Skocz do zawartości

QHY163 mono i kolor + koło filtrowe CFW2 Ultra Slim


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś dotarła do mnie jedna z póki co siedmiu wyprodukowanych kamerek QHY163 w wersji monochromatycznej. Podejrzewam, że to pierwsza i jedyna taka kamerka w naszym kraju. W tym miejscu wielkie podziękowania dla kolegi Astrolutka za czujność, bo to dzięki niemu załapałem się na testy tej nowinki :)

To taka kamerka - http://www.qhyccd.com/QHY163.html - bezpośrednia konkurencja ASI1600, cenowo podobna. Różnice są detaliczne - kamerka ze stajni QHY ma zintegrowane wyjście do sterowania kołem filtrowym, a ASI mają dodatkowe porty USB. QHY163 ma dwustopniowe chłodzenie umożliwiające uzyskanie temperatury o 40*C niższej, niż otoczenie (sprawdzone - udało się taką różnicę osiągnąć). Ma też wbudowany bufor pamięci 128MB, oraz ogrzewaną szybkę, dzięki czemu nie zaparuje ani się nie oszroni. 

Kamerka dotarła w gustownej walizeczce, a koło w kartonowym pudełku. Kołem zajmę się później :) 

QHY163_1.jpg

QHY163_2.jpg

Wewnątrz walizeczki kamerka, nosek, kilka kabli i osuszacz. Po zainstalowaniu sterowników ze strony QHY wszystko zostało wykryte bez żadnego problemu (Windows 10 64 bit, laptop Lenovo T420s). Zarówno pod Maximem jak i pod firmowym EZCAP kamerka działa prawidłowo. Dalsze kilka testów prowadziłem pod kontrolą programu MaxIm w wersji 6.12. Po włączeniu chłodzenia kamerka w ciągu około minuty osiąga różnicę temperatury 30*C, a po kolejnej osiągnęła -18*C (przy temperaturze otoczenia 22*C). Wentylator działa całkiem cicho (ciszej niż w Atiku 383), a obudowa po pewnym czasie staje się ciepława - składa się na to ciepło odprowadzone z sensora plus ciepło z ogrzewania przedniej szybki kamerki. 

QHY163_4.jpg

Pierwsze światło z użyciem folii aluminiowej z maleńkim otworkiem :)

QHY163-pinhole.jpg

I jeszcze sama kamerka:

QHY163_5.jpg

QHY163_6.jpg

I jeszcze dwie ciemne klatki - po lewej dark 60s, po prawiej bias. Pixinsight autostretch:

2016-09-27_190129.jpg

 

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na więcej :) Ładna kamerka się szykuje. Tylko mogliby wreszcie coś zrobić z tym wystającym pochłaniaczem wilgoci...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fakt, taki wystający dyngs to dość słaby punkt. Ale za to jest łatwy dostęp i można do niego wsypać jakikolwiek osuszacz po kilkanaście złotych za kilogram.

Odpaliłem koło, jednak kolesie w QHY to jacyś krejzole. Pod tą matową obudową silniczka kryje się dioda RGB i w czasie przestawiania filtra mruga jak szalona odpowiednim kolorem aktualnie ustawianego filtra. OMG, nie mogę tego na zlot zabrać, chyba że worek na to założę... :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jolo napisał:

 Pod tą matową obudową silniczka kryje się dioda RGB i w czasie przestawiania filtra mruga jak szalona odpowiednim kolorem aktualnie ustawianego filtra. OMG, nie mogę tego na zlot zabrać, chyba że worek na to założę... :) 

Wylutuj dziada ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po wykręceniu tego dynksa masz hermetyczną komorę, czy też powstaje dziura, jak w QHY8L (jeśli dobrze pamiętam), przez którą kurz sypie się do środka?

Taka dioda fajna rzecz, ale mogli lepiej przemyśleć jej jasność :) Czy koło też jest do beta testów, czy to już oficjalny produkt? Jak testy, to zgłoś problem.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne osuszenie powinno być dobre na lata. Z tego co mi wiadomo to kamery skręcane są w komorze gdzie zawartość wilgoci wynosi 1-3%.

