Skocz do zawartości

RC6" - kompletowanie zestawu


tayson.82

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem posiadaczem RC6" Altair-Astro.
Czytałem trochę o nich.  Pojawiły się pytania i wątpliwości. 
 
Chce złożyć na nim zestaw do astrofoto. 
Wiem że na pewno przyda się reduktor ogniskowej. Wiem juz jaki. 
 
Poza tym niezbędny bedzie focuser. 
 
Teraz moje pytania. 
1.Co jeszcze sugerujecie że przyda mi się do niego? Chciałbym mieć jakiś plan wydatków,  a nie wydawać pieniądze po omacku. 
2. Jaki bylby najsensowniejszy cenowo kolimator do niego? 
3. Czy w rc kolimacji trzyma się w miarę dobrze?  Gdy przejedzie na pace w miękkim pudeleczku 200km nadal będzie ok? 
4. Czy w rc trzeba "na dzień dobry"  coś modyfikować z mocowaniem lustra głównego/wtórnego? 
5. Czy tu stosuje się identycznie jak w newtonie grzałkę do LW? 
 
Z góry dziękuję za pomoc. 
 
Edit. 

Montaz NEQ6 opaskowany, glwona kamera QHY8L
Guiding na początku przez ota 80/400+titan, później ewentualnie oag +titan. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei

Bez numeru - potrzebujesz nie tylko reduktor ogniskowej ale także dedykowany korektor pola ostrości do astrofoto.

1. Patrz poniźej

2. RC ki są dość kłopotliwe w kolimacji. Poczytaj mój temat dotyczący większego brata twojego teleskopu.

Na pewno do punktu 1 musisz dopisać złączkę pozwalającą na wzajemną regulację prostopadłości wyciągu i lustra głównego. Jak tam poczytasz to korzystam z kolimatora Howie Glattera z wkładką pierścieni koncentryczych lub lunetki Takahashi - być może są tańsze opcje ale te na pewno są najlepsze i pozwalają na najszybszą kontrolę kolimacji.

3. Tak, pod warunkiem że nie rozmontowujesz zestawu, tzn nie demontujesz kamery głównej na czas transportu.

4. Nie o ile masz zewnętrzny focuser i nie ruszasz lustra.

5. Tak. Systemy są róźne, naklejane , owijane itp

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2016 at 07:18, wessel napisał:

No to po kolei

Bez numeru - potrzebujesz nie tylko reduktor ogniskowej ale także dedykowany korektor pola ostrości do astrofoto.

1. Patrz poniźej

2. RC ki są dość kłopotliwe w kolimacji. Poczytaj mój temat dotyczący większego brata twojego teleskopu.

Na pewno do punktu 1 musisz dopisać złączkę pozwalającą na wzajemną regulację prostopadłości wyciągu i lustra głównego. Jak tam poczytasz to korzystam z kolimatora Howie Glattera z wkładką pierścieni koncentryczych lub lunetki Takahashi - być może są tańsze opcje ale te na pewno są najlepsze i pozwalają na najszybszą kontrolę kolimacji.

3. Tak, pod warunkiem że nie rozmontowujesz zestawu, tzn nie demontujesz kamery głównej na czas transportu.

4. Nie o ile masz zewnętrzny focuser i nie ruszasz lustra.

5. Tak. Systemy są róźne, naklejane , owijane itp

 

 

Twoj korektor to pewnie ten: http://www.astroshop.pl/pozostale-akcesoria-do-astrofotografii/ts-optics-korektor-2-do-teleskopow-rc/p,21856

Ja na poczatek myslalem nad czyms tanszym polaczony z reduktorem http://deltaoptical.pl/reduktorkorektor-delta-optical-gso-075x-do-teleskopow-rc,d2306.html

U mnie bez reduktora bedzie slabo z prowadzeniem.

