Skocz do zawartości

Statyw CAMROCK EVO Tactic T80


slimak390227

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam nabyć statyw Camrock evo T80 i lornetkę Celestron SkyMaster 20x80 Bak4. Widziałem, że forumowicze polecają Nikony 10x50, ale raczej mało on mnie przekonuje. Zależy mi też na tym, aby wypowiedział się ktoś, kto posiada powyższy statyw. W niedalekiej przyszłości myślałbym dorzucić lunetę. Byłby to pierwszy sprzęt do nieba. W grę wchodziły inne lornetki, ale znacznie słabsze parametrami to raz, a dwa lżejsze. Celestron ma pozytywne opinie na różnych portalach, dlatego mam chwilowy mętlik. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slimak390227 napisał:

Zamierzam nabyć statyw Camrock evo T80 i lornetkę Celestron SkyMaster 20x80 Bak4. Widziałem, że forumowicze polecają Nikony 10x50, ale raczej mało on mnie przekonuje. Zależy mi też na tym, aby wypowiedział się ktoś, kto posiada powyższy statyw. W niedalekiej przyszłości myślałbym dorzucić lunetę. Byłby to pierwszy sprzęt do nieba. W grę wchodziły inne lornetki, ale znacznie słabsze parametrami to raz, a dwa lżejsze. Celestron ma pozytywne opinie na różnych portalach, dlatego mam chwilowy mętlik. Pozdrawiam

Statyw wygląda na solidny, nie ma jednak wysuwanej kolumny, co potrafi uprzykrzyć życie przy obserwacjach wyżej położonych obiektów.

Odnośnie lornetek - każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Parametry Nikona i szerokie pole widzenia czynią z niego idealny sprzęt do przeglądu nieba, również jakość obrazu jest lepsza niż w SkyMasterze. Natomiast Celestron ma dużo większe możliwości obserwacyjne od dwururki 10x50. Pod dobry niebem ten sprzęt potrafi pokazać pazur. Dla mniej wymagającego obserwatora jest to fajna lorneta, która daje dużo radości.

Co wybrać? Sugerowałbym na spokojnie raz jeszcze przemyśleć temat, można również na giełdach poszukać czegoś o parametrach 15x70 - pośrednich między wspomnianymi przez Ciebie lornetkami. Delta Optical Starguide 15x70 mogłaby być fajnym rozwiązaniem na początek.

Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, slimak390227 napisał:

Tak ogólnie ten sprzęt ma posłużyć do rozeznania się w "niebie"

W taki razie rozsądniejszym wyborem wydaje się być Nikon 10x50. Ewentualnie, do nauki nieba i pierwszych obserwacji w nieco wyższym powiększeniu, można by było rozpatrzyć jakiś mały, jasny achromat (pokroju 80/400).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, slimak390227 napisał:

Cena za 10x50 nikona jest porownywalna z 20x80, a chcialbym siegnąć trochę dalej po to, aby zobaczyć czy temat mnie wkręci.

Ale Nikona możesz obsługiwać bez statywu. Ja to widzę tak :P:

Kupujesz SM 20x80.

- Oglądanie nieba Cię wciąga, z czasem zapewne chciałbyś kupić jakiś teleskop - wtedy SM 20x80 będzie za duża do tego tamdemu jak na przegląd nieba.

- To nie to i zostajesz z dużą lornetką nie nadającą się do zabrania w teren celem "normalnych" - dziennych obserwacji. Statyw się przyda do czegoś innego?

 

Kupujesz Nikona 10x50.

- Oglądanie nieba Ci się podoba. Masz fajną lornetkę, która będzie idealna osobno jak i z jakimś teleskopem.

- To nie to i nadal masz fajną, poręczną lornetkę, taką do zabrania wszędzie.

 

  • Like 2

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że skusiłbym się na tego Nikona EX CF, z tym że różnica w cenie między 10x50, 12x50 a 16x50 wynosi tylko 100.  Z drugiej strony nie jestem przekonany do średnicy, czy aby nie lepiej wziąć innego producenta 60 lub 70? Dodam, że sprzęt będzie służył w obszarach pozbawionych światła:) ....Wbrew wszystkiemu sprzęt z linka jest lekki, mały i tani : https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-starlight-12x60,d3116.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)