Skocz do zawartości

Czy 12" Newton na montażu Dobsona to dobry pomysł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jestem laikiem w tej kwestii, dlatego szukam pomocy tutaj.

Ma to być prezent na 50-tkę (od rodziny). Będzie to jego pierwszy sprzęt. Cena w jakiej chciałbym dokonać zakupu to około 3500 zł
Teleskop używany byłby raczej w domu (na podwórku domu) należącego do właściciela, więc nie musi być mobilny.
Jest możliwość ustawienia go w domu. Pod skosem na poddaszu. Czytałem jednak, że obserwacja przez szybę, czy przez otwarte okno (ruch powietrza)  to głupi pomysł :P

Dom mieści się na wsi, na Podkarpaciu - zatem warunki nocą są sprzyjające prowadzeniu obserwacji.

Chciałbym, żeby w tej (+/-)cenie  zakupiony sprzęt/sprzęty  tworzył całość i umożliwiał obserwacje bez dodatkowych inwestycji. (Tzn razem z Montażem, statywem i co tam jeszcze potrzebne).
Dalsza możliwość rozbudowy też byłaby mile widziana.

Funkcja typu GoTo jest raczej zbędna.

Chciałbym jeszcze dopytać jak to jest  z możliwością fotografowania nieba. Jestem przekonany, że solenizant będzie zainteresowany tym zagadnieniem. Posiada lustrzankę, więc z pewnością chciałby ją tutaj wykorzystać?


Zaproponowano mi ten oto sprzęt:
https://deltaoptical.pl/teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-deluxe-f5-m-crf,d2297.html

Czy faktycznie jest to słuszny wybór? Co myślicie? Czy warto jednak szukać czegoś innego? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Bartek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum. Fajnie się czyta posty z pytaniami osób, które do zakupu podchodzą z głową i mają wstępnie "ogarnięty" temat - a Twój taki jest. Tak, to będzie świetny wybór pod wiejskie niebo. Co prawda newtony na dobsonie nie są dedykowane do astrofotografii, niemniej - można, po doposażeniu się w platformę paralaktyczną; rezultaty są naprawdę sensowne - zresztą oceń sam: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5859-dobsonowe-strzały-podsumowanie/#comment-77698

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak szybką odpowiedź ;)

Muszę przyznać, że zdjęcia zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Nie sądziłem, że zwykły śmiertelnik jest w stanie tyle zobaczyć z własnego domu.

Mam jeszcze jedno pytanie. Widziałem, że jest sporo adapterów umożliwiających przymocowanie aparatu do teleskopu. Rozumiem, że nie ma z tym większego problemu?

 

W najbliższym czasie przedstawię ten model rodzinie.

Jeśli nie będzie sprzeciwów to pewnie zdecyduję się na zakup.

 

Dziękuję za pomoc Lukost!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Barton napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie. Widziałem, że jest sporo adapterów umożliwiających przymocowanie aparatu do teleskopu. Rozumiem, że nie ma z tym większego problemu?

 

Wszystko zależy od aparatu, najmniejszy ,,problem" jest z lustrzankami typu Canon i Nikon, z innymi jest już troszkę kombinacji.
Np. http://www.astrokrak.pl/275-redukcja-t2-canon-eos-.html
Jeśli można dorzucę swoje 3 grosze... Wiem, że na prezent kupuje się rzeczy nowe, ale tu jest troszkę inna sprawa, taki teleskop można kupić w bardzo dobrym stanie, od zaufanego Usera na giełdzie astronomicznej o wartości pomniejszonej nawet o 1/3, a tę 1/3 można przeznaczyć w przyszłości na lepsze okulary. Dobry okular potrafi kosztować ładnych parę setek .....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Barton napisał:

Muszę przyznać, że zdjęcia zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Nie sądziłem, że zwykły śmiertelnik jest w stanie tyle zobaczyć z własnego domu.

Zdjęcia, a widok w teleskopie to niestety dwie wielkie skrajności i ta rozbieżność między tym co widać, a tym jak to wygląda na zdjęciach (nawet z tego samego teleskopu) to najczęstszy powód rozczarowania nawet tak świetnym sprzętem, jakim jest 12" Newton na montażu Dobsona. To dlatego te sprzęty kosztują na giełdzie 1/3 ceny, jak Jacek napisał. W dobrym stanie.

