Skocz do zawartości

ŚLADAMI R.WOLFA - badamy aktywność słoneczną.


Adam Derdzikowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pod tym nieco wymyślnym, ale w pełni uzasadnionym hasłem pora zacząć nasz projekt wspólnego mierzenia aktywności słonecznej :). Liczba Wolfa jest bardzo prostym i skutecznym sposobem mierzenia aktywności plamotwórczej naszej Gwiazdy Dziennej. Liczymy zatem, że nie zabraknie chętnych do wspólnej zabawy. Myślę, że jeśli pomysł wypali to ów projekt wspólnych obserwacji będziemy kontynuować dopóki będzie zainteresowanie. Zainteresowanie zresztą już jest, przynajmniej ze strony TOS-u. Jeśli tylko będą efekty to nasze obserwacje będą trafiały do comiesięcznego TOS-owskiego Komunikatu,a razem z nim pod strzechy różnych szanownych instytucji. Ponadto, jeśli poziom będzie wysoki na pewno TOS wyróżni najlepszych obserwatorów. Dodatkowo będziemy na łamach forum sporządzać okresowe podsumowania naszych prac. Myślę, że najbliższe może mieć miejsce po zbliżającym się wielkimi krokami długim weekendzie.

Zaczynamy więc wspólne obserwacje. Zasady i uwagi odnośnie wymagań znajdują się tu:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1353.0

Jeżeli ktoś z kolegów dysponuje obserwacjami z wcześniejszych dni bieżącego miesiąca to chyba nie będzie niczym złym, jeśli też je opublikujemy.

Na dobry początek moje listopadowe obserwacje razem ze szkicami:

Obserwator: Adam Derdzikowski

Miejsce obserwacji: Wróblewo-Osiedle k/Płońska

Sprzęt: Refraktor 90/900 Synta na AZ-3, okular UO orto 25 mm

Metoda: rzutowanie na ekran o średnicy 100 mm.

Dzień 05.11.2011, 10:10 UT, liczba Wolfa: 98 (5 grup, 48 plam). Warunki:4, dokładność:1. Pogoda wg skali Levy'ego: 7. Uwagi: -

Dzień 06.11.2011, 10:20 UT, liczba Wolfa: 132 (8 grup, 52 plamy). Warunki:3, dokładność:1. Pogoda: 7(?) Uwagi: bardzo zmienny seeing.

post-743-137699816061_thumb.jpg

post-743-13769981608_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze to zrobiłem ale zdjęcie Słonca z 06-11-2011 umieszczam tutaj aby naukowcy z TOS mieli zajęcie ;)

Obserwator: Mariusz Rudziński

Miejsce Mirostowice Dolne koło Żar  (tam gdzie był Przystanek Woodstock:) woj lubuskie

Sprzet refraktor Tał 100RS okular MZT Sky Watcher 24-8mm (24mm)

Metoda Avikowanie aparatem cyfrowym canon A580 Registax2

Wydaje mi się ze 6 grup 35 plam ale nie mam doswadczenia w tym temacie więc może na przykładzie mojego zdjęcia Adam poprawi mnie i nauczy nas wszyskich jak to poprawnie robic.

dzień 06-11-2011

czas 11:40 (10:40 UTC)

Pogoda (nie wiem jak okreslić Adam wpisał 7 ale że co? jesli wskali od 1 do 10 to 8 o ile 8 oznacza            delikatne chmurki wysokie)

seing owszem 2-3

Wiatr (nie wiem w jakiej skali to się okresla ale wiatr był delikatny)

Tak się złozyło ze szkic Adama i moje zdjecie zostało wykonane prawie wtym samym czasie ale to chyba akurat nie rzutuje na całość przedsięwzięcia;)

Adamie prosze sprecyzuj skalę w jakiej będziemy okreslać pogodę i wiatr bo moze to akurat tylko dla mnie jest nie jasne a może jednak ktos tez się nad tym zastanawia.

