Skocz do zawartości

Okular do GSO 10" f/4


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początku chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów.

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem teleskopu. Mimo, że astronomią interesuję się od najmłodszych lat, na teleskop zdecydowałem się dopiero teraz.

Lecz nie o tym, przejdźmy do rzeczy.

Zakupiłem teleskop GSO 10" o ogniskowej 1000mm. Ma służyć głównie do obserwacji wizualnych i zanim zaczniecie pouczać mnie komentarzami typu "było kupić dłuższy np. 1250mm", zaznaczę nie wnikając w szczegóły, że takowy już posiadam i muszę z nim sobie radzić. Do wizuala jest dobry, a jako "bonus" mam możliwość używania go do astrofotografii.

Tak, więc teleskop charakteryzuje się wysoką światłosiłą na poziomie f/4. Przeczesując sporo tematów, wiem że tego typu teleskopy nie lubi słabych okularów. Także nawet o przejściowych okularach myśleć nie zamierzam.

Proszę Was doświadczonych o pomoc w doborze dobrych okularów do obserwacji wizualnych planet i Księżyca, a także obiektów głębokiego nieba. Początkowo skupię się na dwóch podstawowych, które z czasem zamierzam rozbudować.

Na sam start zdecyduję się na filtr polaryzacyjny, ze względu prostoty obserwacji, księżyc będzie adorowany w pierwszej kolejności. : ) Jaki filtr polaryzacyjny, według Was nada się najlepiej?

Pozdrawiam, żółtodziób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :) 
Gratuluję zakupu i jeśli masz stosunkowo ciemne niebo będziesz z tego teleskopu bardzo zadowolony, w większości jest in określany jako sprzęt docelowy do obserwacji. Nie napisałeś tego ale myślę, że jest on posadzony na montażu Dobsona...
Co do filtra polaryzacyjnego - jego zakup, jeśli chcesz adorować szczególnie Księżyc jest jak najbardziej wskazany. Proponuję obrotowy abyś mógł w miarę ,,rośnięcia" tarczy Munia mógł regulować transmisję jego ,,świecenia".
Co do okularów.. Spójrz w tematy działu, w którym założyłeś swój temat. Dokładnie znajdziesz takie same - czyli jakie okulary do teleskopu o aperturze 10" będą najbardziej optymalne i dla Twojej kieszeni i do jak najlepszych obserwacji :)
Powodzenia w zdobywaniu nieba z jednoczesnym poleceniem tego działu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-się-nieba/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Po wnikliwej lekturze, w sumie nie od dziś prowadzonej, chyba zdecyduje się na okulary Pentax XW.

Sprawa jednak taka, że nie bardzo wiem na jakie ogniskowe się zdecydować do tego teleskopu. Oczywiście teleskop jest na Dobsonie, głównie chciałbym oglądać DS i przy okazji planety. Stąd pomysł na skupieniu się na dwóch okularach, powiedzmy na "start".

Chcę używać Barlowa 2" 2x ED.

Wysłane z iPhone 5 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 - 15, 20 - 25, 30 - 35 mm. Do planetek jakiegoś mniejszego budżetowca około 7mm...
Patrzenia przez Barlowa nie polecam. Ewentualnie jeśli będzie to jakiś ,,wysoko półkowy" powerate... Okularki same są najlepsze :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)