Skocz do zawartości

Osiem cali od miasta


Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, jolo napisał:

Jeszcze tylko rzut baryłeczką na Gromadę Podwójną - niestety nawet w okularze 34mm 68* jest bardzo ciasno i podziwiać można tylko jedną z nich na raz. Tutaj mała światłosiła SCT jest przeszkodą...

No ładnieś Pan o tym wyzerkiwaniu betoniareczką napisał :) A pożycz Pan na próbę od kogoś reduktorek f6.3 - zobaczysz Pan.... przeszkoda się zmniejszy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

Obadam na zlocie,

To wrzuć prośbę do zlotowego sprzętu, nie wszyscy zabierają....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.08.2016 at 14:29, jolo napisał:

Obserwator ze mnie raczkujący

Proszę sobie jaj z forumowiczów nie robić! Ja się za raczkującą już od dawna nie uważam, a tej cholery w Delfinie NGC6891 nadal nie znalazłam :)

Piękna fota NGC6781 :)

  • Like 1

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Co do planetarek to Łukasz abellofil musiałby się wypowiedzieć, ale tak po mojemu, to te najmniejsze trzeba trochę powiększyć, a i seeing chyba musi być dość dobry (przez te dwie noce u mnie był całkiem dobry) żeby jednoznacznie stwierdzić, że to jednak nie jest gwiazdka. SCT ma długą ogniskową i z okularem 24mm daje powiększenie 80x, a z 16mm 130x i przy takich obserwowałem te małe planetarki.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym powiększeniem to na pewno. Ja oprócz kitowców mam tylko ES 14mm, i jest cudowny, ale w mojej Syncie daje powiększenie zaledwie 85x. Miałam kilka razy w okularze jakiś gwiazdopodobny obiekt, ale nigdy nie byłam w stanie stwierdzić, czy to mgławica, czy gwiazda, nawet z filtrem UHC-S czy OIII. Kitowiec 10mm niestety zupełnie nie daje rady. No i kolimację nie zawsze mam idealną :/

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ewa napisał:

Z tym powiększeniem to na pewno. Ja oprócz kitowców mam tylko ES 14mm, i jest cudowny, ale w mojej Syncie daje powiększenie zaledwie 85x. Miałam kilka razy w okularze jakiś gwiazdopodobny obiekt, ale nigdy nie byłam w stanie stwierdzić, czy to mgławica, czy gwiazda, nawet z filtrem UHC-S czy OIII. Kitowiec 10mm niestety zupełnie nie daje rady. No i kolimację nie zawsze mam idealną :/

Może dokładne mapy ? Gwiazdka po gwiazdce. Co prawda nadal będziesz miała "przed oczami" tylko gwiazdopodobny punkt ale na pewno będzie to wtedy mgławica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki mały problem - wraz z rosnącym powiększeniem maleje nam źrenica wyjściowa a przy małych źrenicach wyjściowych zerkanie jest dość kłopotliwe żeby nie powiedzieć niemożliwe. Niestety może się okazać że lepszym/sensowniejszym rozwiązaniem jest zmiana tubki na większa...

3x6x5 minut RGB - Jolo mógłbyś rozszyfrować dla mnie taki zapis?

6 klatek każda po 5 minut, ale te 3x to o co chodzi? Że na każdy z kanałów rgb czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie jak napisałeś - 3x6x5 minut to na każdy z kanałów RGB 6 klatek po 5 minut, czyli w sumie 3x 30 minut, czyli 90 minut materiału. Kamerka to była QHY6, a nie Atik jak wcześniej napisałem - już poprawiłem. 

O widzisz, o tym zerkaniu przy małej źrenicy nie wiedziałem zupełnie. Na razie jakoś nie wpadło mi to w oko, może na próbę dam 16mm z barlowem i sprawdzę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy małych źrenicach wyjściowych zerkanie jest dość kłopotliwe żeby nie powiedzieć niemożliwe.

Dlaczego niemożliwe?

Tak z własnego doświadczenia napisałem. A co, możliwe? Ja mam tak że przy małej źrenicy wyjściowej jak próbowałem zerkać to obraz traciłem, tylko na wprost był widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)