post-80-137699816138_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę na tym zdjęciu 8 grup, choć ta z 8-ką jest ledwo widoczna, plamki sam policz dokładnie, a grupy zweryfikuj sam, czy na pewno widziałeś tą z 8-ką, bo ja tak (wynika z tego, co tu mamy, że byłoby 8 grup i 35 plam, zatem wynik - R=115, chyba że zostaniemy przy 6 grupach to będzie wtedy R=95). To zdjęcie jest niezłej jakości, całkiem, całkiem. Określajmy same warunki do obserwacji zatem, nie potrzebnych jest zbyt wiele skal, pozostawiam tu wam trochę swobody, ale ogólnie uznajmy, że 5 -to bardzo dobre, 4-dobre i stabilne, 3- niezłe, trochę zmienne, 2 - slabe, ale daje radę zrobić obserwację, 1- bardzo trudne, obserwcja bez wiekszej wartości. Wiatr oceniajmy 1-bezwietrznie, 2-słaby, 3- umiarkowany, trochę przeszkadzający w obserwacji, 4- silny. Dokładność, jak wcześniej pisałem 1-bdb, 2-średnio, 3- słaba. Ewentualnie proszę o jakieś uwagi, które pozwolą te warunki ocenić.

post-743-137699816147_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam może jakiś komentarz do tego zdjęcia, choć już bardzo późno, a można by godzinami na ten temat. Najchętniej spotkałbym się z wszystkimi na jakimś spotkaniu, wziął materiały i wszystko opowiedział po kolei, a potem odpowiadał na pytania. Ale sami wiecie, że to niemożliwe. Materiał jest jednak do opanowania. Nie jest to jakaś czarna magia.

Zatem - Odnośnie grup. Mamy tu obydwa rodzaje grup: jednobiegunowe i dwubiegunowe (czyli bardziej rozwinięte). Dobrym przykładem grup jednobiegunowych jest grupa oznaczona na zdjęciu jako 1. Dwubiegunowa grupa to np. 2,3 i 6. Bieguny w plamach układają się co ciekawe wzdłuż równoleżników, a nie południków. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w przypadkach, gdy występują plamy blisko siebie, ale ich układ jest południkowy (czyli jedna nad drugą). Jeśli w takim przypadku odległość jest między nimi znaczna (np. 10 stopni lub więcej) to na pewno mamy odrębne grupy. Jeśli natomiast mamy pojedyńcze plamy w układzie równoleżnikowym, albo inaczej mówiąc, linia łącząca bieguny grupy jest równoległa, bądź prawie równoległa do równika słonecznego, to mamy na pewno jedną grupę.

Gdy mamy bardzo rozległe, długie łańcuchy plam to warto prześledzić ich rozwój na wcześniejszych etapach. Jeśli nam wyjdzie, że taka grupa ma więcej niż 30 stopni długości i dopatrujemy się kilku wyraźnych ośrodków plam, które mogą wskazywać na istnienie w danym rejonie np. trzech lub czterech biegunów, to można przypuszczać, że mamy do czynienia z dwiema leżącymi obok siebie rozwiniętymi grupami. Takie duże grupy mają najczęściej 15-20 stopni długości. Dla zobrazowania może dodam, że ta największa na zdjęciu grupa ma niemal równe 15 stopni długości. Należy pamiętać przy tym, że plamy biegunowe grupy mogą nie mieć półcieni, albo tylko jedna z plam będzie miała półcień. Nie zawsze biegunowa struktura grupy jest tak ładnie widoczna jak w przypadku grupy nr 2.

Muszę kończyć. Daję jeszcze namiary na jakieś pomoce.

Poniżej linki

http://sosptma.astrowww.pl/poradnik.htm

http://sosptma.astrowww.pl/artykuly.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_Wolfa

http://www.tos.astrowww.pl/komunikaty/komunikaty.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już za sobą dzisiejszą obserwację.

11.11.2011, 09:15 UT, Warunki: 5(bardzo dobre), dokładność 1(bdb), refraktor 90/900, rzutowanie na 100mm.

Liczba Wolfa tym razem wyniosła 136 (8 grup plus 56 plam). Załączam też szkic. Muszę przyznać, że miałem pewne dylematy z klasyfikacją grup, co zresztą po doświadczeniach z poprzedniego cyklu, zupełnie mnie nie dziwi. Kiedy mamy maksimum wówczas na Słońcu pojawiają się różne dziwolągi.

