Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego na tle Słońca- 9 maja 2016 r.


towerfox

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Szkic extra, ale myślę że w 100x widziałeś jeszcze więcej szczegółów na tarczy Słońca niż ja w TS 15x70. Tuż przy górnej krawędzi tarczy były ładnie widoczne dwa jaśniejsze obszary z małymi plamkami wewnątrz. Mimo wszystko w 100x to musiał być niesmowity widok!!! Pozdrawiam Cię i wszystkich astrozakręconych!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze pisząc tranzyt Merkurego to była moja pierwsza obserwacja Słońca przez TS 15x70 i to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Obraz ilości szczegółów na Słońcu to zawrót głowy, plamy z widocznym otaczającym je półcieniem a wokół wiekszych szereg mniejszych i te pochodnie i granulacja powierzchni!!! D.O. 20x80 mimo wiekszego powiększenia tyle mnie nie pokazała. Panasmaras miał rację pisząc o tym. Nie żałuje żadnej złotówki które Te-eska mnie kosztowała, jest tego warta! A Słońcem, zajmę się teraz kiedy tylko będę mógł, bo warto! Pozdrawiam wszystkich!!! Wiesiek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zabrałem ze sobą TS 15x70 i praktycznie większość czasu przeleżała w walizce, nie licząc później obserwacji pleneru, a to z tego względu, że głowicy PZO nie cało rady podkręcić do trójnoga od EQ3-2. Przed tranzytem tego nie sprawdziłem, bo myślałem, że skoro da radę do AZ6 podpiąć głowicę, to do trójnoga od EQ3-2 też, a tu guzik. Trójnogi mają inny gwint przyłączeniowy. To był dopiero ból, bo wiem na co stać 15x70 na Słońcu, gdyż obserwowałem nią już Słońce. Miałem ją sprzedawać, gdyż na szybko potrzebowałem gotówki i całe szczęście, że nikt się nie odezwał z zamiarem kupna, bo teraz pewnie bym żałował. Ogłoszenie jest nieaktualnie i TS'ka zostaje u mnie :)
Pozdrawiam.
Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dobrze zrobiłeś,mądra decyzja Mateuszu,szkoda byłoby pozbywać sie tak dobrego sprzętu. U mnie TS zostaje na stałe na dobre i złe,słowem to moja docelowa lorneta. Dziś po pracy,lorneta na balkon i rzut okiem na Słońce, blisko centrum tarczy rozciągła grupa małych plam, ale niedaleko krawędzi tak na godz.5-tej jedna wielka plama otoczona ogromnym półcieniem a całość okrążona jasnymi obszarami. Niedługo zaczną się "cywilne" noce wiec na ten okres Słońce bedzie wdzięcznym obiektem obserwacji, ale u mnie myśle na stałe zagości w obserwacyjnych planach zwłaszcza że zmiany na Słońcu zachodzą praktycznie codziennie. Pozdrawiam Cię i wszystkich astrozakręconych!!! Wiesiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda słoneczna obserwacja przenoszona jest oczywiście na papier i opisana. Jak się troche nazbiera postaram się wstawić fotki pod ocenę doświadczonych obserwatorów. Zawsze warto słuchać uwag i coś poprawić. Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)