Skocz do zawartości

Formularz do zapisywania wyników z obserwacji gwiazd zmiennych


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dane z obserwacji gwiazd zmiennych zapisuję w zeszycie + Excel, ale zapiski prowadzę dość luźno - mało estetycznie to wygląda w zeszycie. Od jakiegoś czasu chodzi mi zrobienie formularza w formie książkowej A4 u introligatora. W związku z tym mam pytanie do zaawansowanych obserwatorów:

- czy istnieją gotowe formularze w formie książkowej do kupienia

- jeżeli nie ma, czy takie dane w formularzu (tabela) są wystarczające: obserwowana zmienna, data, data JD, godzina UT, gwiazda porównania a [plus miejsce na zapis np. a3v], gwiazda porównania b [plus miejsce na zapis np. v3b], jasność gwiazdy zmiennej (mag), mapa, kod AAVSO (opis warunków np. B, W itd.), uwagi - w górnej stopce kod obserwatora, instrument optyczny.

 

 

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi ja praktycznie swoje obserwacje zapisuje tylko w zeszycie obserwacyjnym. Przy wprowadzaniu do komputera za pomocą programu RapVar generują mi się 2 pliki tekstowe, jeden w formacie AAVSO, drugi w formacie SSW/PTOGZ, które po prostu dodatkowo przechowuje na komputerze.  I w sumie tyle wystarczy.

Nie ma większego sensu prowadzenie dodatkowych zeszytów czy też dodatkowego zapisywania w Excelu. Przy kilku obserwacjach można się w takie coś bawić, jednak kiedy obserwacji jest już kilkaset a potem kilka tysięcy to wierz mi potem już się takich eksperymentów odechciewa. Sam do tej pory mam schowany w szafie wielki i gruby zeszyt a4, w którym niegdyś zacząłem na czysto przepisywać moje obserwacje. Po kilkudziesięciu odechciało mi się. Teraz bardziej myślę o tym by drukować po prostu wykresy swoich obserwacji z bazy SOGZ/PTMA i to trzymać w segregatorze. Jednak nawet na takie zabawy nie mam czasu.

Kiedyś na ten temat rozmawiałem ze ś.p. Jerzym Speilem. To właśnie on powiedział mi, że szkoda czasu na takie praktyki, lepiej poświęcić go na obserwacje zmiennych i na wysyłaniu otrzymanych wyników do baz danych. Co sobie też wziąłem do serca i konkretnie zabrałem się za ocenianie.

 

Takie jest moje zdanie w tym temacie. :)

 

A konkretnie wracając do twoich pytan

1. Nie spotkałem się z gotowymi formularzami do kupienia

2. Taki format jaki podałeś w zupełności wystarczy

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)