Skocz do zawartości

Dark nebula processing


Rekomendowane odpowiedzi

Też tak kiedyś myślałem ale mgławice pyłowe są jaśniejsze od tła a pisząc tło mam na myśli pustkę. 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8544-rodos-2015-pok%C5%82osie-vdb-150-vdb-149-ldn-1235-ugc-11681/#comment-114699

Jeżeli mgławica znajduje się w roju gwiazd to sprawa jest prostsza bo wychodzi już po wyciągnięciu otoczenia:

http://astropolis.pl/topic/41970-master-of-processing-edycja-lato-2013-wyniki/?hl=vdb126#entry503414

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał jest ciężki ponieważ są kolorowe gradienyt i to nie tylko od LP - na środku ciapa i koncentryczne okręgi - to by było trzeba usunąć ale flatami !. Wydaje mi się również ze miałeś duże LP przy tym obiekcie a materiał wygląda jak by był z kolorowego detektora ?!
To co pokazałeś jest całkiem niezłe-stonowane jak na materiał którym dysponujesz - można coś więcej ciągnąc ale wychodzi szum a jego w roju gwiazd ciężko usunąć bo się zaczynają gwiazdki zlewać i wychodzi miazga. 

Moja rada to zrobić flaty i dorobić materiału - może ale niekoniecznie będzie lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaty były zrobione.Może do końca nie były one idealne,ale zlikwidowały paprochy i wyplaszczyly pole.

Materiał zbierany z obrzeży Katowic, a LP w skali 1-10 to 7 .

25 klatek po 300sek. Na więcej nie mogę sobie pozwolić bo przelała klatki :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Bawiłem się z ciemnotką obok Sh2-261 (to różowe po prawej na dole), zdjęcie, które mnie nakłoniło do tych prób wygląda tak:

Sh2-261region-LRGB_200912-mid.jpg

źródło: http://www.skyimager.net/

Prawda, że piękne? A teraz moje :) :

Sh2_261dark_v1.jpg

Udało się zebrać L: 14szt, RGB: po 8 szt. klatki 5 min; robione z miasta, LP duże

Skupiając się na centrum kadru tego półproduktu widać, że zarysowuje się wspomniana ciemnotka. Do zdjęcia referencyjnego "trochę" jednak brakuje.

Pytanie moje: czy zwiększając ilość materiału będzie można powalczyć z tym (lub podobnym) obiektem? Czy jest to rozwiązanie, czy też od razu można sobie podarować z uwagi na miejscówkę i zdolności operatora?

  • Like 4

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, że astrofoto "wciąga" jak najlepsze bagno, pisząc oczywiście pozytywnie jak najbardziej. Nigdy w życiu nie przypuszczałem że ten temat na dobre "uczepi" się mnie jak rzep psiego ogona. Narazie kombinuję że statywu, testuję różne ustawienia Panasonica. Co się tyczy "obróbki"zdjęć to powoli uczę się walczyć z tematem na DSS. Zebrałem wczoraj ze 20 klatek 15s i trochę datków no i będę próbował to narazie zestackować. O niczym więcej narazie nie myślę ponieważ astrofoto to trudna dyscyplina i wszystko powoli w swoim czasie.  Poza tym zawsze należy uczyć się od "starych wygów" wiec regularnie śledzę i czytam posty mistrzów tematu na forum. Pozdrawiam wszystkich i czystego nieba!!! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Hagen napisał:

Wiecie, że astrofoto "wciąga" jak najlepsze bagno, pisząc oczywiście pozytywnie jak najbardziej. Nigdy w życiu nie przypuszczałem że ten temat na dobre "uczepi" się mnie jak rzep psiego ogona. Narazie kombinuję że statywu, testuję różne ustawienia Panasonica. Co się tyczy "obróbki"zdjęć to powoli uczę się walczyć z tematem na DSS. Zebrałem wczoraj ze 20 klatek 15s i trochę datków no i będę próbował to narazie zestackować. O niczym więcej narazie nie myślę ponieważ astrofoto to trudna dyscyplina i wszystko powoli w swoim czasie.  Poza tym zawsze należy uczyć się od "starych wygów" wiec regularnie śledzę i czytam posty mistrzów tematu na forum. Pozdrawiam wszystkich i czystego nieba!!! 

Każdy kiedyś zaczynał :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku roku jak zarejestrowałem się na forum to dopiero dotarło do mnie jak mało jeszcze wiem i widziałem na niebie. Astronomia to jak narkotyk, wieczorem człowiek wychodzi z domu np. do sklepu a głowa automatycznie w niebo, obłęd, ale ten pozytywny! Pozdrawiam!!! 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sferoida napisał:

Wszystko super, pogadaliśmy sobie, ale wracam do pytania. Proszę Moderatora o wyczyszczenie zbędnych postów (ID 13-19)

Z tego co wiem i inni mi radzili to przy ciemnych mgławicach trzeba mieć sporo materiału.

Wtedy jest łatwiej odseparować pył od tła. Ja materiał do Irisa zbierałem trzy noce :-)

Jak dobrze pamiętam samej Luminacji miałem 65x300, u Ciebie jest tylko 14sztuk, to jest malutko. Dozbieraj, a będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)