Skocz do zawartości

Uran 2016


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj dopaliłem jeszcze kanał R 610nm  - żeby spróbować złapać chociaż troszeczkę detalu

Tym razem przez 16'' :) Pasów nie ma ale jest jakby różnica jasności pomiędzy jedną a drugą stroną planety.

Kolor z wczoraj

uran copy3.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Wasze zdjęcie i przyznam, że dłuugo myślałem czy pokazać moje wypociny ale z drugiej strony... co mi tam :) Po ponad pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej awarią kopuły astrobazy (popracowała miesiąc po rocznym remoncie) udało się wreszcie spotkać ze znajomym na kawkę i obserwacje :) W miarę dobra (ba, w porównaniu do średniej miesięcznej to była "petarda") Tak naprawdę chodziło o "ocenę strat" spowodowanymi remontem - no, tak szyba korekcyjna  LX200 przybrudzona, szukacz .. gdzie on w ogóle "patrzy"? Jaki bajzel?!? Co, spad w dachu zrobili odwrotnie i przeciekł ?!?! Szok.. Ale jak już byliśmy a czas niestety mieliśmy ograniczony to musieliśmy nacieszyć oczy :) Wybraliśmy Urana. Na pierwszy ogień poszedł mój ES14 ... jest! Wow jak ja długo nie widziałem go na żywo :) ale z racji czegoś nieuchwytnego w powietrzu obraz skakał jak młody kociak, no tak oprócz tego "czegoś" nie pomagał fakt, że astrobaza w Inowrocławiu usytuowana jest niedaleko ruchliwej ulicy, powietrze nad pobliskimi  kamienicami drga w rytm ognia w piecach c.o. część nieboskłonu zasłania stuletnie drzewo a pier teleskopu zrobiony jest z cegieł i wymurowany jest na ... stropie astrobazy :)  W trakcie zdjeć nawet rozmawiamy szeptem bo wtedy są mniejsze drgania :) Mgła i jakieś wysokie chmury nie pomagały ale... cieszyliśmy się jak dzieci :)
Do teleskopu Meade LX200GPS 14'' podłączyłem  EOS760D z wkręconą w 2'' nosek (dzięki, Alien!) soczewką barlowa x2 ed, ISO 3200, exp 20s (na więcej nie było szans ze względu na... samochody) zrobiłem 40 klatek (kumpel czekał z aparatem) do czegokolwiek nadawało się 8

Panorama Uran i Uran Stellarium popr resize.jpg

Duużo mi brakuje do poziomu poprzedników ale ... coś widać :)
"Przypadkiem" miałem ze sobą kamerkę ASI120MM kumpla (na co mi kamerka!?!? w taką pogodę?!!? i tak jak gdzieś pojedziemy to razem :)) ) więc do wyciągu trafiła ASI z przykręconą do noska soczewką barlowa x2 Vixena udało mi się nagrać 60s (co skakało, to skakało ...) z parametrami: Shutter=100.0ms, Gain=80 (80%), Gamma=50 potem obróbka programem PIPP i Autostakkert - 10%
!!!2016-11-22-1938_4-L_pipp_AS_p50_g4_ap1524.jpg

Ogólnie nic specjalnego ale.. trzeba trenować a i co pooglądałem - to moje :)

  • Like 6

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale księżyce złapałeś, a to już coś. CHociaż dziwne, ze Oberona nie masz  (przynajmniej tak wynika ze schematu obok)- powinien być najłatwiejszy.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie to crop, zrobiony aby "jakoś" wyglądał z doklejonym zrzutem ze Stellarium, być może w ferworze walki zagalopowałem się nieco ...
Uran_popr_zmn.jpg

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)