Skocz do zawartości

45P/Honda-Mrkos-Pajdusakowa


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam poranne (około 4.00) sobotnie polowanie na dwie komety. W trakcie "konjunkcji" pędząca aktualnie z dużą prędkością Honda będzie w okolicach prawej nogi Herkulesa a Johnson jakieś 20 stopni powyżej uczepiona jego prawej ręki. Do tego mniej więcej w połowie tego dystansu znajdzie się M13.

I tylko zachodzący Księżyc w pełni popsuje te jakże piękne okoliczności przyrody. :P

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Panasmaras napisał:

Ech, chyba jestem przemęczony.
Własnie odczytałem z mapki nazwę gwiazdozbioru Korea Północna :P 

To tak by musiało być napisane :D  ??????????? ???????????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapki pozycyjne znajdują się także na stronie SOK-u:

http://sok.ptma.pl/

Na ten moment oprócz 45P mamy jeszcze mapy dla 5 innych komet.

  • Like 3

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj, a dałoby się (na przyszłość) zmienić kolorki na mapkach? Bo wiesz, czerwony ślad komety plus czerwona latarka = niewidzialność ;) 

1 godzinę temu, jutomi napisał:

Polecam poranne (około 4.00) sobotnie polowanie na dwie komety.

Tomek, koniecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Panasmaras napisał:

Mikołaj, a dałoby się (na przyszłość) zmienić kolorki na mapkach? Bo wiesz, czerwony ślad komety plus czerwona latarka = niewidzialność ;)

Pewnie ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2017 at 11:17, jutomi napisał:

I tylko zachodzący Księżyc w pełni popsuje te jakże piękne okoliczności przyrody. :P

Dla tych, co wstaną przed 2.00 (lub nie pójdą spać do drugiej) mały bonus - przyćmiony Księżyc będzie o kilka procent słabiej świecił i jest większa szansa na kometarne polowanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno to precyzyjnie określić.

Mogę tylko powiedzieć, że o 2.00 (nad Poznaniem) Księżyc będzie świecił na wysokości 44 stopni i azymucie 221 stopni.

Honda znajdzie się na wysokości 25 stopni i azymucie 82 stopni, a Johnson na wysokości 48 stopni i azymucie 74 stopnie.

Wydaje się, że jednak obserwacje około 5.00 powinny być owocniejsze (położenie Księżyca wys. 20 st / az 265 st; Honda wys. 53 st / as 125 st; Johnson wys. 75 st / az 112 st).

Widać, że Księżyc i komety będą dzieliły aż 150 stopnie, czyli szczęśliwie będą na przeciwległych krańcach porannego nieba.

Ps. Nie chcę reklamować  Sky Safari 5 Plus ale to najlepiej wydane pięć dych na astrohobby. Geek  Nie ma problemu z wizualizacją nieboskłonu przed planowanymi obserwacjami. Polecam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lukost napisał:

 

Mam mały problem przed obserwacjami...

No jutro rano i w weekend na bank w Herkulesie. Tak jak Łukasz zapodał :)
Sobota
Sobota.thumb.jpg.5dcf1080b70ebc3d9835c741318a5478.jpg

Babol na SOKu :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lukost napisał:

Mam mały problem przed obserwacjami...

Obawiam się, że na mapce z SOK mogą mieć nieaktualne elementy orbit. Do CdC aktualizowałem przed wygenerowaniem mapki, a The Sky Live też pokazuje tak jak CdC https://theskylive.com/planetarium?obj=45p&aobj[]=45p&aobj[]=sun&aobj[]=moon&aobj[]=mercury&aobj[]=venus&aobj[]=mars&aobj[]=jupiter&aobj[]=saturn&aobj[]=uranus&aobj[]=neptune&aobj[]=pluto&h=02&m=40&date=2017-02-10#ra|17.686378589462727|dec|20.572879868145638|fov|57

589daba163165_Zrzutekranu2017-02-10o13_00_07.thumb.png.f7511fcc3f988d7081a432c2e08071d7.png

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

Obawiam się, że na mapce z SOK mogą mieć nieaktualne elementy orbit.

No bardzo nieaktualne :( Na wszelki wypadek zaktualizowałem na parę sekund przed wygenerowaniem swojej w poprzednim poście.
Mikołaj - trzeba poprawić....

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jutomi napisał:

A może efemeryda na stronie SOKu jest dokładna tylko dotyczy ... poprzedniego przelotu komety w 2011roku. ;)

Na pewno nie. Wtedy kometa wędrowała przez Lwa i Pannę. To raczej kwestia błędnych parametrów orbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mikołaj napisał:

Jestem idiotą.

Pozdrawiam :)

Łe - a co Ty lekarz psychiatra??? Taką diagnozę to fachowcy po obserwacji i to chyba po długim czasie mogą postawić ...
Popraw szybko i tyle, bo ludziska będą mieli problemy poszukiwawcze jak ze słynną izraelską arką ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, wystarczy spojrzeć :)

Wszystkie mapy przejrzane. Zaktualizowane trasy komet są teraz zaznaczone na zielono. Te czerwone, które pozostały, są nadal aktualne.

Błąd niewytłumaczalny - powinienem sprawdzić jaka jest data efemeryd. Dla 45P dane orbitalne miały już 5 wiosen :P Dobrze, że sprawa wyszła w czasie planowania wyjazdu, a nie już pod niebem.