Najbliższa grupa kierunku W na południowej półkuli składa się z dwóch biegunów. Odległość między nimi to mniej więcej 5 stopni, czyli są one bardzo blisko siebie, do tego mamy tu skrót perspektywy, bo plamy są blisko brzegu Słońca. Mimo tego, że wyglądają jakby były w układzie południkowym to jednak sklasyfikowalem to jako jedną grupę dwubiegunową Dao. Nie powiem, miałem przez chwilę ochotę sklasyfikować to jako dwie grupy typu H. Ale zdecydowałem się na inne rozwiązanie, chyba bardziej słuszne. Zresztą, tą grupę było chyba widać na Słońcu już 5 i 6 listopada. Nie wypada być więc niekonsekwentym  :)

Kolejny problem miałem z dwiema gupami na północnej półkuli, leżącymi blisko środka tarczy. Wyglądają jak jedna grupa, ale ta grupka bliżej wschodniego brzegu ma jednak chyba już drugi biegun bez półcienia, a poza tym rozmiar jednej grupy z tych dwóch grup byłby bardzo duży (15 stopni), a grupa ta nie wygląda na coś z pogranicza grup E czy F, jest zbyt prosta, za mało rozwinięta. Ostatnim argumentem za uznaniem plam w tym rejonie za dwie grupy było ich rozmieszczenie. Połączenie obu grup w jedną daje nam obiekt, ktorego oś ma za duży kąt w stosunku do równika. Ostatecznie więc zrobilem z tego dwie grupy: Hsx i Csi.

Uznałem, że nie zaszkodzi pokazać, jak wyglada w takiej sytuacji moje rozumowanie, gdy stykam sie z taką trochę skomplikowaną sytuacją. Powiedzmy, że to może ułatwi dziś komuś decyzję odnośnie ustalenia wartości R. Myślę, że ciągle warto wszystkim pomagać, bo poprzeczka nie jest wcale nisko, a też zależy nam na uzyskaniu dobrych wyników. Pamiętajmy tylko o tym, że za kilka godzin Słońce może wyglądać inaczej. Należy też zwracać baczną uwagę na wschodni brzeg Słonca. Stamtąd w każdej chwili może coś wychynąć na widoczną dla nas półkulę.

post-743-137699816172_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przyłączyć się do zabawy. Moja pierwsza próba:

2011.11.11 g. 14.05 UT  g=8, f=60, R=140

Rysunek poglądowy, nie przykładałem większej wagi do szczegółów w odwzorowaniu kształtów plam i półcieni. Nie klasyfikowałem też grup. To zwykłe zliczenie plus szkic sytuacyjny. Mam nadzieję, że nie pomyliłem kierunków NEWS ;)

Adamie, czy taka obserwacja na początek ma jakąkolwiek wartość?

KK

post-61-137699816293_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moja obserwacja trochę nietypowa. Nie mam swego APO jest już od kilku miesięcy w serwisie.. zatem zrobiłem zdjęcie Tairem 300mm i ND5, szkic i obliczenia zaś syntą 12"  8)

post-2-137699816307_thumb.jpg

post-2-137699816383_thumb.jpeg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza obserwacja. 11-11-2011 godz 11:11 (serio, serio) (10:11 UTC)

Pogoda 4

seeing 2

chmury, brak

dokł 2

Teleskop Tał 100RS

Okular 24mm

Miejsce Mirostowice Dolne

Grup 8 albo 9 ( nie wiem jak zinterpretowac to maleństwo powyżej najwiekszej grupy) nie, to chyba zabrudzenie na obiektywie.

Plam 39

Liczba Wolfa 119

Naraźie idzie mi chyba troche nie poradnie ale powoli nauczymy się  jak to poprawnie robić :)

Chyba tez mam problem z ustaleniem kierunków NESW

post-80-137699816313_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością stwierdzam że nie umiem czytać swoich własnych szkiców  :-\  :P (dokonałem korekty teraz jest OK )

Grup rzeczywiście mogło być 9....ja tak je na szkicu postrzegałem. Niemniej jednak liczba Wolfa, mimo różnicy parametru  "g" Krzychowi i mnie wyszła identycznie ..to pewnie przez 11.11.11  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień naszej zabawy. I znów mamy Słońce :).

12.11.2011, 09:05 UT. Refraktor 90/900 na AZ-3, rzutowanie na 100 mm. Warunki 4(dobre), Dokładność 1(bdb - aczkolwiek minimalnie mogłoby być lepiej). W obserwacji nie przeszkadzał wiatr, żadnych chmurek.

Liczba Wolfa z mojej obserwacji: 134 (9 grup, 44 plamy).

