Skocz do zawartości

Podłączenie AVX bez pilota


Bosman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

Mam montaż Celestrona AVX. Steruję nim z pilota NexStar+, lub podłączając do niego odpowiednie kabelki z komputera. Ponieważ ostatnio więcej robię zdjęć i steruję wyłącznie z komputera - pilot jest zbędny. Czy można w jakiś sposób połączyć komputer do montażu bezpośrednio z pominięciem pilota ? Optymalnie jak dla mnie byłoby przez Wifi lub BT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Jest taki fabryczny gadżet SkyQ Link http://deltaoptical.pl/adapter-celestron-skyq-link-ii-wifi,d3660.html - ale cena, jak to w gadżetach, niemała...

Pilot to "mózg" montażu. Bez niego montażu nie uruchomisz.

NIgdzie nie znalazłem informacji, że ten wynalazek SkyQ zastępuje pilota.

Więcej... na tych filmikach reklamowych wszędzie pilot jest podłączony i włączony!

A więc pytanie: pilot potrzebny, czy nie?

Ja też steruję montażem AVX z komputera, ale nie wyobrażam sobie braku pilota.

Podczas wstępnych czynności alignacji i kalibracji montażu jest nie zastąpiony...

  • Like 1

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem informacji czy skyQLink zastępuje pilota.

Ja także używam go do wizuala. Ale gdy rozstawiam się pod foto to alignacja bez problemu idzie z komputera. Pilot jest mózgiem gdy używasz jego GoTo, to rozumiem, ale jak nie? Z dyskusji w innych wątkach wynika, że montaże SW da się tak uruchomić i sterować i to BT. AVX nie wiem, ale kiedyś widziałem taki post... ale znaleźć go nie potrafię.

Na samym montażu są jeszcze dwa wejścia AUX - nigdy nie słyszałem do czego są użyteczne ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AdamK napisał:

Pilot to "mózg" montażu. Bez niego montażu nie uruchomisz.

NIgdzie nie znalazłem informacji, że ten wynalazek SkyQ zastępuje pilota.(...)

Masz rację - ten moduł zapewnia tylko komunikację bezprzewodową, ale nie eliminuje pilota. Zasugerowałem się sterownikami EQASCOM do montaży Sky Watchera, które zupełnie eliminują konieczność stosowania pilota SynScan - przejmują wszystkie jego obowiązki.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bosman napisał:

Nie znalazłem informacji czy skyQLink zastępuje pilota.

Ja także używam go do wizuala. Ale gdy rozstawiam się pod foto to alignacja bez problemu idzie z komputera. Pilot jest mózgiem gdy używasz jego GoTo, to rozumiem, ale jak nie? Z dyskusji w innych wątkach wynika, że montaże SW da się tak uruchomić i sterować i to BT. AVX nie wiem, ale kiedyś widziałem taki post... ale znaleźć go nie potrafię.

Na samym montażu są jeszcze dwa wejścia AUX - nigdy nie słyszałem do czego są użyteczne ???

Pilot jest niestety niezbędnym elementem w montażach Celestrona. Niby to wada ale zaleta też jest - nie jest potrzebny - dla mnie durny) EQMOD, który trzeba konfigurować a jakieś przestawienie ptaszka powoduje kłopoty typu - pomóżcie - działało i przestało.
W Celestronach wystarczy uniwersalny sterownik ze strony ASCOM Platform i hula wszędzie.
Sterować jednak bez pilota można - miałem pod swojego CGEMka. Już od CG5DT do ostatnich wytworów. Wpina się BT w drugie gniazdo pilota i nie dotykając go montaż współpracuje z wirtualnymi obserwatoriami - np. CdC Jak również z wirtualnym pilotem na laptopku czy stacjonarnym PCecie. Można przeprowadzić alingację, programować sesję, można wyszukiwać obiekty itd.
Gdy brak BT te czynności można wykonywać kabelkiem - najlepiej przez moduł FDI.
AUX to na razie port serwisowy - Celestron miał jakieś plany co do tego portu ale jakoś odpuścił.... Nic tam lepiej nie wtykać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Bosman napisał:

Reasumując: pilot zostaje - ewentualnie zamiast kabla mogę w to samo gniazdo w pilocie wpiąć np BT i nie mam kabla. Dobrze to rozumiem?

Tak - bardzo dobrze. Tylko jest jeden myczek - gniazdo pilota gdzie wetkniesz BT nie ,,wydaje" prądziku, dlatego BT do Celestronów musi mieć zasilanie 12V. Z tego co wiem 2 naszych Userów takie ustrojstwo potrafi zrobić - Korneliusz (miałem od niego) i Dominik

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)