Skocz do zawartości

Stacja pogodowa IMAZOWIE37


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę jako ciekawostkę, trochę jako informacje dla zainteresowanych.....

Od kilku lat mam zainstalowaną stację pogodową WS-0101 USB. Co ona umie? Ma czujnik temperatury i wilgotności powietrza oraz czujnik kierunku i prędkości wiatru , a także opadów  zamontowane na maszcie antenowym na kominie domu ( wyposażonym w aktywny piorunochron oczywiście). Nadajnik do przesyłania wszystkich danych pomiarowych jest zintegrowany z czujnikiem temperatury i wilgotności powietrza. Połączenie bezprzewodowe z modułem głównym zdecydowanie uprzyjemnia montaż stacji, natomiast ulokowanie baterii w obudowie nadajnika to wymysł szatana. Wymagają przecież wymiany co dwa miesiące! Po pierwszej wymianie wykonałem drobny stabilizator zasilania na 3.3 V, który świetnie zmieścił się w komorze na baterie. Cienki kabelek schodzi dwa piętra niżej do zasilacza pracującego w sieci z UPS i problem z głowy.

Stacja jest w światowej sieci amatorskich stacji pogodowych WUNDERGROUND z identyfikatorem IMAZOWIE37.

W każdej chwili jej dane można także podglądać na mojej stronie

Są tam dodane informacje o godzinie wschodu i zachodu Słońca, Księżyca, początek i koniec zmierzchu , faza Księżyca oraz dużo danych statystycznych z pomiarów stacji. Dane stacji przetwarza na moją stronę oprogramowanie CUMULUS

Przykładowe screeny poniżej:

Aktualny:

Teraz.png

Statystyki z tego roku:

Year.png

 

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po prawie pięciu latach zakończyłem budowę własnej kamery AllSky. Od dziś mam podgląd na niebo, ale też możliwość rejestracji rojów meteorytów :) Obudowa i pomysł powstał w 2013 roku i opisany jest na początku tego tematu. Po lewej stronie widać kawałek ekranu programu Cumulus obsługującego internetową prezentację stacji pogodowej WH 1080 na mojej stronie.

Kamerki nie wysyłam, bo strumień zeżarłby cały transfer do hosta :). Podglądam ją po TeamViewerze.

5a72ed65d9908_wsasc.thumb.jpg.a46cbd7508fce68197c158580e9fb820.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

 Od dziś mam podgląd na niebo, ale też możliwość rejestracji rojów meteorytów :)

Miałeś chyba na myśli roje meteorów ;) Choć kto wie może warto wiaderko na meteoryty postawić obok :) 

Marzy mi się własna taka stacja pogodowa. Może kiedyś uda mi się to zrealizować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz.

Czy stacja musi być jakoś wysoko umieszczona?

Jeśli jest na maszcie przy kominie, nawet wyposażonym w piorunochron, zwłaszcza jeśli stacja jest obok niego, w momencie, kiedy piorun uderzy w taki piorunochron, to przepływ pioruna do ziemi spowoduje indukcję prądów (raczej niemałych) w obwodach stacji, a te prawdopodobnie doprowadzą do spalenia się najczęściej delikatnych układów elektronicznych.

Chyba, że się mylę. Może jakiś bardziej doświadczony elektryk opisze dokładniej zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

@wessel czyli generalnie polecasz ten model stacji? Nie sprawiał Ci żadnych problemów?

Tak. Jedyny problem to zasilanie czujników. No jakoś nie miałem ochoty wymieniać baterii co 3 tygodnie i pociągnąłem tam linię 5V ( do stabilizatora 3.3V). Ale to chyba wszystkie tak mają.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, slimjim2 napisał:

Zastanawia mnie jedna rzecz.

Czy stacja musi być jakoś wysoko umieszczona?

Jeśli jest na maszcie przy kominie, nawet wyposażonym w piorunochron, zwłaszcza jeśli stacja jest obok niego, w momencie, kiedy piorun uderzy w taki piorunochron, to przepływ pioruna do ziemi spowoduje indukcję prądów (raczej niemałych) w obwodach stacji, a te prawdopodobnie doprowadzą do spalenia się najczęściej delikatnych układów elektronicznych.

Chyba, że się mylę. Może jakiś bardziej doświadczony elektryk opisze dokładniej zjawisko.

Być może, ale jeśli piorunochron jest dobrze zaprojektowany i ma konserwowany zwód do ziemi to jest duża szansa że się stacja uratuje. Stacja musi być wysoko ze względu czujniki kierunku i siły wiatru które powinny działać w niezakłóconym przepływie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)