Skocz do zawartości

ŚLADAMI R.WOLFA - badamy aktywność słoneczną.


Adam Derdzikowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zaległe obserwacje z końca stycznia.

28.01.2012, 10.55 UT, refraktor 90/900, okular UO ortoskop 25 mm, Wróblewo-Osiedle, rzutowanie na ekran 100mm. Warunki: 3 (niebo czyste, ale seeing poniżej przeciętnej, chwilami tylko było nieźle), wiatr 1 (b.słaby). Dokładność 1 (dobra).

Liczba Wolfa: 68 (6 grup i 8 plam).

post-743-137699824004_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.02.2012, 10.25 UT

Wróblewo-Osiedle, refraktor 90/900, okular ortoskopowy UO 25 mm.

Warunki: 2/3 (seeing chwilami bardzo słaby), wiatr 2, dokładność 2.

Liczba Wolfa: 36 (3 grup, 6 plam).

05.02.2012, 11.30 UT

Wróblewo-Osiedle, refraktor 90/900, okular ortoskopowy UO 25 mm.

Warunki: 3 wiatr 2, dokładność 2.

Liczba Wolfa: 35 (3 grup, 5 plam).

post-743-137699825327_thumb.jpg

post-743-13769982535_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.02.2012, 10.05 UT

Wróblewo-Osiedle, refraktor 90/900, okular ortoskopowy UO 25 mm.

Warunki: 3 (seeing tylko chwilami znośny, bezchmurnie), wiatr 2, dokładność 2.

Liczba Wolfa: 39 (2 grup, 19 plam).

12.02.2012, 11.10 UT

Wróblewo-Osiedle, refraktor 90/900, okular ortoskopowy UO 25 mm.

Warunki: 3 (seeing chwilami bardzo przyzwoity, niemal bezchmurnie), wiatr 2, dokładność 1.

Liczba Wolfa: 67 (4 grupy, 27 plam).

post-743-137699825855_thumb.jpg

post-743-137699825888_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ponieważ nasza akcja chyba umarła śmiercią naturalną (nie wypada, żebym sam tutaj tylko swoje szkice eksponował), myślę że trzeba ją zakończyć. Może czasem ktoś przejrzy ten wątek i coś ciekawego dla siebie znajdzie. Dziękuję kolegom, którzy zamieszczeli tu swoje obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Dziękuję kolegom, którzy zamieszczeli tu swoje obserwacje.

Nie ma za co  :D a serio to wątek chyba nie jest zamknięty więc ktoś od czasu do czasu pewnie coś wstawi, ja na razie odpadam z powodu braku sprzętu  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Faktycznie kiepsko się zrobiło z obserwacjami w tym temacie. Teraz Słonko dłużej na niebie więc moze i czasu się chwila znajdzie aby takowe obserwcje poczynić;) Oto dzisiejsze pieknie usiane plamkami Słonko:

Dzisiejsza obserwacja. 22-04-2012 godz 12:00

Pogoda 4

seeing 3

chmury przechodzace co chwila w okularze

dokł 2

Teleskop Tał 100RS

Okular 24mm

Miejsce Mirostowice Dolne

Grup5

Plam 53

Liczba Wolfa 103

post-80-137699839525_thumb.jpg

post-80-137699839575_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam jestem początkującym, obserwatorem słońca. Proszę mi wytłumaczyć jak się podaje liczbę plam

bo nie mogę tego rozkminić.

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste. Liczba plam to liczba wszystkich plam na tarczy słonecznej. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli mamy jeden półcień, a w środku są np. 4 cienie, to liczymy to jako 4, a nie 1. Liczba Wolfa to indeks aktywności Słońca wyliczany ze wzoru: 10x liczba grup + liczba wszystkich plam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zamieścić tu swoje wyniki z kwietnia w formie trochę prostszej, bez szkicu. Niestety, nie mam czasu na zamieszczenie szkiców, ale wyniki będą zawsze jakąś okazją do porównań. W kwietniu aktywność Słońca wzrosła, nie brakowało dużych grup, ale też i małych, które łatwo przegapić. Poniżej liczby Wolfa z moich obserwacji:

1 kwietnia, 14:25 UT, warunki 3 (średnie), dokładność 3 (słaba) - Liczba Wolfa R= 52 (4 grupy, 12 plam).

9 kwietnia, 10:20 UT, warunki 4 (dobre), dokładność 2 (dość dobra) - R= 11 (1 grupa, 1 plama).

14 kwietnia, 15:35 UT, warunki 4 (dobre), dokł. 2 (dość dobra) - R= 60 (4 grupy, 20 plam).

20 kwietnia, 15:00 UT, warunki 4, dokł. 2 - R= 150 (7 grup, 80 plam).

21 kwietnia, 07:55 UT, warunki 5 (bardzo dobre), dokł. 1 (bardzo dobra) - R= 125 (6 grup, 65 plam).

22 kwietnia, 08:10 UT, warunki 4, dokł. 2 - R= 131 (6 grup, 71 plam).

23 kwietnia, 15:35 UT, warunki 4, dokł. 2 - R= 127 (5 grup, 77 plam).