Poza tym patent z takim plugiem jest lepszy niż 4 tabletki w ASI do których żeby się dostać trzeba odkręcić front kamery i odsłonić sensor i nie ma opcji żeby jakiś kurz się tam nie dostał.

P6061624.jpg

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

No to fakt, taki wystający dyngs to dość słaby punkt. Ale za to jest łatwy dostęp i można do niego wsypać jakikolwiek osuszacz po kilkanaście złotych za kilogram.

Odpaliłem koło, jednak kolesie w QHY to jacyś krejzole. Pod tą matową obudową silniczka kryje się dioda RGB i w czasie przestawiania filtra mruga jak szalona odpowiednim kolorem aktualnie ustawianego filtra. OMG, nie mogę tego na zlot zabrać, chyba że worek na to założę... :) 

 Ja przy swojej QHY9 mam aż dwa bo dorobiłem sobie drugi. A co to przeszkada jak i tak w czasie sesji dioda  jest wyłaczona.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki patent http://www.qhyccd.com/OAG.html przykręcany bezpośrednio do koła QHY. Backfocusa nie mierzyłem jeszcze, ale z rysunków wynika, że to będzie 33mm (koło Ultra Slim plus kamerka, zwykłe koło to 4.5mm więcej). 

@Antoni - jak się siedzi samemu to żaden problem, miałem na myśli zloty astronomiczne :)  

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AstroLutek napisał:

Fabryczne osuszenie powinno być dobre na lata. Z tego co mi wiadomo to kamery skręcane są w komorze gdzie zawartość wilgoci wynosi 1-3%.

Fabryczne osuszanie będzie dobre do pierwszego odkręcenia tej zaślepki, o której pisze jolo :)

4 godziny temu, AstroLutek napisał:

Poza tym patent z takim plugiem jest lepszy niż 4 tabletki w ASI do których żeby się dostać trzeba odkręcić front kamery i odsłonić sensor i nie ma opcji żeby jakiś kurz się tam nie dostał.

Jest lepszy, ale najlepszy jest patent w Atiku, gdzie odkręcasz z boku zatyczkę i wyjmujesz tabletki, a do środka nic się nie dostaje, bo tabletki są oddzielone od komory szczelną na kurz "membraną".

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę cyferek z biurka. Zmierzyłem liniowość kamerki i jest bardzo dobrze (GAIN = 0, OFFSET = 40):

linearity1.jpg

praktycznie aż do ADU 60000 wykres jest idealnie liniowy, więc wzmocnienie zostało dobrane bardzo trafnie:

linearity2.jpg

Następnie na podstawie kilku klatek flat o różnym czasie ekspozycji wyznaczyłem rzeczywiste wzmocnienie kamerki dla ustawienia GAIN=0 (metoda opisana np tutaj http://www.phy.cuhk.edu.hk/djwang/teachlab/projects/CCD/CCD Camera Gain Measurement.pdf ). Wynosi ono g=0.26e-/ADU

Z tego już można było określić pojemność studni piksela, która przy założeniu, że odpowiedź jest liniowa do końca wynosi 17100 e- . Ale ponieważ odpowiedź na końcu zaczyna opadać, więc pewnie jest większa. Założyłem do dalszych obliczeń pojemność piksela 18000 e-. (pewnie w danych i tak podadzą 20000e dla równego rachunku, tak jak dla ASI1600 :) ) Wydaje się to być nie za wiele, ale jak sobie policzymy proporcjonalnie do wielkości piksela, to wypada prawie 50% lepiej, niż dla Atika 383. 

Potem już było dość prosto określić parametry kamerki dla kilku różnych wzmocnień:

2016-10-03_134948.png

 

