Skocz do zawartości

Podłączenie HEQ5 do laptopa bez gniazda RS 232 (COM)


romkur55

Rekomendowane odpowiedzi

Jest możliwe podłączenie bezpośrednio pod usb tu temat http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10055-atm-eq-direct-interface-do-neq6/

HEQ5 rożni się jedynie wtyczką w montażu. Jedynie potrzebny ktoś kto by Ci taki kabelek zrobił.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten adapter to źródło największych problemów w amatorskiej astrofotografii. Właśnie dlatego , że wszyscy - co oczywiste- kupują najtańsze. A taki najtańszy adapter to z reguły zapewnia jednokierunkową łączność a nie pełną emulację portu równoległego wymaganą przez np. EQMODa. 

Niektórzy koledzy  powinni podpowiedzieć - stosują takie adaptery ale z chipem Prolifica? 

Ja uznałem że nie ma co ryzykować straty czasu w razie utraty komunikacji z montażem i kupiłem porządny czyli MOXA U 1110. Zaraz odezwą się głosy - a po cholerę taki drogi za bodajże 150 pln,! Ano po to, ze strata czasu dla mńie jest warta dużo więćej. Ten pracuje pod każdym systemem operacyjnym, ma aktualizowane drivery i nigdy mnie nie zawiódł.

Pracuje na nim montaż Takahashi, montaż HEQ 5, Robofokus ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek można tez kupić taki inerfejs Pierro Astro USB-HEQ5 Direct Interface for Skywatcher H-EQ5 Mounts i tez nie będzie problemów, można go też zrobić jak ktoś wie gdzie jaki kabelek przylutować i nie potrzeba takich konwerterów jak piszesz.

Zaleta bezpośrednie podłączenie montazu do laptopa po USB. Działam na takim kablu i jest ok a nawet przez niego guiduję. A sterowniki sa tutaj cały czas aktualne http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm więc mamy dwa dobrze działające rozwiązania. Tamtego tez nie polecam bo są same problemy. No ale dobre rozwiązania kosztują.

Więc jak kolega nie zna się na tym pozostaje kupienie gotowego.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

 

Niektórzy koledzy  powinni podpowiedzieć - stosują takie adaptery ale z chipem Prolifica? 

Ja uznałem że nie ma co ryzykować straty czasu w razie utraty komunikacji z montażem i kupiłem porządny czyli MOXA U 1110. Zaraz odezwą się głosy - a po cholerę taki drogi za bodajże 150 pln,! Ano po to, ze strata czasu dla mńie jest warta dużo więćej. Ten pracuje pod każdym systemem operacyjnym, ma aktualizowane drivery i nigdy mnie nie zawiódł.

Na początku miałem adapter na Prolificu ale nie za bardzo chciał współpracować, raz działał a raz nie więc wywaliłem. 

Jeśli adapter to polecam ten podany przez Maćka, gdy zakupiłem MOXA wszelkie problemy łącznościowe ustąpiły jak ręką odjął. Ja używałem go do sterowania Canonem. Do montażu zakupiłem kabelek linkowany przez Aliena i również bezproblemowe użytkowanie. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie polecam konwerter firmy Digitus na układzie FT232: http://www.digitus.info/pl/produkty/akcesoria/adaptery-i-konwertery/adapter-usb-interfejs-szeregowy-usb-20-r-da-70156/. Również niezawodny - używam dwóch do kilku lat.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale koledze chyba chodziło o połączenie bez RS232, ja osobiście od kilku lat używam konwertera USB na prolific który sam wykonałem i nie było z nim problemów, ale można go przecież też wykonać na FT232 http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-ttl-uklad-ftdi-ft232rl-i6087863816.html

Według tego tutka każdy sobie poradzi  https://stargazerslounge.com/topic/130721-usb-eqdir-for-under-?4/

 

Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MateuszW napisał:

Ja od siebie polecam konwerter firmy Digitus na układzie FT232: http://www.digitus.info/pl/produkty/akcesoria/adaptery-i-konwertery/adapter-usb-interfejs-szeregowy-usb-20-r-da-70156/. Również niezawodny - używam dwóch do kilku lat.

Też jest dobry, ale ma jeden feler - takie coś wetknięte w gniazdo i obciążone kablem szybko je wyłamuje. Wybrałem Moxę, bo ona sobie wisi na miękkim kabelku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Też jest dobry, ale ma jeden feler - takie coś wetknięte w gniazdo i obciążone kablem szybko je wyłamuje. Wybrałem Moxę, bo ona sobie wisi na miękkim kabelku.

Tak, to racja, choć możesz go sobie dać na krótkim przedłużaczu USB (nie wiem, czy nie było nawet w zestawie).

Najlepszy to jest w ogóle kabelek FTDI, który we wtyczce USB ma konwerter i trzeba tylko zarobić wtyczkę. Wada - na ogół drogi, choć da się tanio kupić.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)