Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przyjemność wznowić nasz konkurs obserwacyjny dla nowicjuszy . Noce są bardzo krótkie, szczególnie u mnie na północy,  jednak między 23-3.00 w nocy mamy troszkę czasu by obejrzeć  minimum kilkanaście obiektów. Co tydzień więc będą nowe zadania. Wyłaniamy zwycięzcę po zlocie w Zatomiu i nagradzamy drobnym astro-upominkiem każdego uczestnika, który napisze merytoryczną relację. Zwycięzca jest tylko jeden  ?  wyślę mu nagrodę główną pocztą.

Będzie liczyć się merytoryka ?ilość i szczegółowość operacji , styl i warsztat pisarski zaangażowanie obserwatora.

Startujemy już teraz:

 

  1. Zadanie pierwsze) Dziś macie do wyhaczenia  Messiera 31 wraz z towarzyszami M32 i 33 nie zachodzą i nie wschodzą  nie będę o nich pisać bo to jelonki na rykowisku ,ale my skupiamy się nad naszym obiektem wyzwaniem  po niżej jasnej gwiazdy (MU Andromedae 3,9 mag)  mamy: Gromadę otwartą NGC 272, nie jest mega trudna ma 8,5 mag, ma około 4 minuty kątowe wschodzi około 19.00 i jest dostępna do świtu.  Opiszcie wrażenia z obserwacji trójcy jelonków i gromady.

 

  1. 31.jpg
  2. Zadanie drugie) Cały czas zostajemy na północnym wchodzie, nie każę szukać Wam w wizualu mgławicy Pacman, bo to obiekt foto   na ciemne noce , my skupimy się na gwiździe Achird. To Eta Kasjopei, jest gwiazdą podwójną, separacja składników  to 13,4?  sekundy łuku układ oddalony od nas o 19,4 lata świetlnego ?zobaczycie więc światło wysłane do nas z końca lat 90 tych. Główny składnik wygląda jak nasza gwiazda pomarańczowo-żółta i  pewnie podobnie wyglądało by stamtąd nasze Słonko. Drugi składnik jest słabszy i ciemniejszy. Opiszcie wrażenia z obserwacji i separacji  układu.
  3. Zadanie trzecie NAVI ) W centrum wielkiego W leży Gamma Kasjopei oddalona od nas o 610 lat świetlnych to chłodny, błękitny  podolbrzym  o masie 15 krotnie większej od naszej gwiazdy, kiedyś eksploduje jako supernowa,   jest też gwiazda zmienną . NAVI nazwał astronauta o pseudonimie ?GUS? czyli Virgil Grissom  , jako łatwy do zidentyfikowania punkt nawigacyjny podczas misji kosmicznych.
  4. Kolejny jelonek M33 w Trójkącie, białe noce więc i jasne obiekty na tapecie.
  5. Hi Ha Persei czyli 869 i 864 Chichotki, to z kolei dwie sarenki ;)  
  6. Messier 34 w Perseuszu
  7. Obejrzyjcie koniecznie oko Demona:  Algol -podwójna gwiazda zmienna, jasna, oddalona od nas o 93 lata świetlne błękitno białą gwiazda ciągu głównego 3x większa 4x masywniejsza a od Słońca . Mnie ona przeraża- mówię poważnie.

pano.jpg

8. Kolejny jelonek Parka Bodego  M 81 i 82

9. Gromada Mel 111 w warkoczy Bereniki , będzie nisko ale warto ją zobaczyć na zachodziemel1.jpg

10. Nad nią M3 oraz Gwiazda ?Serce króla? Cor Caroli w ?Psach Gończych? nazwana na czesc króla angielskiego Karola II szybko się zorientujecie że jest podwójna 19?  separacji  łuku

11. Gromada M52 w Kasjopei \

12. Messier 39 gromada otwarta w Łabędziu

13. W Wodniku NGC 7009

14. Oba Veile NGC 6992 i 6960 z filtrem koniecznie UHC-S, UHC, OIII lub UB  

15. Messier 29 gromada otwarta w Łabędziu

Na razie tyle noc krótka.

Podetap kończymy w kolejną środę jeśli pojawią się minimum dwie relacje z wybranych obiektów.

ps. Zdjęcia to  oczywiście  zrzuty ekranu arcywspaniałego programu SkySafari Pro .

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chętnie wzięłabym udział w tym konkursie, choćby przez sentyment do niego (pierwsze moje konkretne obserwacje były właśnie dzięki I edycji). Choć nowicjuszem już nie jestem, ale wciąż się uczę, a udział w takim konkursie pozwala nabyć doświadczenia i wiedzy. Niestety muszę poczekać do sierpnia na urlop (wtedy spokojnie całą noc będzie można poświęcić na obserwacje), na razie ogrom pracy i dodatkowe obowiązki, bo inni na urlopach. A przede wszystkim u mnie chmury, chmury i chmury. Nawet jak w prognozie pogody pokazują w moim rejonie słońce, to u mnie "Transylwania" (mglisto, deszczowo i pochmurnie).