Gdzie GAIN w pierwszej kolumnie to wzmocnienie ustawiane w sterowniku kamerki, druga kolumna to średni poziom sygnału przy ekspozycji 1s (dla GAIN=50 poziom jest ekstrapolowany), następnie obliczone wzmocnienie w dB (jak widać wzmocnienie w sterowniku ustawiamy bezpośrednio w dB). Potem kolumna GAIN [e-/ADU] to rzeczywiste wzmocnienie kamerki w przeliczeniu na 16 bit, następnie poziom szumu klatki BIAS, pojemność studni piksela, a na końcu obliczona dynamika kamerki dla danego wzmocnienia w jednostkach EV oraz dB. Ostatni wiersz to dla porównania dynamika Atika383 - jak widać wypada sporo gorzej (o około 10dB, albo 1.5EV). Otrzymane wartości szumu odczytu są wg mnie rewelacyjne. 2.4e- dla zerowego wzmocnienia i bardzo szybko osiąga wartości niewiele większe od 1e-. Otrzymane wartości są spójne z tymi podanymi na stronie QHY http://www.qhyccd.com/QHY163.html . Wzmocnienie jednostkowe w przeliczeniu na rzeczywiste 12 bit przetwornika w kamerce (unity gain) otrzymamy dla ustawienia GAIN=12, a szum odczytu będzie wtedy na poziomie 1.3e-.

Po co mi to wszystko? A żeby wyznaczyć domowym sposobem QE kamerki dla posiadanych filtrów (wartość QE dla nowych CMOSów to chyba najlepiej strzeżona tajemnica obecnie :) ) . Jak mi się uda wypalić te same kadry, co niedawno Atikiem to będzie można z dość dobrą dokładnością takie średnie QE wyznaczyć. Ale to po zlocie już. 

Aha, jeszcze jedna miła rzecz - kamerka jest światłoszczelna. Dark wypalany na biurku (300s, -10*C) pokazał niewielki amp glow w prawym dolnym rogu (620ADU w centrum, 650ADU w najjaśniejszym miejscu), ale światło z lampki nie przeniknęło do kamerki. 

dark300.jpg

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cudownie !! Widać, że matryca ma potencjał :)

Ja obecnie czekam na koło z ZWO, jest też szansa na trochę czasu więc pewnie niedługo pokażę parę fotek z tej matrycy (ASI1600) :) 

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w trakcie testów okazało się, że mój OAG ciężko będzie dopasować do koła filtrowego QHY, więc szybko przygotowałem sobie szukaczoguider, a w czasie przygotowań zapuściłem krótką sesję na tryplet Andromedy. Zdjęcie poniżej to 30 minut materiału w klatkach po 10 sekund bez guide. TS130/910 0.79x, QHY163M, Baader L, -25*C, zmniejszone do 50% (po kliknięciu):

bMdU9GEMUY2wO96A0J9Qk8KzUBYwyTkS-E7iGq39

Wyrównane i złożone w MaxImie, potem krzywe i poziomy w PS.

A potem przystąpiłem do prób wyznaczenia QE. Zrobiłem zdjęcia tego samego obszaru nieba, który wcześniej fotografowałem Atikiem383, była to mgławica B150 dla filtrów LRGB oraz NGC6888 dla Ha. Obiekty w obu sesjach były wysoko na niebie, więc grubość atmosfery na drodze optycznej była podobna. Ale niestety pogoda wczoraj była nieco gorsza, więc otrzymane wyniki dla QHY mogą być nieco zaniżone. Będę je próbował powtórzyć, kiedy warunki będą podobnie dobre. Następnie wziąłem kilka wybranych gwiazd, zmierzyłem ich intensywność w ADU używając tej samej apertury (9"), pomnożyłem przez współczynnik gain, i zakładając że sygnał od gwiazd się nie zmienił, stosunek obu wielkości dał nam stosunek czułości kamerek. Znając QE Atika mogłem wtedy wyznaczyć QE dla QHY163. Ale dość gadania, poniżej tabelka:

QE.jpg

Jak widać kamerka nie jest zdecydowanie psem na wodór - wypada w tym zakresie słabiej od Atika i osiąga QE na poziomie 40% dla Ha. Średnia dla filtru R jest wyższa, a maksymalna czułość przypada na kolory G i B. Średnio dla całego pasma filtru L kamerka jest czulsza od KAF8300 o około 18% - średnie QE to 50%, a maksymalnie podchodzi pod 70%. Taka obniżona czułość w czerwieni kształtem przypomina nieco wykres QE dla matrycy IMX174:

Quantum-Efficiency-curve-IMX174.png

Wykres QE dla matrycy IMX174 (źródło http://www.1stvision.com/cameras/Sony-Pregius-global-shutter-CMOS-sensors.html)

Testy będę starał się powtórzyć na innym kadrze kiedy znowu zaatakuje pogoda :) 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)