Skocz do zawartości

szkolne obserwatorium


Rekomendowane odpowiedzi

witam, 

mam problem z obserwatorium, które stoi na mojej starej szkole. mam już wakacje więc postanowiłem pomóc pani od fizyki i jakoś to ogarnąć, bo przez 2 lata stania zostały zrobione ledwo 2 zdjęcia :P nie powiem jaka firma się tym zajmowała, bo się trochę cykam, ale jest raczej znana. zamysł był piękny - wszystko zdalnie sterowane, kamerka w obserwatorim z podglądem, cudowne zdjęcia pokazywane w holu szkoły, blablbla. ale nic z tego nie wyszło. ja niebo obserwowałem tylko przez lornetkę, nie miałem stycznosci nigdy z takim sprzeętem i tu mam prośbę do was. pomożecie to jakoś ogarnąć? chyba bardziej tego popsuć się nie da :D zrobiłem parę fotek. jest tam słoneczny od coronado, jakiś mak od sky-watchera, i chyba coś DIY z gazrurki. do tego kamerki - imaging source i chyba coś internetowego, ale to nie jestem pewien. 

http://imgur.com/a/gzW8p tu jest album z fotkami. zrobilem kilka na szybko, następnym razem zrobię więcej i dokładniej.

od czego zacząć? zrobić liste jaki sprzęt tam jest? z góry dziękuję.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto to wymyślił, żeby teleskop specjalnie odsuwać od osi obrotu? Jakaś paranoja. Tam jest chociaż przeciwwaga?

Czyli ten sprzęt ma tylko 2 lata? Ilość rdzy nie wróży dobrze...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dziwne, że tak szybko łapie rdzę. Nic nie przecieka albo nie zbiera się za dużo wilgoci?

 

Tak to niestety jest z tymi obserwatoriami przy szkołach i nie tylko. Jak nie ma kogoś, kto się na tym zna, lubi to i ma czas się tym zająć, to leży i marnuje się. Znam wiele takich przypadków niestety. Ale mam nadzieję, że uda Ci się podnieść to miejsce z upadłości :)

Chętnie pomogę, tylko czekam na listę sprzętu, żeby nie strzelać.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sabazios napisał:

myślicie, że warto by było wszystko poodlłączać? kazdy kabelek i zrobić to od początku? 

Zależy jak to wygląda. Zrób dużo zdjęć :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez zaskoczyła ta ilość rdzy. Zrób zdjęcia obiektywów i zwróć uwagę czy nie ma na nich jakiś podejrzanych plam lub zmatowień. Przy takim zaniedbaniu to często się zdarza ze pleśń sobie włazi w obiektywy typu airspaced i do widzenia....obejrzyj dokładnie. No poza wszystkim to i tak trzeba będzie to zdemontować i odrdzewić, zakonserwować i pomalować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

przepraszam, że się przestałem odzywać. (już miesiąc) ale nie miałem za bardzo czasu, bo w domu mam trochę roboty, a jeszcze teraz wyjeżdżam za granicę sobie dorobić po maturze. na pewno odezwę się jak wrócę, bo będe miał więcej czasu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze na te zdjęcia i choć sprzęt jest firmowy, a nie jakaś samoróbka, to zwykłej wilgoci z powietrza nie jest w stanie wytrzymać. Kurz na wszystkich obudowach, świadczy, że nikt tam nie zagląda, nawet od czasu do czasu. Grzyb to na szkło na pewno wszedł i plamy będą jak nic. Niestety trzeba pamiętać, że to sprzęt amatorski i wymaga innego podejścia. Materiały w SkyWatcher'ach pozostawiają dużo do życzenia, a i te z wyższej półki potrafią niemile zaskoczyć.

Przy takich inwestycjach zawsze jest problem z kasą na dobry sprzęt. Inwestor chce tanio i dobrze, wykonawca chce drogo i jak najmniej wydać. Brak spójności priorytetów powoduje, że wychodzi z tego lipa. Prywatne inwestycje mają się zawsze inaczej. Dlaczego? Motywacja. Potrzebny tam jest odpowiedzialny amator, który nie pożałuje czasu na opiekę nad tym. Szczota szmata i wiadro wody na początek :)

Skorodowane śruby trzeba wymieć na ocynkowane ogniowo lub z metali kolorowych. Bo za jakiś czas wykręcą się razem z gwintem z obudowy. Kamerki maja małe chipy więc optyka to takie mini będzie a co za tym idzie lipa. Niestety lepsze kamery i soft kosztują. Warto o tym pamiętać. Czasem trzeba dać napisać oprogramowanie firmie by dostać to czego potrzebujemy. Poza tym pamiętajmy o ograniczeniach technicznych. Jak chcemy z takiej zdalnej kamery AllSky oglądać niebo w HD to sieć nie da rady, no chyba, że światłowód. A tu będzie podobnie z prezentowaniem na ekranie w korytarzu szkolnym. Gdyby inwestor miał inicjatywę to doprowadziłby do skutku, że to by działało w każdy pogodny dzień. Trzeba tez nad tym samemu zapanować, bo nie ma rzeczy ful auto. Nawet autonomiczne samochody powodują wypadki przy małych prędkościach. Trzeba opanować działanie takich maszyn. W takim teleskopie Keplera, choć jest daleko od Ziemi i niby automat, grzebią co róż by robił swoje. A tu trochę kasy dołożyć i zrobić to elegancko.

U mnie tez chcieli politycy kombinować po swojemu. Ale na "szczęście" nic z tego nie wyszło. Może to i lepiej, bo jak miałbym się tak w....iać to wolę święty spokój na moim podwórku. Tu moja jaskinia i moje zasady.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)