Skocz do zawartości

QHY163 mono i kolor + koło filtrowe CFW2 Ultra Slim


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie narzekam, na pokazanym kilka postów wcześniej zdjęciu przyrost rozdzielczości w porównaniu z pikselem 5.4um jest wyraźny, a pole widzenia pozostało to samo. Trudno też winić kamerkę o pokazywanie wad optyki, a to o kamerce wątek :) Ważne, żeby wyborów dokonywać świadomie, a nie kupować mały piksel i mieć nadzieję że jakoś to będzie. Mały piksel to nie urządzenie dla dużej optyki. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rewelka. A powiedz @jolo jak jest z obróbką materiału z CMOSa? Jest duża różnica czy te same sztuczki co dla CCD dają się zastosować?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te same sztuczki działają, ale może są potrzebne jakieś nowe, których jeszcze nie znamy :) Się okaże. Obróbka jest podobna, jak nazbieram jakąś poważniejszą ilość materiału do kolejnej pracy to będę mógł więcej powiedzieć, bo wcześniej nigdy nie składałem zdjęć z 60 minut  wąskich pasm, czy z 3x15 minut RGB, więc nie mam porównania. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj coś tam u mnie prześwituje od czasu do czasu, akurat żeby dostroić jeszcze raz odległość do flattenera i chyba lepiej już nie będzie, ale nie jest źle. Inspector wykazuje 10% krzywizny i nie jest to łatwo zobaczyć. Przy okazji chciałem ustrzelić M71 RGB, ale po czerwonym filtrze się zachmurzyło i na razie nie wygląda to optymistycznie. Więc wklejam 15x2 minuty M71 przez filtr R.

Gwiezdna wścieklizna, nie dość, że gromada kulista to tysiące gwiazd (choć akurat M71 jest dość uboga jak na kulkę, przez pewien czas uważano nawet, że to gęsta gromada otwarta), to jeszcze położona na tle Drogi Mlecznej*. U dołu gromada otwarta Harvard 20. Całość resize 33%, wstawka w skali 1"/px.

5ZGnf8OvdOcMV6K3Cw6zHB_iSUDRwHYGA1EIbIWP

* w sumie to na tle i nie na tle, bo kulka przecież daleko

 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość się waha od klatki do klatki, podejrzewam zmiany w seeingu albo prowadzenie montażu, ale średnio wychodzi 10%. 

insp-1.jpg  insp-2.jpg

Tutaj lewy dolny narożnik obu tych klatek, zazwyczaj ten wypada najgorzej:

2016-11-03_213952.jpg

PS - inspector pokazuje jakieś z bańki wartości FWHM. Maxim na całym kadrze daje odczyt 2.7" +- 5%, nie wiem jak inspector wyznacza swoje FWHM. Może bierze najbardziej przepalone gwiazdy? Nigdy nie miałem zaufania do tego programu :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze darmowe oprogramowanie (właściwie kombajn) co się nazywa MaxPilote. http://www.felopaul.com/ również oferuje pomiar krzywizny i jeszcze kilka innych szczegółów zapodanej klatki.

Jest mega cukierkowo zrobiony ale daje radę CCDInspektorowi a chodzą też opinie że jest lepszy. Niemniej jest za free.

maxpilote4-3.jpg

maxpilote4-4.jpg

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, pisaliśmy o nim jakiś czas temu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9587-maxpilote/ , wtedy jakoś nie udała mi się z nim współpraca. Teraz z ciekawości zmierzyłem te same dwie klatki, które wcześniej Inspectorem:

0008-ct.png   0009-ct.png

Szału nie ma, nie dość że otrzymane wartości są inne, co jeszcze można zrozumieć, to wg MaxPilota klatka 009 ma mniejszą krzywiznę, niż 008, a wg Inspectora jest zupełnie na odwrót. Nie będę nawet próbował rozsądzać, który jest lepszy :))

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podlinkować fotkę kolegi z CN - http://www.cloudynights.com/topic/555633-qhy163m-first-light/ , i większa rozdzielczość http://www.astrobin.com/full/270847/B/

To niecałe 2h materiału w luminancji. Masakra. 

I jego wątek o testach QHY163M http://www.cloudynights.com/topic/553880-exploring-qhy163m-beta-a-tester?s-impressions/

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majronx napisał:

ccd 10 razy tyle trzeba palić...

Proszę: http://www.astrocmos.com/pl/2016/10/cmos-myths/:)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, alien napisał:

Nie przesadzaj że to co paliłeś 10h w CCD to w comosie zrobisz w 1h. 

Eeeee Zdzichu - chyba pół godziny za 10 wystarczy Geek

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo a ja chciałem się dopytać o ten szum na zdjęciach.


Te dwa od lewej mają właśnie taki specyficzny szum , który u mnie zauważyłem, że powstaje, jak obrabiam luminacje w pix'sie. Te samo zdjęcie wyciągane w PS lub MaximDl - nie przejawia takiego artefaktu.


Po prawej widać , że jest tak jak powinno być . Wiem ze szum jest pożądany (ten ''właściwy''). Nie wiem gdzie robie błąd obrabiajac w pix? * Postaram się pokazać to na zdjęciach jak wrócę do domu .

Dodam, że, występuje on w obydwóch kamerach Sbig i QSi .

szum.JPG

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa zdjęcia po lewej są wyciągnięte Auto stretchem w Pixie i on to mocno dość traktuje, dlatego wychodzi szum w tle - one są tylko takie poglądowe. Fotka po prawej to już taka wersja "finalna", nie jest aż tak mocno wyciągnięta, stąd szum został w tle.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotki - zazdroszczę uporu w wyszukiwaniu dziur w chmurach. Ja już pogodziłem się z myślą, że jakieś testowe fotki zrobię w nowym roku :\.  Od miesiąca mam kamerę i poza darkami, biasami nic nie mogłem zrobić. Jak były dwie nocki pogody to akurat w pracy musiałem siedzieć :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)