Skocz do zawartości

Perseidy 2016


Rekomendowane odpowiedzi

Otwieram temat "perseidalny" na rok 2016. Nie będę wklejał Wikipedii, każdy może sobie przeczytać czym są Perseidy czyli łzy Św. Wawrzyńca. Jest to moim zdaniem dość spektakularne zjawisko, które przeżywamy pod warunkiem, że nie ma Księżyca i dopisuje pogoda. Nie mamy też do czynienia z żadnym deszczem meteorów. Możemy jednak zaobserwować ich kilka, a nawet kilkanaście na minute.

Są to smugi okruchów, palące się w atmosferze, nadlatujące zewsząd. Widzimy je jako: jasne wstęgi ,przecinające ciemny, sierpniowy nieboskłon. Są różne aspekty i punkty odniesienia w postrzegania tego zjawiska.   Ciepłe i ciemne noce, niebo obsypane gwiazdami. Droga mleczna kipiąca od wschodu po zachodni horyzont:  To elementy na wskroś romantyczne, zachęcające do zadumy, wręcz kontemplacji nad ludzkim istnieniem, naszą rolą w trybach tej przedwiecznej machiny.  Okruchy rozpalonej materii, kończące życie w naszej atmosferze. To prawdziwe łzy kosmosu.

Z punktu widzenia naukowego, możemy je liczyć, oznaczać ich promienie na mapce, dokumentować fotograficznie. 

Lub po prostu rozłożyć koc na łące/ogrodzie, włączyć muzykę i oddać się najwspanialszemu seansowi wielowymiarowego IMAXA.
 

Życzę Wam owocnych łowów. Przeżywajcie je i dzielcie wrażeniami  się na naszym Forum. 

 

014657.gif 

  per.gif

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ignisdei napisał:

(...)To elementy na wskroś romantyczne, zachęcające do zadumy, wręcz kontemplacji nad ludzkim istnieniem, naszą rolą w trybach tej przedwiecznej machiny.  Okruchy rozpalonej materii, kończące życie w naszej atmosferze. To prawdziwe łzy kosmosu. (...) 

Nasza rola szczęśliwie jest zerowa, inaczej to by faktycznie mogły być łzy kosmosu.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jestem nowym użytkownikiem forum, więc szybko się przedstawię i przechodzę do sedna.
Mam na imię Sebastian. Pochodzę ze Szczecina, ale często bywam w okolicach Zatomia (dokładnie miejscowość Nowa Korytnica). :-) Miło mi będzie obserwować i komentować wspólnie z Wami niebo.
Tak moje szybkie pytanko:
Czy ktoś wybiera się do Zatomia na noc Perseidów? Jakiś mały zlocik? My jesteśmy rzut beretm, tak więc możemy dojechać.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalem dzisiaj od godz. 02;40 do 03;35. Zaobserwowalem ponad 30 przelotow meteorow, niektore zostawialy slady znikajace jednak dosc szybko. Dwa byly dosc jasne, wiec zaliczam ich do ''bolidow''. Widzialem rowniez kilka sztucznych satelitow, a dwa mrugnely ''zajaczkiem''. Robilem tez fotki, ale w obszarze ktory fotografowalem, nie pojawil sie zaden meteoryt, poza jednym, dosc slabym, ale wtedy mialem zamknieta migawke. Jednak kiedy przegladalem zdjecia, to okazalo sie, ze na jednym z nich jest widoczny jeden z zaobserwowanych ''bolidow'' ktorego widzialem okolo 03;26 na kierunku pln-zach, na prawo od Trojkata Letniego. Wtedy kiedy go widzialem, to myslalem ze moj obiektyw nie obejmuje tego obrzaru.  Ale jednak sie poszczescilo. 

Sony a58 kit zoom 3.5/18mm iso 3200, t=30sek.

