Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 09.06.2016 NGC 6940


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

NGC 6940 świetnie prezentuje się także w dużej lornetce. Rok temu w lipcu obserwowałem ją przez swoją Bj100 (w układzie 37x100) z podwórka pensjonatu w Karpaczu, gdzie odpoczywałem z rodziną. Zanotowałem:

NGC 6940 (6.3 mag; 25') Duża i bogata gromada gwiazd na prawo od Veila (którego obie części bez problemu wyłapałem), już w Lisku. Można się było dopatrzeć trzech zagęszczeń wewnątrz gromady, na jej tle zaś sześć jasnych gwiazd. Obiekt w sam raz dla dużej lornetki.

Grzegorz, bardzo dobry wybór na letnie noce!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suchysuchy napisał:

Co to za mapa? Ta w kolorze

Pocket Sky Atlas - s. 62.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Znacie powiedzenie "odkryć Amerykę w konserwach"? Ja nie tylko znam, ale nawet niedawno zastosowałem w praktyce. Zauważywszy nocą rozpogodzone niebo, wyszedłem z lornetką pogapić się. Bez statywu, bez leżaka, bez jakiejkolwiek mapy nieba. Tylko lornetka 15x56 w garści. Podziwiałem niesamowite kłęby gwiazd w Łabędziu i towarzyszące im nieco niżej ciemne pasma, gdy natknąłem się na okazały  obiekt. Była to wydłuzoba w poziomie gęstwina drobnych gwiazdek powleczona dodatkową poświatą. W głowie mi się kręciło od zadzierania do góry a pewnie i od przerwanego snu, więc nie bardzo orientowałem się w położeniu tego odkrycia. Z pewnym opóźnieniem doszedłem jednak, że musiała to być  właśnie gromada NGC 6940. Obserwowałem ją już dawniej  w bardziej świadomy sposób przy okazji błądzenia w okolicy Pętli Łabędzia. Taki okazały obiekt lornetkowy - będę musiał go opisać jako obiekt tygodnia. Popatrzyłem w moich atlasach fotograficznych potwierdzając identyfikację, potem zacząłem "guglować". A tu masz - już opisane. Może to i dobrze, bo Grzesiek jak zwykle "odrobił lekcję" :))

Więc tylko daję znać i zachęcam do obserwacji. Warto!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lukost napisał:

A mi zdarzyło się napisać odcinek o NGC 5053, po czym zorientowałem się, że obiekt został opisany dwa lata wcześniej.:klapouchy:

Przerobiłem to samo pisząc o NGC 6712 w Tarczy. Będąc dobrze za połową zauważyłem, że z racji bliskiego położenia, opisałeś ją w odcinku o IC 1295. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)