P.S. Marzy mi się program z możliwością drukowania mapek z zaznaczonymi jasnościami gwiazd wokół (nie wszystkich, tylko tych potencjalnie użytecznych jako gwiazdy porównania). Dopiero wtedy SOKowe mapki miałyby pełną użyteczność obserwacyjną. Swego czasu były takie publikowane na "Astrosite Groningen", ale już od dawna nie ma aktualizacji. A już szczytem marzeń byłby generator mapek online na daną noc. Przy ocenie wielkości głowy albo warkocza może się przydać jeszcze bardziej szczegółowa mapka niż te ze strony - znacznie większa wygoda przy robieniu szkicu. 

 

45p-4.png

  • Like 2

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasuwa faktycznie ostro. Próbowałem trochę powalczyć, 1 klatka L 2 min daje już pojechaną krechę:

45PIhondaMPpojKl2min.thumb.jpg.21f24c9f769129b742a68c2988dc6a1b.jpg

Na moim niebie, przy pełni to porażka. Mam jeszcze ok. 100 krótszych klatek do zrobienia timelapsa pokazującego ruch w przeciągu ok. 1h. Macie jakiś pomysł jak to zrobić Z AUTOMATU?

Muszę zalingować 100 klatek, powyciągać słabizny, zamienić na jpg/tif i wrzucić do programu filmowego. Przeraża mnie taka ręczna robota.

  • Like 4

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dotrzeć nad ranem na moją miejscówkę obserwacyjną, by zapolować z lornetą 25x100 na Hondę. Dopóki miałem na jezdni namalowane linie, jakoś jechałem, tek ze 30 na godzinę. Gdy zjechałem na drogę bez oznaczeń poziomych, musiałem zawrócić, bo nie widziałem już nic. To tyle jeśli chodzi o moje dzisiejsze zmagania z kometą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polowałem na nią 1,5 godziny. Kiedy na pojedynczych klatkach znalazłem znajomy zielonkawy kolor. Ustawiłem sesję i poszedłem spać. Rano przeglądając zdjęcia okazało się, że niestety chyba mi oczy zamarzły w od mrozu. Faktycznie na zdjęciach jest coś kolorowego, ale kometa to nie jest. Wydaje mi się, że to mgławica Żółw NGC 6210, która jest w pobliżu. Niestety pewności nie mam. Czy może ktoś potwierdzić?

proba.thumb.jpg.82a8c95246996c41049a12a0affd43e0.jpg

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli tę małą seledynową kropkę, to tak - jest to NGC 6210.

6210.jpg.d3980293be3c4ff959538cf2ad91fd54.jpg

Zastanawiam się natomiast co to za wielki kolisty gradient. Chyba jednak za duży na kometę (i wg najświeższej mapki kilka postów temu trochę za blisko NGC-ki)... Ale spokoju nie daje...

A przy okazji - w ciągu 48h kometa będzie przelatywała blisko gromady kulistej M3, a za niecały tydzień zbliży się do gromady Melotte 111. To powinno mocno ułatwić nawet i przypadkowe polowanie na kometę przy pomocy lornet z szerszym polem widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Jeśli masz na myśli tę małą seledynową kropkę, to tak - jest to NGC 6210.

Zastanawiam się natomiast co to za wielki kolisty gradient. Chyba jednak za duży na kometę (i wg najświeższej mapki kilka postów temu trochę za blisko NGC-ki)... Ale spokoju nie daje...

A przy okazji - w ciągu 48h kometa będzie przelatywała blisko gromady kulistej M3, a za niecały tydzień zbliży się do gromady Melotte 111. To powinno mocno ułatwić nawet i przypadkowe polowanie na kometę przy pomocy lornet z szerszym polem widzenia.

Tak o nią mi chodziło. Jesteś drugi, który potwierdza, więc musi to być to. Ten gradient to efekt błyskawicznej obróbki w PSie (normalnie zastosowałbym sztucznego flata i go zniwelował). Co do komety to warunki (księżyc) mnie pokonały, ale ostatniego słowa jeszcze nie powiedziałem. 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszą sesję z Hondą zaplanowałem w okienku pomiędzy osiągnięciem przez kometę wysokość 30 stopni nad horyzontem a wschodem Księżyca, czyli na godzinkę pomiędzy 21.30 a 22.30. Miernik pokazywał średnio 20.95 ; później mgiełka zaczęła gęstnieć a wschodzący Księżyc ostatecznie popsuł warunki.

Poniżej efekty. Parametry ekspozycji identyczne, jak w poprzednich moich fotkach Hondy, żeby łatwiej zauważyć jak się zmienia. C200/2,8 @ 4,0 ISO1600 150s

58a5d3e97c7f0_HONDA1.thumb.JPG.405bc23ded7e44647ec800d763e6de87.JPG

I jeszcze próba zmieszczenia w jednym kadrze komety z M3. Niestety chwilę wcześniej lekko trąciłem jedną z nóżek statywu...

58a5d3ec6a581_HONDAIM3.JPG.a10c5b1c2adc01b99ca08e3e28ee266a.JPG

Osobiście w porównaniu z obserwacjami grudniowymi kometa lekko rozczarowuje. Jest rozległa, ma niewielką jasność powierzchniową i brakuje jej wyraźnego warkocza. 

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)