim montażem (sterownikiem) się łączymy.

A, rozumiem o co Ci chodzi. W skrypcie musisz w jakiś sposób określić z którym sterownikiem się łączysz. Widzę trzy ścieżki:

  • łączysz się z wybranym obiektem na sztywno (jak w przykładzie powyżej)
  • wywołujesz okienko ASCOM Choosera i wybierasz z którym sterownikiem się połączysz i zaparkujesz montaż (mało wygodne, bo ten skrypt jest po to napisany, żeby był bezobsługowy)
  • łączysz się ze sterownikiem wybranym w Maximie (nie jestem pewny czy jest to możliwe, nie znalazłem takiego pola w dostępnych atrybutach obiektu "Maxim")

Zamiast EQMOD_2.Telescope możesz jako obiekt wpisać np ASCOM.iOptron.Telescope (trzeba znać prawidłową nazwę obiektu, to tylko przykład), tylko musisz mieć pewność, że metody których będziesz używał są zaimplementowane w sterowniku. To, że one istnieją w interfejsie ASCOM nie oznacza, że zostały zaimplementowane. 

EQMOD_2.Telescope czy ASCOM.iOptron.Telescope to tylko identyfikatory obiektów. W językach skryptowych zazwyczaj nie mamy rzutowania typów i musimy z góry wiedzieć, jakie metody i właściwości nam ten obiekt dostarcza. Człon EQMOD_2 w EQMOD_2.Telescope nie oznacza, że ten obiekt implementuje EQMODa, to tylko nazwa. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

A, rozumiem o co Ci chodzi. W skrypcie musisz w jakiś sposób określić z którym sterownikiem się łączysz. Widzę trzy ścieżki:

  • łączysz się z wybranym obiektem na sztywno (jak w przykładzie powyżej)
  • wywołujesz okienko ASCOM Choosera i wybierasz z którym sterownikiem się połączysz i zaparkujesz montaż (mało wygodne, bo ten skrypt jest po to napisany, żeby był bezobsługowy)
  • łączysz się ze sterownikiem wybranym w Maximie (nie jestem pewny czy jest to możliwe, nie znalazłem takiego pola w dostępnych atrybutach obiektu "Maxim")

Zamiast EQMOD_2.Telescope możesz jako obiekt wpisać np ASCOM.iOptron.Telescope (trzeba znać prawidłową nazwę obiektu, to tylko przykład), tylko musisz mieć pewność, że metody których będziesz używał są zaimplementowane w sterowniku. To, że one istnieją w interfejsie ASCOM nie oznacza, że zostały zaimplementowane. 

EQMOD_2.Telescope czy ASCOM.iOptron.Telescope to tylko identyfikatory obiektów. W językach skryptowych zazwyczaj nie mamy rzutowania typów i musimy z góry wiedzieć, jakie metody i właściwości nam ten obiekt dostarcza. Człon EQMOD_2 w EQMOD_2.Telescope nie oznacza, że ten obiekt implementuje EQMODa, to tylko nazwa. 

Przy okazji zauważyłem błąd w moim rozumowaniu :) No bo w końcu jakoś ten program korzystający z montażu też musi wiedzieć, z czym się ma połączyć. Tak samo skrypt. No, najbardziej elegancko by było to zrobić trzecią metodą, szkoda, jeśli to nie jest możliwe.

Pytanie dodatkowe - te metody "Park" itd to są te same metody, co te wykorzystywane z poziomu zwykłego kodu (C#, VB itp) ? Czyli, czy aby zapewnić wsparcie skryptów, nie muszę nic u siebie dodatkowo robić w sterowniku?

No i w sumie to do niedawna myślałem, że te skrypty mogą sterować tylko Maximem, a nie bezpośrednio urządzeniami ASCOM. Ale kamerę używamy poprzez Maxima, w takim razie nie da się tak samo użyć montażu?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to są te same metody. U siebie w sterowniku AstroHuba nic więcej nie dodawałem, a np Andrzej (AWE) wyczynia tam z nim jakieś straszne skrypty. Te skrypty wykonywane są zupełnie niezależnie od Maxima. Zobacz np w tej linijce:

set cam = CreateObject("MaxIm.CCDCamera")

tam do zmiennej cam jest przypisywany obiekt, który został stworzony (albo zwrócony, o ile już istniał) na żądanie. Pierwszy człon nazwy jest nazwą aplikacji, która zwraca obiekt identyfikowany przez drugą część nazwy po kropce. 