No i załączam szkic.

post-743-137699816408_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziś miałem problem. Pomiędzy grupami 1339 a 1342 jest wyraźna plamka, tylko nie wiem czy stanowi ona zalążek oddzielnej grupy czy należy do 1339. Wskazałem ją czerwoną strzałką. W nawiasach podałem liczby przy założeniu, że ta plamka jest oddzielną grupą. Adamie, rozstrzygnięcie należy do Ciebie ;)

2011.11.12 g. 13.30 UT    g=9 (10)  f=61  R=151 (161)

Obserwacje przez filtr ND.

KK

post-61-137699816427_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu. Mała zagadka  :). Zerknij na zdjęcia i rysunki z 6 listopada. Ta duża grupa była wówczas dość długa. Sięgała można powiedzieć do tego miejsca, gdzie teraz pojawiła się ta plamka. Dlatego byłbym zwolennikiem takiego roztrzygnięcia: na razie uznajemy, że to część tej dużej grupy. Ale sytuacja jest tak niepewna, a odległość plamki od tej dużej grupy na tyle spora, że jutro będzie trzeba zwrócić uwagę na rozwój tego tworu. Jeśli pojawi się jakaś plamka po wschodniej stronie od tej nowej plamki to będzie wyglądało na drugi biegun. Poczekajmy, jak się wszystko rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport a wczorajszego dnia (troche spóźniony ale nie miałem czasu) Za to dzis będzie na czas z dodatkową niespodzianka :):)

Wczorajsza obserwacja. 12-11-2011 godz 14:54 (13:54 UTC)

Pogoda 5

seeing 2

chmury, brak

dokł 2

Teleskop Tał 100RS

Okular 24mm

Miejsce Mirostowice Dolne

Grup 9

Plam 42

Liczba Wolfa 132

post-80-137699816734_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słonko. Pierwsze zdjecie do policzenia plam. Na drugim z niespodzianką, dodatkowa plamka w centrum to ISS która o 14:45:33 przeleciała przez środek tarczy. niestety Słońce było na wysokości 10st a odległośc do stacji to 1403 km więc szczegółów niema żadnych ale jeszcze dzis wrzuce filmik z przelotu na You Tube:) Trzecie zdjęcie specjanie dla

Krzysztof_K aby dokładniej przeszukać ten rejon.

Raport z dzisiejszego  dnia

12-11-2011 godz 13:30 (12;30 UTC)

Pogoda 5

seeing 3

chmury, brak

dokł 2

Teleskop Tał 100RS

Okular 24mm

Miejsce Mirostowice Dolne

Grup 10

Plam 30

Liczba Wolfa 130

post-80-137699816869_thumb.jpg

post-80-137699816888_thumb.jpg

post-80-137699816902_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic. W takim wypadku jestesmy bogatsi o doswiadczenie ze Slonce szybko zmienia swoje oblicze a Ty Krzysztof zwrociles nam na to uwage. U Ciebie dzis chmurwy ale u mnie na zachodzie bylo pieknie wiec zawsze znajdzie sie zakatek w Polsce gdzie mozna przeprowadzic obserwacje. Boje sie tylko ze w tygodoniu zdjec bedzie mniej, Slonce szybko zachodzi, ja np nie zdaze wrocic z pracy.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nikt nie widział Słońca? U mnie miałem minimalne przerwy w chmurach, ale ostatecznie nie udało się nic zrobić. Z map satelitarnych wynika, że były miejsca w kraju, gdzie Słońce było widoczne. Ale nie u mnie i nie u Krzysztofa, niestety ::) Północ prawie cała w gęstych chmurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, najważniejsze, żeby była pogoda w weekendy, gdy mamy więcej czasu. Szkoda, że w naszej akcji nie bierze udziału nikt bardziej dyspozycyjny w tygodniu...

A oto małe podsumowanie. Policzyłem średnie liczby Wolfa dla kilku dni, gdy mieliśmy obserwacje. Na początku grudnia, jak ukaże się Komunikat TOS-u, będziemy mogli to sobie porównać.

A więc:

5 listopada - R=98 (1 obserwator)

6 listopada - R=124 (2)

11 listopada - R=133 (4)

12 listopada - R=138 (3)

13 listopada - R=130 (1)

Tak to wygląda z punktu widzenia statystyki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie refraktor 12cm f8 i zamawiam ND5 - wszystko specjalnie dla naszej zabawy, bo mojego APO nie wiem kiedy odzyskam a synta 12"prześwietla :  ! obiecuję wziąć się solidnie do roboty!  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)