DSC04091 (Copy).jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że niektórzy mieli dobrą pogodę. Widowisko było masakrycznie piękne. My tylko przez godzinę mieliśmy niebo względnie bez chmur. Przy tej okazji widać było 7 sztuk niezwykle jasnych zjawisk, a kilkanaście słabszych. Niestety wszystko przez dziury w chmurach. Co nad tymi chmurami musiało się dziać? - Perseidy u Keplera w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki oto telegraf z wczorajszo - dzisiejszych obserwacji Persejd mógłbym sprokurować. :msn-wink:

Godzina obserwacji - 22.30 - 2.00 na przełomie 11 i 12.08.2106 r. - Stop
Warunki z początku umiarkowane do bardzo dobrych po zachodzie Księżyca - Stop
O kant "głowy" potłuc taki potok wawrzynich łez wylewający się na nieboskłon - Stop
Mamiono mnie informacjami o ZHR na poziomie 160-200 zjawisk na godzinę - Stop
Doliczyłem się  - w sumie - około 37 zjawisk przez mój obserwacyjny rekonesans - Stop
Moje ZHR - 24/H wliczając w to zjawiska, których nie dostrzegłem ( dodatkowe 100 %) - Stop
Persejdy są przereklamowane, aczkolwiek cieszy mnie ta cała otoczka, powodująca, że osoby postronne zadzierają  - choć raz do roku - głowę do góry, aby zobaczyć "spadającą gwiazdę" - Stop
Sam sobie wśliniłem życzenia do spełnienia przy okazji zaobserwowania co jaśniejszych meteoroidów - Stop
Trzy - godne są wspomnienia - Stop
0.41 już 12.08. Jasność ok. -2 mag. pięknie przecinający Kasjopeję . Wyraźny ślad. Godz. 1.14 - penetrujący Pegaza. Jasność porównywalna. Dłuższy i wyraźniejszy. Przykuwający wzrok. I hit nocy - 1.24 bardzo jasny (ok. -4 mag) przeszywający Smoka, i gasnący w jego czworoboku. Ja zauważyłem wyraźnie zielonkawy ślad jaki pozostawił. Ten widok był ewidentnym smaczkiem nocy pierwszej - Stop
Pozostałe zjawiska akceptowalne ( dużo "drobnicy", pojawiające się cyklicznie - np. trzy, a następnie przez dłuższy okres przysłowiowe nic) - Stop
Marudzę, ale mam okropny charakter i mogę sobie w ten sposób opisywać moje wrażenia - Stop
Fotograficznie nic nie zarejestrowałem. Głowa. - Stop
Jeśli pogoda pozwoli, postaram się zaliczyć drugi pik - Stop
Obcowanie samemu (niestety) z pięknem Kosmosu nie do opisania - Stop
I fota z mojej miejskiej miejscówki ( co by nie było, że łgam ;)) - Stop
P8126047.JPG

Pozdrawiam i udanych łowów sobie oraz Wam życzę w  - hipotetycznym - drugim maksimum. Grzegorz. - Stop:)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potęga kamery AllSky :)

Ale widowisko. Ach, żeby tak więcej czystego nieba. Jak było troszkę chmurek, od razu widać co z niebem robi miasto nawet tak małe jak Żagań (26tys. mieszkańców). Te fotki i tak nie oddają tego co widziały oczy.

perseidy_2016_allsky_007-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_008-20160812-kam.jpg

 

perseidy_2016_allsky_001-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_002-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_003-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_004-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_005-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_006-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_009-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_010-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_011-20160812-kam.jpg

perseidy_2016_allsky_012-20160812-kam.jpg

  • Like 4
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na powietrzu między 21 a 23:30 ale mało się działo, jednak jak już coś się pojawiło to jasne. Widziałem może w tym czasie może 6-7 meteorów. Potem jeszcze obserwowałem między 1:15 a 1:45, i przez te pół godziny naliczyłem 50 sztuk, większość drobnica, jeden może dwa jaśniejsze. Byłem zaskoczony że aż tyle ich widziałem w tak krótkim czasie. 

Poniżej dwa z najciekawszych które udało mi się zarejestrować. Canon 500d + Tamron 17-50@17mm, f/2.8, iso 1600, 60s. 

IMG_0812.JPG

IMG_0861.JPG

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gucio napisał:

Ah dopiero zczaiłem, że jeszcze tu nie publikowałem. ;)

Lepiej późno, niż wcale :PWpatruję się w Twoje zdjęcie doszukując się trójwymiarowości, ale chyba trzebaby było użyć do tego jakiegoś wzmacniacza beer obrazu :))Crazy

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)