24 kwietnia, 15:55 UT, warunki 4, dokł. 2 - R= 125 (7 grup, 55 plam).

25 kwietnia, 15:00 UT, warunki 5, dokł. 1 - R= 124 (7 grup, 54 plamy).

27 kwietnia, 14:40 UT, warunki 5, dokł. 1 - R= 94 (6 grup, 34 plamy).

28 kwietnia, 14:10 UT, warunki 4, dokł. 2 - R= 94 (7 grup, 24 plamy).

29 kwietnia, 14:05 UT, warunki 4, dokł. 2 - R= 94 (7 grup, 24 plamy).

30 kwietnia, 15:35 UT, warunki 5, dokł. 1 - R= 97 (6 grup. 37 plamy).

Wkrótce pojawi się Komunikat TOS za kwiecień 2012, będzie okazja porównać wyniki z uśrednionymi wartościami dla każdego dnia w miesiącu. Wyniki zawsze mogą się różnić od uśrednionych, w końcu na Słońcu dużo się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem pokazać pierwszy zapis z obserwacji słońca. Obserwowałem je wcześniej parę razy

ale dopiero teraz zacząłem robić zapiski. Poprawcie mnie jak zapisałem coś źle.

post-1016-137699841891_thumb.jpg

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w porządku. Z biegiem czasu na pewno udoskonalisz swój "formularz" obserwacyjny. Ja od 1996 roku zmieniałem go wiele razy. Zachęcam do doskonalenia obserwacji, jak masz możliwość to porównuj swoje wyniki z wynikami innych obserwatorów, najlepiej z rezulatatami TOS-u, które znajdziesz w comiesięcznych Komunikatach (piąty link). I jak możesz to wysyłaj wyniki do TOS_u lub SOS PTMA. Niech nie leżą w szufladzie.

Szkic szkicem, ale obserwowanie zaczyna się kiedy zaczynasz liczyć aktywność Słońca, liczba Wolfa jest bardzo prosta, a oprócz niej można wyznaczać wiele innych współczynników aktywności Słońca. Opisy tych indeksów znajdziesz m.in. w Proximie.

Polecam Ci lekturę materiałów z poniższych stron:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_Wolfa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aktywno%C5%9B%C4%87_s%C5%82oneczna

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plama_s%C5%82oneczna

http://sosptma.astrowww.pl/

http://www.tos.astrowww.pl/

http://www.astronomica.pl/proxima.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno pytanko jak wyglądają pochodnie , oraz jak wyznaczyć kierunki świata na słonku??

Na temat pochodni napisałem parę słów w Proximie 4/2011. Oprócz opisu samych pochodni jest tam opisana metoda ich obserwacji w zakresie światła widzialnego.

Zaś metodę wyznaczania kierunków opisałem w Proximie nr 2/2011.

Poniżej link do tych biuletynów, tak na wszelki wypadek.

http://www.astronomica.pl/proxima.html

Obserwacje pochodni z grubsza można zrobić nie znając idealnego położenia kierunków na Słońcu (choć lepiej je znać - zawsze uzyskamy dokładniejsze wyniki). Możemy wówczas obserwować Słońce przez folię Baadera. Jednakże kierunki na Słońcu wyznacza się rzutując obraz Słońca na ekran. Masz światłosilny teleskop newtona, który może ulec uszkodzeniu podczas projekcji Słońca, więc wyznaczanie kierunków nie będzie czymś, co bym ci polecał. Ja używam lunety 90/900 - bardzo taniego sprzętu o przeciętnej optyce, do tego mam kątówkę 45* WO, którą wygodnie się rzutuje obraz Słońca na ekran. Kątówka po kilku latach rzutowania trzyma się dobrze, obraz jest bardzo dobrej jakości, choć wewnątrz widać trochę efekty wysokiej temperatury. Okularu używam orto UO 25 mm, który nie zawiera nawet grama plastyku. Wcześniej do ustalania współrzędnych używałem lunetki Turist-3 (20x50) na małym statywie. Ten zestaw spisywał się bardzo dobrze. Tylko nie był zbyt stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Tak się zastanawiam czy nie dałoby się kierunków na Słońcu wyznaczyć po przez okular z krzyżem. A już tym bardziej kątomierz okularowy który można łatwo samemu wykonać. Do tego świta mi też po głowie pomysł na wyznaczenie współrzędnych przy pomocy okularu z krzyżem.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Myślę, że taki pomysł być może znalazłby zastosowanie, ale uważam, że nie będzie to takie proste od strony metodologicznej i technicznej. A jak będzie pracochłonne, to efekt takiej "nowinki technicznej" będzie mizerny. Zwłaszcza, że tradycyjna metoda przy nabraniu odpowiedniej wprawy jest dość szybka. 

Prostota tej tradycyjnej metody jest jej wielką zaletą. Robię szkic plam na tarczy o d= 100 mm. Potem za pomocą jednej z plam (lepsza mniejsza niż większa) ustalam kierunek przesuwania się tarczy. Potem linię tą przesuwam tak, by przebiegała przez środek szkicu i  poprawiam kierunki o wartość P z efemeryd. Wszystko robię na kartce papieru, na której jednocześnie jest szkic razem z przesunięciem plamy z której wynikają kierunki na Słońcu, potem z tego szkicu ustalam współrzędne grup za pomocą kalki z siatką.

