Skocz do zawartości

Mgławica Pelikan - wymagania


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jakie warunki muszą być spełnione by zobaczyć IC 5070 w lornetce 10x50 ? Czy wystarczy jasna i oczywista Ameryka w tejże lornetce ? A może minimum to NGC 7000 widoczna gołym okiem ? Jeśli tak to jak gołym okiem ona wygląda bo próbowałem i nic ?

Może macie/znacie jakieś szkice ?

Czy w ogóle to możliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno potrzebne są dobre warunki, ale to oczywistość przy obiektach o niskiej jasności powierzchniowej. Pelikana widziałem pod moim gorczańskim niebem w lornecie 10.5x70 z parką filtrów mgławicowych (choć był dość slaby). Mniejszymi dwururkami nie miałem okazji spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, najlepiej przyłóż UHC, UB do okularu lornetki lub spójrz przez sam filtr. Ameryka, Pelikan to spore obiekty wymagające urządzeń o szerokich polach i małych powerach. 

Zobacz co pisze Trusock.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hameryka gołym okiem jest pojaśnieniem dość jasnego fragmentu Drogi Mlecznej - po prostu musisz być pewnym miejsca i już (i nie dać się zwieść pojaśnieniom pochodzącym od innych gwiazd).
Jak wspomniał Łukasz, parka filtrów UHC oczywiście będzie sporym ułatwiaczem. 
Dodatkowo może pomóc wyłapanie południowo-zachodniej granicy LDN 935 - jeśli ją dostrzeżesz, to dlatego, że widać Pelikana (masz więc punkt zaczepienia).

mapka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ignisdei napisał:

Tylko że on nie pisze o lornetce 10x50 :P.

 

Jeśli chodzi o lornetkę 10x50, to Pelikana da się w niej dostrzec (bez filtrów), ale do tego potrzeba naprawdę ciemnego nieba, takiego na którym Ameryka Północna jest jasna i oczywista. Ja takie niebo widziałem chyba tylko w miejscach, które na poniższej mapie zaznaczone są na niebiesko, a parę razy w idealnych warunkach z mgłami w dolinach także na obszarach zaznaczonych na zielono.

https://www.arcgis.com/home/webscene/viewer.html?webscene=a5411b2f3d4e4c87b868023b2fa48f35&viewpoint=cam:19.73463066,51.28562655,1201830.378;359.747,0.421

Jeśli masz możliwość użycia filtrów UHC, to zobaczysz ją także na jaśniejszym niebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, pguzik napisał:

Tylko że on nie pisze o lornetce 10x50 :P.

Zlituj się, przecież wiem, że Trusock nie pisze o lornetce 10x50:O, ale daje za to kilka cennych rad co do jej obserwacji a przede wszystkim poszukiwań obiektu!

Obserwowałem Pelikana i Amerykę z Zatoką meksykańską  w samym filtrze UB 2" i w Berkucie 10x50 i Vixenie 16x80 i naprawdę to widać pod niebem 5+ . A przykładając filtr do okulara widać jeszcze lepiej.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)