Skocz do zawartości

Zmotoryzowanie manualnego koło filtrowego ZWO


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa tygodnie temu zrobiłem sobie mały prezent urodzinowy - kupiłem ręczne koło filtrowe ZWO. Zakupu dokonałem bezpośrednio na ich stronie (88 USD i bez kosztów wysyłki) i ku mojemu zaskoczeniu listonosz z paczką zapukał do moich drzwi już po 12 dniach. Tak naprawdę jednak zakupu tego dokonałem w "niecnych" celach - przerobienia koła na zmotoryzowane. Z mechaniki jestem kiepski, więc szukałem kiedyś pomysłu na jakąś łatwą konstrukcję. Znalazłem wówczas stronę:
https://www.reddit.com/r/astrophotography/comments/3vy53w/my_arduinopowered_motorized_filterwheel_project/?st=iqp7wbe7&sh=1c9f71e6

Tak proste, że nawet ja to zbuduję, pomyślałem. Oprogramowanie do Arduino oraz obsługi napisałem własne, ale jeżeli ktoś nie czuje się programistą to na ww. stronie jest też link do pełnego oprogramowania (łącznie ze sterownikiem pod ASCOM). Zamiast UNO wykorzystałem układ NANO. Dlaczego ? Bo akurat taki leżał u mnie bezrobotny. Oprócz tego jest mały, więc łatwo go wcisnąć w niewielką obudowę.

Efekty moich wysiłków możecie obejrzeć na filmie, który umieściłem na moim kanale na Youtube (przepraszam za nieco kiepskawą jakość filmu):  

 

 

 

  • Like 8

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek - w porównaniu z jakością większości filmów na YouTube to Hollywood :)
No super wykonanie - Bajera oszczędzająca mnóstwo kasy - patrz cena elektrycznego ...
Minus - Zepsułeś dziecku samochodzik !!!! 3:)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Minus - Zepsułeś dziecku samochodzik !!!! 3:)

Nie zepsułem, przecież jeszcze trzy są dobre ! :)

... a mówiąc poważnie, odkupiłem mu nowe kółka (z Allegro)

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na żywca w Poznaniu, na studiach chodziłem na nich, gdy było to niepoprawne polityczne - końcówka lat siedemdziesiątych ;)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł pierwsza klasa. Rozumiem, że z dokładnością obrotu nie ma problemów? Przyznam, że choć nie mam jeszcze koła filtrowego temat mnie zainteresował.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek. Ja po raz pierwszy "Z tyłu sklepu" słyszałem z nagrań z kaset magnetofonowych wydanych po Opolu. Nie potrafię powiedzieć ile razy tego słuchałem. Oczywiście co innego oglądać to "na żywo".

Szdom1. Testy w warunkach laboratoryjnych pokazały, że dokładność trzyma się nieźle. Zobaczymy co wyjdzie w pracy. Co oczywiste trzeba odpowiednio dobrać ilość kroków (zależnie od wielkości kółka) oraz nie przesadzać z prędkością, aby nie gubić kroków.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancka sprawa - gratulacje! Jak będzie miało tendencję do ślizgania się (np jak guma na mrozie stwardnieje) zawsze można nanieść cienkie białe linie na koło i zastosować jakiś optyczny czujnik odbiciowy, np http://electropark.pl/czujniki-optyczne/419-qrd1114-czujnik-optyczny-odbiciowy.html - powinno załatwić sprawę. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jolo napisał:

...jak guma na mrozie stwardnieje...

Mróz, no właśnie, to jest ta podstawowa wątpliwość jaka chodziła mi po głowie od początku. Dlatego zastosowałem kółko o wyraźnym, ostrym bieżniku ale dopiero w praktyce (zimą) okaże się czy to wystarczy, czy będzie trzeba coś zmodyfikować.

Zawsze można zmienić opony na zimowe :)

Dodam jeszcze, że producent ZWO chwali się, że "... Unlike in the case of many competing products, it is very easy to turn the wheel that helps to keep your object intact. ".  Faktycznie, koło chodzi niesamowicie lekko. Przy nieco odkręconej śrubie kontrującej zapadkę, praktycznie nie stawia żadnego oporu.

 

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Pracowaliśmy, pracowaliśmy i zapracowaliśmy

 

Przed nami jeszcze wiele pracy z tym projektem, ale widać światełko w tunelu.

  • Like 4
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety oryginalny sterownik nie działał mi z innymi programami poza FireCapture. Więc posiedziałem trochę na kompem i napisałem ja od nowa, pozostawiając autorstwo pierwotnemu programiście. Zmienione wpisy są już zgodne z wymaganiami ASCOM i dzięki temu działa poprawnie już Maxim DL i inne. Zainteresowanych odsyłam do sterownik koła filtrowego Arduino. Niestety na razie jest tylko sama biblioteka DLL i trzeba ja podmienić w katalogu C:\Program Files (x86)\Common Files\ASCOM\FilterWheel\ z oryginalną po instalacji. Może zrobię później instalator.

Edytowane przez jpatka
  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)