Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji samolotów i nieba


tomekkg1983

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam teleskopu, ktory sprawdzi sie zarówno w obserwacjach samolotów na wysokościach przelotowych, jak i astronomii.

Mieszkam w odleglosci 15 km od duzego miasta.Na sprzęt chciałbym wydać na poczatku do 2000zl. Oprocz obserwacji chciałem wykonywać zdjęcia samolotów i obiektów. 

Jezeli chodzi o astronomie, to zamierzam obserowac planety i mglawice. 

Zastanawiam się nad wyborem Synty 8 lub Maka 102. Co sprawdzi się lepiej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie martwisz się mobilnością to bierz Syntę na dobsonie , idealnie się prowadzi jeśli chodzi o polowanie na samoloty, mgławice też sobie pooglądasz. Mak jest za ciemny więc mgławic za wiele nie uświadczysz. Za te pieniądze trafisz MAka 150 z montażem. 102 to maleństwo wiem bo mam Maczka 90 i Syntę 6. Wszystko zależy czy szukasz czegoś  na balkon czy masz gawałek ogrodu czy tarasu gdzie dobson się sprawdzi. Pozostanie jeszcze na dobre okulary. 

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)
Zacznę od końca. Mak 102 i Synta 8 to wielka rozbieżność o ile już do planet to zaczął bym na Twoim miejscu do planet od Maczka 127, natomiast do DSO niestety :(  Synta 6 minimum a najlepiej 8" a i planetki pooglądasz choć najbliższa przyszłość jest dla nich marna.
Samoloty czym i jak robić to proponuję ten temat postudiować http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5107-rnav-spotting-samoloty-na-wysokich-pułapach-extremespotting/&page=1 :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie było by najlepszym wyjściem zaopatrzyć sie w minimum AZ4,  mak 127 w takim  zestawie kupisz za niewiele ponad 1500 zł. Oczywiście z 2 ręki.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomekkg1983 napisał:

Dziękuję za odpowiedź.

Mobilność nie ma dla mnie znaczenia. Jak wyglada sprawa z prowadzeniem teleskopu na montażu paralaktyczynym przy obserwacjach samolotu? Nie znalazłem informacji, czy istnieje możliwość odblokowania mikroruchow tak, aby prowadzic go swobodnie ręką? 

Syntę kup na azymutalnym - Dobsona. I do obserwacji i do samolotów jedną ręką idealnie poprowadzisz A coś mniejszego - jakiś jasny nie przekraczający 100 mm apertury refraktor tak jak Kolega Werni napisał na AZ4.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja do obserwacji dziennych ( mogą być i samoloty) stosuję : Refraktor Bresser Messier AR152s na montażu azymutalnym AZ5, w tym przedziale cenowym nie widzę dla niego konkurencji. Newtony to raczej  od 10 cali w górę, tylko do nocnego nieba .Maki  dla tych co nie mają miejsca i ciemnego nieba. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)