Zachęcam tych, co mają bezchmurne niebo i trochę czasu. Warto poszukać perełek, które "zapodał" Ignisdei (są tam też moje ulubione Chichotki, którymi zachwyciłam się wtedy i nadal mnie zachwycają) :)

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wreszcie chmury zniknęły, a ja mam urlop. Nie jestem już początkującym obserwatorem, ale na pewno wiele jeszcze przede mną, by choć trochę dorównać mistrzom ease
Postanowiłam sprawdzić, czy moje obecne obserwacje różnią się od tych sprzed dwóch lat. 

M31 to galaktyka, którą bez problemów odnajduję na niebie gołym okiem jako jasną mgiełkę, a przy pomocy teleskopu jako jasną owalną plamę z dużo jaśniejszym środkiem - jest jednym z moich ulubionych obiektów i ciągle mnie zachwyca, często właśnie od niej zaczynam obserwacje. Teraz potrafię odnaleźć także M32, maleńką rozmytą plamkę nad M31, co wcześniej w zasadzie było dla mnie niedostępne...Niżej pojawia się NGC 272 - gromada w kształcie spłaszczonego nieco koła. Widzę pięć jasnych punktów, jeden jakby podwójny?, a jak dobrze zerknąć to trzy maleńkie kropeczki łączą to w owal.

M33 - kiedyś pisałam o niej - byłam pewna, że ktoś ją ukradł :)) , ale teraz mogę z całą pewnością stwierdzić, że oddał... Mi najłatwiej odnaleźć ją przy pomocy Mirach - nad Mirach jest M31, a mniej więcej w tej samej odległości tylko pod jest M33. Z tym, że M31 dużo łatwiej mi znaleźć - jest większa i jaśniejsza, a M33 widzę jako maleńką jasną mgiełkę. 

Kasjopea - jeden z najłatwiej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów - z charakterystycznym W. Achird nie wchodzi w skład wierzchołków wyznaczających owo W, jest przy jednej z dolnych linii (prawej). Po dość długim czasie i kilku próbach, udaje mi się odseparować dwie gwiazdy. Jedna jest spora, jaśniejsza, druga maleńka, bardziej żółtawa. Nie było to łatwe zadanie, bo obraz szybko mi znika. Muszę przy okazji do tego wrócić.
Navi - gwiazda środkowego wierzchołka W. Bardzo jasna - taka świetliście biała. A jakby na przedłużeniu prawej "nogi" W można znaleźć M52 - wielkie skupisko jasnych, biało-srebrzystych migocących puntów z jednym dużym żółtawym, leżącym trochę z boku.

Od Kasjopei blisko do Perseusza. Ale zanim do niego dotrę mam kolejny ulubiony obiekt - Chichotki. Przy każdej obserwacji sprawdzam, czy są :)). Teraz też. Były... NGC 869 i NGC 884 - dwie roziskrzone piękności nieba. Odnalazłam je bez żadnych problemów. Kiedyś musiałam przesuwać się po linii wyznaczonej przez lewą środkową "nogę" W w stronę Perseusza, by na nie trafić. Teraz patrząc w niebo po prostu wiem, gdzie są, nie muszę ich szukać. 
Algol - w prawej "odnodze" Perseusza - to duża gwiazda, jasno świecąca, tak biało z leciutkim błękitem na obrzeżach. Nie wywołuje u mnie żadnych negatywnych uczuć, chociaż jak o niej później poczytałam to rzeczywiście Oko Demona. Interesujący jest sposób powstania tej podwójnej, a właściwie potrójnej gwiazdy zmiennej.
M34 - piękna, dobrze widoczna gromada wielu błyszczących gwiazd. Łatwo ją znaleźć, kierując się od Perseusza w stronę Andromedy.

Łabędź - dość charakterystyczny gwiazdozbiór w kształcie jakby krzyża - odlatujący od Kasjopei, z linią skrzydeł na przedłużeniu Andromedy z Pegazem. Teraz odnajduję go bez problemu. 
M39 - za ogonem łabędzim w kierunku Kasjopei można odnaleźć gromadę M39 - kilkanaście jasno świecących gwiazd wpisanych jakby w duży trójkąt. 
M29 - z boku, przy prawym skrzydle - gromadka gwiazd w kształcie trapezu.

Niestety pozostałych obiektów nie zobaczę - mam je albo za drzewami, albo w części nieba dla mnie na razie niedostępnej :(

Porównując moją relację z I edycji z obecną widzę, że nabyłam już trochę wiedzy i doświadczenia, coraz lepiej znam niebo, wiele obiektów odnajduję bez problemu, ale nadal się uczę, bo sporo jeszcze przede mną. 

  • Like 4

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W wątku o zakupie pierwszego teleskopu stale pełno pytań początkujących amatorów astronomii. Chcą kupić teleskop, chcą poznać niebo...a tu ich nie ma. Kupują i znikają z forum? Jest piękna pogoda, sprzyjająca obserwacjom. Może jednak ktoś, coś... 

  • Like 2

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)