 

Oto co mam w zestawie http://www.altairastro.com/altair-astro-6-f9-ritchey-chretien-astrograph-fully-loaded.html?cat=268

- tuba Altair-Astro

- wyciag Altair-Astro, laczny jego wysuw to 5cm

- 2x extender, kazdy po 25mm

- 1x regulator prostopadlosci firmy n/n

 

Aby wszystko poskladac do kupy skrecam w takiej kolejnosci:

- pierwszy extender

- regulator prostopadlosci

- wyciag

- jezeli kamera nie wyostrzy to dodaje jeszcze jeden extender

 

Moje pytanka

Czy ten piersciem z clampringiem mozna odkrecic od wyciagu? na razie prubowalem mocno, ale nie drgnie. Trzeba mocniej?

Czy wyciag firmy AA to to samo co GSO?

 

rc.jpg

 

caly zmontowany wyciag.

rc2.jpg

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten regulator prostopadłości po extenderze nie jest Ci potrzebny bo taki sam masz już przy tubie. Zamiast niego załóż drugi extender który masz a ewentualną regulacje przeprowadzaj tym przy tubie.

Przed kolimacją ustaw sobie wyciąg już w takiej pozycji jak będzie docelowo i po kolimacji nie ruszaj. Miałem taki niedawno w tokarce (z ciekawości) i on wcale nie kręci się osiowo i jest na drawtube widoczny mimośród. Dlatego jak już to raz ustawisz to tak zostaw bo potem Ci kolimacja poleci.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AstroLutek napisał:

Miałem taki niedawno w tokarce (z ciekawości) i on wcale nie kręci się osiowo i jest na drawtube widoczny mimośród.

Gdybym Ci wyslal wyciag i odciałbys mi crampring, zastepujac go gwintem i odpwoiednia redukcja?

Jak to widzisz???

Nie preferuje polaczen w astrofoto innych niz na gwint.

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto wyciag http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/wyciag-okularowy-delta-optical-gso-m-lrs-2-linear-bearing-do-teleskopow-rc,d2362.html

zewnetrza srednica 59mm

wewnetrzna srednica 2"

grubosc scianki przy koncowym odcinku ok 4mm 

pierwszym elementem, ktory  bede chcial powiesic na wyciagu bedzie korektor/reduktor http://deltaoptical.pl/reduktorkorektor-delta-optical-gso-075x-do-teleskopow-rc,d2306.html  , dalej OAG i glowna kamera.

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

A ten pierścień ze śrubami blokującymi nie jest przypadkiem wykręcany tak jak to było w moim GSO?

staralem sie odkrecic elementy na czerwonej lini, ale palce mi bieleja i nie chce niczego uszkodzic.

rcccc.jpg

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

A ten pierścień ze śrubami blokującymi nie jest przypadkiem wykręcany tak jak to było w moim GSO?

Jak widać są różne wersje. Ja znam taki wyciąg GSO, gdzie nie ma możliwości odkręcenia - po prostu to jeden element jest. Jak widać Tayson ma również taki.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, AstroLutek napisał:

Jaka tam jest średnica? Pytanie czy będzie można tam coś dopasować później...

Myślę, że tam trzeba dorobić od razu pierścień-adapter, tak mi kiedyś robił tokarz. Stoczył tą grubą część na jakiś tam gwint i na to dorobił wkręcany pierścień ze standardowym M48 albo T2. TE oferuje takie usługi np do Steeltracka http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5078_TS-modification-service-for-2--Baader-Steeltrack-and-Orion-ACU-to-65mm-thread.html

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką usługę oferuje również AK w znacznie niższej cenie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - w Astrokraku robiłem gwint na drawtubie i na refraktorze i na wyciągu GSO. Wystarczy podać na co (na jaki gwint ma przechodzić). Ba nawet sobie w takiej nakrętce zażyczyłem od wewnątrz gwint filtrowy 2". I jeszcze jedno ,,ba" otwory na śruby dociskowe clamping ringu nie zostały uszkodzone i po odkręceniu nakładki wyciąg dalej spełniał swoje zadanie dotyczące żonglowaniem kątówkami 2 lub 1,25" lub okularami :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)