Skocz do zawartości

Niestosowne zachoweanie


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Jak budować satelity Ci nie poradzę, ale mogę poradzić, jak pisać :))

Mianownik (kto, co) - ten satelita; te satelity

Dopełniacz (kogo, czego,czyj) - tego satelity; tych satelitów

Celownik (komu, czemu) - temu satelicie; tym satelitom

Biernik (kogo, co) - tego satelitę; te satelity        (patrz też tutaj)

Narzędnik (kim, czym) - tym satelitą; tymi satelitami

Miejscownik (o kim, o czym) - o tym satelicie; o tych satelitach

Wołacz (o!) - satelito; satelity!

 

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Janko said:

Jak budować satelity Ci nie poradzę, ale mogę poradzić, jak pisać :))

Miamownik (kto, co) - ten satelita; te satelity

Dopełniacz (kogo, czego,czyj) - tego satelity; tych satelitów

Celownik (komu, czemu) - temu satelicie; tym satelitom

Biernik (kogo, co) - tego satelitę; te satelity        (patrz też tutaj)

Narzędnik (kim, czym) - tym satelitą; tymi satelitami

Miejscownik (o kim, o czym) - o tym satelicie; o tych satelitach

Wołacz (o!) - satelito; satelity!

 

Pytam o budowę satelit, a Ty mnie języka polskiego uczysz. W d.. mam język polski. Mam Ci to po norwesku napisać? Wtedy będzie poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gitrix napisał:

Pytam o budowę satelit, a Ty mnie języka polskiego uczysz. W d.. mam język polski. Mam Ci to po norwesku napisać? Wtedy będzie poprawnie.

Skoro masz w ..... język polski to po co tu piszesz i to w tym języku. Mając w ..... język polski obrażasz NAS WSZYSTKICH.

  • Like 4

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gitrix napisał:

.. W d.. mam język polski.....

Nasz język ojczysty obowiązuje na tym forum - skoro masz go w d. to pisz na innym, gdzie podobnie go traktują. Jak zmienisz zdanie napisz do Admina może Ci konto odblokuje - ja wyłączam Ci pisanie. Obojętnie jakie były by odpowiedzi nie masz prawa tak odpisać.
Z Poważaniem moderator.

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, masz świętą rację!

Ignorowanie prawidłowej odmiany kluczowego słowa w dziedzinie, którą się interesujemy to absurd.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychowałem się w innym kraju i tam też chodziłem do szkoły a język polski tylko w domu, też mam problem z deklinacją, ale ten ton wypowiedzi kolegi... nie każdy musi być mistrzem słowa, ale braku kultury nic nie usprawiedliwia. 

P.S. Do dziś pamiętam post Janka z którego nauczylem się, że żuraw ma dwie odmiany:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety (czy też stety)  forum to społeczność, tworzą je ludzie. Regulamin tylko określa ogólne wzorce. Każdy "świerząbek", który o coś chce zapytać musi to zrobić z poszanowaniem zasad tu panujących. Jeśli starszym użytkownikom nie podoba się sposób zachowania lub wyrażania się nowicjusza, mają prawo zwrócić mu uwagę. A pytającemu pozostaje wtedy tylko się dostosować i zapytać ponownie z uwzględnieniem sugestii starszaka.  Wszelkie stawianie się i pokazywanie ostentacyjnego braku kultury, skutkuje w najlepszym razie burą od adwersarzy lub jak w przypadku twórcy tematu oznaczeniem jako "spamera" (przez moda),  co wiąże się wyłączeniem pisania.

Można też zapytać gdzie indziej, jest jeszcze kila for o zbliżonej tematyce, ale i tak tam będzie to samo, bo w 70% piszą na nich ci sami ludzie :))

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie zgadzam się i popieram blokowanie użytkowników, którzy w taki sposób wyrażają swoje poglądy na forum. Niemniej jednak uważam, że publiczne wytykanie cudzych błędów też nie jest w mojej ocenie OK można to zrobić na PW. Nikt nie chce i nie lubi być publicznie oceniany / krytykowany. Myślę, że większość użytkowników nawet nie zauważyła błędnej odmiany słowa "satelita" bo w sumie nie była to istota postu nowego użytkownika. Nie jestem niczyim adwokatem ale chyba Gitrix odebrał to bardzo osobiście i dał temu wyraz w swojej wypowiedzi za co został zablokowany. Nie wpadł tu żeby spamować ale przyłączyć się do grupy fascynatów astronomii.

To mój głos w tym temacie. Musiałem to napisać.

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie na ten temat jest podobne. Rafał ma rację. Też nie chciał bym dostać publicznej reprymendy. A błędy w pisowni niestety robię.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, przepraszam, że zapytam: kto komu dał reprymendę? I kto kogo oceniał czy krytykował?

A że poprawność językowa w mojej ulubionej dziedzinie jest mi bliska, to inna sprawa. Podobnie zresztą jak uprzejmość. :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyszczę ten temat i włączam Gitrixowi  możliwość pisania.

Też jestem zdania, że czasem z nowicjuszami należy obchodzić się nieco łagodniej. Nie mniej jednak wybuch kolegi zostanie ukarany regulaminowym punktem karnym.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)