Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 25.06.2016 NGC 6520 i Barnard 86


Rekomendowane odpowiedzi

Dojrzenie NGC 6520 z południa Polski nie było problemem, obserwowałem ją podczas majowego nowiu przy dobrych warunkach z okolic Stanisławowa (Dolny Śląsk). Była to końcówka owocnej sesji obserwacyjnej i trafiłem na 6520 przypadkiem podczas skanowania okolicy w lornetce 10x70. Gromada rzucała się w oczy i zachęcała do bliższego spojrzenia. Moja notatka:

"Wokół gromady widać niejednorodne pojaśnienie widoczne głównie w północnej części gromady. W terenie uznałem że to musi być jakaś mgławica powiązana z gromadą (nawet próbowałem UHCsy zakładać) ale sprawdziłem w domu: żadnej mgławicy tam nie ma. Tłem dla gromady jest niezwykle bogaty w gwiazdy centralny rejon galaktyki który akurat w tym miejscu prześwituje' przez pyłową zasłonę. Przyklejona do gromady jest ciemna mgławica B86, szkoda że nie doczytałem tego 'w  polu' ale wrócę tam gdy nadarzy się okazja."

No i tak to było, wracajcie ciemne noce to będzie powtórka.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wczorajszej sesji w Wilczycach wróciłem do tej sympatycznej parki. Widok - mimo snującego się tu i ówdzie cirrusa - niezły, choć tło, czyli gwiezdne pola Drogi Mlecznej, na tej wysokości nad horyzontem jest już jednak mocno przygaszone wskutek ekstynkcji atmosferycznej. Barnard 86 - aczkolwiek w naszych szerokościach geograficznych jest trudniejszy do wyłowienia niż gromada - wylazł z marszu; z kolei NGC 6520 jest na tyle jasna i zwarta,  że nawet pod nieco gorszym niebem nie powinna sprawiać obserwatorowi większych problemów.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał:

Zagadka: gdzie ta dziurka z gromadką jest na tym zdjęciu :)

Tu

Tu.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo za szybko i bez atlasa i innych pomocy i ślepy już ;)
I do góry nogami :))

Poprawka.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam pytanie, wiem że wgl z innej beczki ale chciał bym uzyskać odp a tu chyba ją dostane  ^^ 

24/25 lipca (godz : nwm) leżąc na łóżku nie daleko szwedzkiego miasta Varnamo patrząc przez okno  na dość dużą gwiazdę (była dosyć nisko horyzontu i kierunek nie znany (nie znalazłem w domu kompasu -.-)) dostrzegłem jak dość mocno zabłysła po czym znikła 

czy to zjawisko jest częste  ? i czy ktoś też to wgl oprócz mnie widział ? :D

już wcześniej widziałem coś podobnego tylko bez błysku i wiem tylko że to wybuch gwiazdy

sorry że tak zawracam 4 litery takimi głupotami ale jestem strasznie ciekawy 
*na ort. nawet nie zwracajcie uwagi ;)*
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zerknąłem ostatnio na ten OT przez lornetkę 12x56; pod naprawdę fajnym niebem południowej Chorwacji (gdzie zyskujemy kilka cennych stopni w deklinacji) w tej aperturze parka nie jest problematyczna w najmniejszym stopniu - niewielka mgiełka gromady i jasna gwiazdka są oddzielone ewidentną, ciemną plamką. Całość niewielka, ale piknie prezentuje się na tle zasobnych w gwiazdy rejonów Drogi Mlecznej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)