A jak zrobić współrzędne grup, używając zdjęcia, bądź robiąc obserwację czysto wizualną jakimś mikrometrem? Ołówkiem na okularze nie zaznaczy nikt ani plam ani kierunku przemieszczania się tarczy :) Trzeba by robić jakieś zdjęcia, na których byłoby można ustalić zmianę położenia plamy po kilku sekundach. Mimo wszystko uważam, że zastosowanie mikrometru okularowego, bądź innego podobnego ustrojstwa, będzie bardzo kłopotliwe i dość pracochłonne, choć na pewno da radę coś wykombinować. Niektórzy uważają, że taka tradycyjna metoda też jest pracochłonna. Ja jednak mam wprawę i może dlatego uważam ją za banalnie prostą i skuteczną. Ludzie stosowali ją od czasów Horrocksa i Heweliusza i nadal się sprawdza.

Niemniej uważam, że warto próbować nowych rozwiązań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Mój pomysł (chyba) ma polegać na tym, że najpierw ustalałoby się kierunek ruchu Słońca na sferze (czyli wyznaczenie precyzyjne kierunków świata na nieboskłonie. Schemat postępowania byłby podobny jak w przypadku rzutowania, czyli znajdujemy plamę ustawiamy ją w miejscu przecinających się nitek krzyża i czekamy aż plama się przesunie. Ustawiamy okular z krzyżem tak aby jedna nitka pokrywała się z przesuniętą plamą i mamy już wyznaczone kierunki. Teraz okular z krzyżem celujemy w północny punkt na krawędzi tarczy Słońca i obracamy okular tak aby nitka wskazywała plamę (odczytujemy) kąt z kątomierza okularowego, to samo wykonujemy dla południowego punktu na krawędzi tarczy Słońca. Potem Liczymy współrzędne kartezjańskie i z nich współrzędne heliograficzne. To tak w skrócie.

Być może coś pogmatwałem. Ale metoda jest prostsza niż by się mogło wydawać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zastanawiałem się w pracy nad Twoim pomysłem i moje myśli podążały w podobnym kierunku :) Owszem, można spróbować wyznaczać tą metodą współrzędne na Słońcu. Na ile to będzie skuteczne, okaże się w praktyce. Czasami bowiem teoria nie jest w stanie przewidzieć niektórych problemów.

Na pewno jednak do tej metody konieczny okaże się montaż paralaktyczny. Przy montażu azymutalnym Twoja metoda okaże się niepraktyczna z wiadomych powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Na pewno jednak do tej metody konieczny okaże się montaż paralaktyczny. Przy montażu azymutalnym Twoja metoda okaże się niepraktyczna z wiadomych powodów.

No i dla tego mogę tylko o tej metodzie sobie porozważać.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem wam przedstawić parę moich obserwacji z ostatnich dni.Proszę mnie poprawić jak źle podałem liczbę grup.

Data: 08.05.2012

Godzina: 9:10-10:00

teleskop: Sw 130/900

okular: 25mm, 10mm

Filtr: Folia baader ND5,  (#ND96-0.3)50%

Liczba plam: 16

Liczba grup: 6

Liczba wolfa: 76

seeing:3/4

wiatr:2/4

uwagi: lekko zachmurzone niebo

post-1016-137699842109_thumb.jpg

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data: 08.05.2012

Godzina: 17:40-18:25

teleskop: Sw 130/900

okular: 25mm, 10mm

Filtr: Folia baader ND5,  (#ND96-0.3)50%

Liczba plam: 14

Liczba grup: 7

Liczba wolfa: 84

seeing:1/4

wiatr: 2/4

uwagi: czyste niebo

post-1016-13769984213_thumb.jpg

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data: 09.05.2012

Godzina: 10:50-11:35

teleskop: Sw 130/900

okular: 25mm, 10mm

Filtr: Folia baader ND5,  (#ND96-0.3)50%

Liczba plam: 19

Liczba grup: 9

Liczba wolfa: 109

seeing:2/4

wiatr: 3/4

uwagi: miejscami zachmurzone niebo

post-1016-137699842144_thumb.jpg

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedy, żle liczysz grupy. Z jednej grupy robisz kilka. Żeby z grubsza zobaczyć, jak wygląda grupa zerknij na:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/sunspots/

Przez kilka dni postaraj się śledzić, jak grupom nadaje się numery. Zauważysz wówczas pewne prawidłowości. Grupa może się składać z wielu dużych plam, a czasem z jednej. Poczytaj dokładnie o klasyfikacji grup McIntosha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobry seeing i starannie liczysz plamy to wszystko ok. Wynik może być różny w zależności od powiększenia, rozmiarów apertury, godziny obserwacji. Pozostaje tylko rozróżniać grupy. Możesz przyjrzeć się jak na zdjęciach z tej strony ludzi zaznaczają grupy na swoich fotkach

http://solardatabase.free.fr/tableau_lb.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)