Obserwacje nieba to nie podziwianie dzieł sztuki w galerii, tylko pasja sama w sobie i piękny styl spędzania wolnego czasu, łączący wysiłek fizyczny na ustawienie sprzętu, relaks umysłowy na sięganie wzrokiem w głąb i duchową zadumę nad ogromem Wszechświata.

 

Spróbuj zacząć na to patrzeć od innej strony.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za liczny odzew.

 

@Jacek E.

Solenizant ma Nikona, więc nie powinno być problemu. Super ;)

Kupno używanego sprzętu raczej nie przejdzie. Tak jak zwróciłeś uwagę ? to jest prezent. Rodzina raczej nie zgodzi się na takie rozwiązanie, ale zapytać nie zaszkodzi.

Dziękuję ;)

 

@Windforce

Z pewnością masz rację. Sama kwestia długości naświetlania musi tutaj zrobić różnicę.

Bardzo cieszy mnie zdanie ?nawet tak świetnym sprzętem, jakim jest 12" Newton na montażu Dobsona? ;)

 

Wybór prezentu jest związany zainteresowaniem solenizanta. Ze mnie żaden astronom, dlatego potrzebuję waszej pomocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Decyzja już w sumie podjęta.

Życzę wszystkim ciągłego poznawania i podziwiania wszechświata. Jak najlepszego sprzętu i jak największej radości z pasji którą posiadacie.

Być może kiedyś dołączę do Waszego grona. Być może solenizant wkrótce założy u Was konto :)

Na tą chwilę jednak żegnam się z Wami serdecznie. Jeszcze raz dziękuję za poświęcenie czasu.

 

Pozdrawiam,

Barton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jestem tym szczęśliwym posiadaczem dobsona  a Barton  zrobił mi z cała rodzina  wspaniały prezent .

Do tej pory  " buszowałem " po niebie z lornetka i programem stellarium.

Zaczynam zagłębiać temat ale co bu to przyspieszyć  proszę o pomoc co muszę dokupić do nikona 90 aby móc zrobić dobre zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, WOJMOS napisał:

Jestem tym szczęśliwym posiadaczem dobsona  ......

Zaczynam zagłębiać temat ale co bu to przyspieszyć  proszę o pomoc co muszę dokupić do nikona 90 aby móc zrobić dobre zdjęcie

Temu Dobsonowi ???? Włóż kartę i strzał z każdej strony :)

P.S. A tak z ciekawości jak wrażenia z pierwszej obserwacji ??? Co ciekawego wyłuskałeś na niebie ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leje od kilku dni .Na razie jestem pod wrażeniem i nie mogę  złapać tchu spoglądając na księżyc ( całe szczęście że pada to się człowiek wyśpi ) 

Zamówiłem atlas nieba i księżyca .Panie  Jacku rozumiem że mogę popróbować  robić zdjęcie przystawiając aparat do okularu  ? Coś mi Pan podpowie jakie czasy , przesłona czy  iso ?.  Przy pierwszym  razie nie wpadłem na to aby  przynieść aparat , " walczyłem " z nacelowaniem  na obiekt i zmianą okularów  a potem tylko achy i ochy .O b i e c u j ę :) że jak coś odkryję to Wy będziecie wiedzieć pierwsi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to była zgryźliwość - bo zamiast przenosić na oko to co w Stellarium widziałeś to Ty w pierwszym poście o astrofotografię pytasz.... 
Potrzebna Ci jest na początek redukcja jak już się na fotki uparłeś i nosek T2/2"  http://www.astrokrak.pl/276-redukcja-t2-nikon-.html

A co do czasów i ISO to przejrzyj te fotki wybierając te, które są robione z teleskopu o podobnych parametrach http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/158-fotki-księżyca/&page=33

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc mam tzw nosek ( bałem się że to znów jakaś podpucha ) i T2 załadowany na aparat coś poczytałem i chcę  spróbować 

Mam jedno pytanie  po zdjęciu obiektywu i zmocowaniu noska z redukcja nie jestem w stanie nic zrobić aparatem ani ustawić czasu ani przesłony  jedynie ISO  co mam zrobić w aparacie żeby zadziałało ( Nikon 90 D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź w tryb manual- tam będziesz mógł wszystko ustawić.

Ale najpierw (jeszcze za dnia) sprawdź czy uda ci się wyostrzyć (złapać) ostrość na jakimś odległym obiekcie (antena jakiś maszt drzewo).

 

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)