Skocz do zawartości

Czym fotografowac ksiezyc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

z góry przepraszam jeśli piszę w złym miejscu ale nie byłem pewny gdzie wrzucić ten temat ;-)

A więc ..... chciałbym fotografować księżyc tak jak do tej pory tylko w lepszej jakości ale nie wiem jakiego użyć sprzętu.... Teraz fotografuję za pomocą telefonu (z kiepskim aparatem) trzymanego w ręce za okularem (z barlowem 2x). Najczęstrza kombinacja to Vixen LV6 lub LV5 + najzwyklejszy barlow Celestrona 2x.

myślałem nad zakupem kamerki jenak z tego co czytałem to nie za bardzo można uzyskiwać duże powiększenia.... O kombinacji z lustrzanką nie mam pojęcia, z tego co czytałem to musiał bym kupić adapter do którego wkładał bym dany okular (np. LV5 + Barlow2x) i do tego jeszcze złączka do aparatu? Dobrze zrozumiałem?

Zależało by mi na dużych powiększeniach rzędu 300-400x  Jeśli ktoś mógłby mi pomóc w doborze sprzętu - w sensie "jak to działa" to byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Chciałbym przeznaczyć nie więcej niż 1000zl.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, w astrofotografii nie definiujemy takiego pojęcia jak powiększenie, bo nie ma ono sensu :) Posługujemy się skalą i polem widzenia. Skala określa, jak drobne szczegóły uzyskasz, a pole widzenia wiadomo, ile stopni, czy minut kątowych obejmiesz zdjęciem. Kamerką możesz uzyskać dowolną skalę (czyli to "powiększenie" mówiąc bardzo potocznie). Skala zależy od rozmiaru piksela kamerki (im mniejszy, tym większa skala) oraz ogniskowej teleskopu. A ogniskową możesz dowolnie zwiększać za pomocą barlowa 2x, 3x, 5x. Oczywiście maksymalna skala, jaka ma sens zależy od apertury teleskopu (zdolność rozdzielcza) oraz stabilności atmosfery - seeingu w danej chwili.

Kamerki są zdecydowanie lepsze od lustrzanek do zastosowań planetarno - Księżycowych z uwagi na zbieranie dużej ilości klatek w krótkim czasie oraz większą czułość i niższy szum. Mają też szereg przydatnych funkcji i generalnie wygodniej się nimi operuje. Lustrzanki generują wielkie pliki, których potem żaden program nie chce ruszyć, a efekt i tak jest przeciętny. Do tego kamerka monochromatyczna, a taką do Księżyca polecam, daje bardziej szczegółowy obraz i umożliwia stosowanie rozmaitych filtrów (na początek warto jakiś czerwony wizualny, który poprawi seeng). Lustrzanka ma dwie zalety - mieści na ogół cały Księżyc i "łatwiej" jest zrobić zdjęcie. Ale Ciebie jak rozumiem interesuje bardziej profesjonalne i efektywniejsze focenie, niż czyste "pstryk i koniec".

Generalnie mając kamerkę lub lustrzankę najlepiej wywalić okular z toru optycznego. Da to dużo lepszy obraz. Skalę zdjęcia regulujesz wtedy doborem odpowiedniego barlowa. Czyli do wyciągu wsadzasz barlow + kamerka/aparat.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lustrzance musze najpierw cropowac żeby program do stackowania to łyknął. Przy kamerkach znowu wiecej pracy bo trzeba z filmu wybrać dobre klatki ze stackowac a potem kolejny obszar a na końcu jeszcze to skleić. Z lustrzanki tylko tniesz i ewentualnie stackujesz chyba ze używasz barlłowa wtedy to samo co z kamerki.

Lustrzanka pstrykam od 15 lat i co do szumów to sie nie wypowiem ale zdanie mam odmienne:)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)