VBScript Fundamentals -  https://msdn.microsoft.com/en-us/library/0ad0dkea.aspx
CreateObject Function - https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dcw63t7z.aspx

W swoim skrypcie możesz równie dobrze używać obiektu MaxIm.CCDCamera jak na przykład Excel.Sheet (o ile masz zainstalowany MS Office). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MateuszW napisał:

No, najbardziej elegancko by było to zrobić trzecią metodą, szkoda, jeśli to nie jest możliwe.

Niestety dokumentacja Maxima milczy na temat sterowania montażem więc raczej nie ma szans

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem rozwiązanie problemu parkowania montażu do pozycji zaprogramowanej przez użytkownika. Trzeba skorzystać z CommandString Interface i dla skryptów z postów wyżej będzie:

Scope.CommandString(":PARK,3#")

EQMOD umożliwia zapamiętanie pięciu takich pozycji i jeżeli chcemy zaparkować do drugiej to 3 zamieniamy na 4 itd. Podlinkowany przeze mnie kilka postów wyżej pdf opisuje jak korzystać z tych funkcji.

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dość proste i oczywiste pytanie ale mam już mętlik od rozmowy z pewnym kolegą ,a mianowicie jeśli np ustawie teleskop z GoTo na jakiś obiekt powiedzmy M 1 i przesunę się o kilka stopni np w górę pilotem to czy teleskop będzie poruszał się tak jak by obserwował mój obiekt M 1 czy jako ten obszar na który skierowałem teleskop? pozdrawiam :)

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krukson napisał:

Witam, mam dość proste i oczywiste pytanie ale mam już mętlik od rozmowy z pewnym kolegą ,a mianowicie jeśli np ustawie teleskop z GoTo na jakiś obiekt powiedzmy M 1 i przesunę się o kilka stopni np w górę pilotem to czy teleskop będzie poruszał się tak jak by obserwował mój obiekt M 1 czy jako ten obszar na który skierowałem teleskop? pozdrawiam :)

Chodzi o to, czy śledzenie za ruchem nieba w trybie AZ będzie z odpowiednią prędkością dla nowego położenia? No to tak jak Jolo pisze :) Ale trochę pokrętnie zadane pytanie jak dla mnie...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo znaczy idź do ... System wskazywania teleskopem obiektów na niebie. Ale one wszystkie poruszają się z całym firmamentem. Więc zmiana wycelowania tuby na inny obiekt nie wpływa na śledzenie ruchu sfery niebieskiej.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pole_widzenia[rad] = wymiar_matrycy / ogniskowa (w tych samych jednostkach)

Pole_widzenia[stopnie] = Pole_widzenia[rad] * PI / 180

W minutach i sekundach mnożymy jeszcze przez 60 lub 3600.

Wymiar matrycy to odpowiednio jej szerokość lub wysokość. Jeśli zamiast tego podstawimy tu wymiar jednego piksela, to otrzymamy skalę zdjęcia.

Generalnie z pierwszego wzoru można wyprowadzić połowę rzeczy w astrofoto :)

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem w trakcie sesji gdy wpisuje obiekt na pilocie goto np Messier 42 wyskakuje "Selwing..." i teleskop powinien sie przemieszczać a tymczasem stoi w miejscu a na pilocie dalej wraca napis M 42. Miałem już wcześniej kilka razy taki problem, ale znikał np po wyłączeniu teleskopu(dziś nadal nie działa), czym jest to spowodowane? Taki obiekt jak NGC 884 "znalazł" a gdy chce złapać munia wyskakuje " Below borizont" czy jakoś tak, pozdrawiam.

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak to robiłeś to Orion jeszcze nie wylazł jak trzeba :). Spróbuj teraz i znajdzie :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie masz ustawione w pilocie za wysoko. Sprawdź Plejady i Andromedę M45 i M31.
Jak łapie to w pilocie obniż deklinację, pod równik. Tak aby łapał obiekty z 10* nad horyzontem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)