Skocz do zawartości

Identyfikacja obiektu


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę przyznać, że lektura wpisu Piotra_A (ID:62) w wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6143-nasz-forumowy-kolega-odkrył-supernową/&page=3#comment-146885 zrobiła na mnie duże wrażenie. Ten wpis zwrócił moją uwagę na walory badawcze astrofotografii. Mówiąc wprost chciałem spróbować tego samego (żeby nie powiedzieć "pozazdrościłem" :)) ) i przejrzałem swoje zdjęcia z sesji M101 korzystając z różnych technik przedstawionych przez Jolo w tutorialach dla Maxima DL http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/

No i teraz zmierzam do brzegu - zobaczyłem że na jednej klatce spośród 30 wykonanych pojawia się obiekt (gwiazda???) i na pewno nie jest to hot pixel. Z pewnością nie jest to żadne odkrycia, ale mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, jak identyfikować obiekt?? Skalibrowałem zdjęcie tak, że mogę wyznaczać jasność obiektu i pozycję, ale co dalej?

Jasność 10.678, Pozycja 14 00 42.15  ;   54 08 32.3

M101_gwiazda.png

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest data i godzina wykonania klatki nr 25 oraz "sąsiednich", czyli 24 i 26 ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Esku1RES napisał:

Jak jest data i godzina wykonania klatki nr 25 oraz "sąsiednich", czyli 24 i 26 ?

Dane z nagłówków FITS:

  1. Klatka 24: DATE-OBS    = '2016-04-29T23:58:22'
  2. Klatka 25: DATE-OBS    = '2016-04-30T00:03:34'
  3. Klatka 26: DATE-OBS    = '2016-04-30T00:08:46'  

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem krawędzie tego "obiektu" nie odcinają się zbyt mocno od tła jak na naturalny obiekt? Światło gwiazd stopniowo się rozlewa po pikselach matrycy, a tutaj mamy coś  jak kleks zrobiony w Paincie. Więc może to jakiś artefakt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Newborn_Sailor napisał:

Czy przypadkiem krawędzie tego "obiektu" nie odcinają się zbyt mocno od tła jak na naturalny obiekt? Światło gwiazd stopniowo się rozlewa po pikselach matrycy, a tutaj mamy coś  jak kleks zrobiony w Paincie. Więc może to jakiś artefakt?

Coś faktycznie w tym mocnym wycięciu o którym piszesz jest. Ten "obiekt" rzeczywiście różni się trochę od pozostałych gwiazdek - dobrze widać na powiększeniu (choć lekką poświatę też widać). Zatem jeśli to jakiś artefakt, a wszystko na to wskazuje, to w jaki sposób kamera może wygenerować takie coś? Rozumiem hot pixele, ale taki zlepek gwiazdopodobny?

Obiekt.jpg

11 godzin temu, jolo napisał:

...

ale coś tam nic nie ma konkretnego. To położenie które podałeś jest dla epoki J2000?

Tak, podane koordynaty są dla epoki J2000. Skorzystałem z linku który podałeś z parametrem z zawężeniem obszaru poszukiwania do 2 arcmin - no i krzyżyk został ustawiony na jakiejś gwiazdce. Tak czy inaczej dziękuje Jolo za pokazanie jak szukać obiektów po koordynatach - nie wiedziałem że są takie bazy danych on-line.

Obiekt1.jpg

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko koordynaty tego obiektu się różnią od Twoich o dość sporo, jeśli robiłeś astrometrię PinPointem w Maximie to aż takiej różnicy nie powinno być. Jak robię u siebie astrometrię w Maximie korzystając z katalogu GSC 1.1 corrected, to błąd jest zazwyczaj poniżej jednej sekundy. 

A to występuje tylko na jednej klatce? To może być promieniowanie kosmiczne na przykład, takie artefakty mają przeróżne kształty w zależności od tego w jakim kierunku padło na matrycę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

A to występuje tylko na jednej klatce? To może być promieniowanie kosmiczne na przykład, takie artefakty mają przeróżne kształty w zależności od tego w jakim kierunku padło na matrycę. 

Również obstawiam promieniowanie kosmiczne, choć nigdy o takim kształcie go nie widziałem.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

Tylko koordynaty tego obiektu się różnią od Twoich o dość sporo, jeśli robiłeś astrometrię PinPointem w Maximie to aż takiej różnicy nie powinno być. Jak robię u siebie astrometrię w Maximie korzystając z katalogu GSC 1.1 corrected, to błąd jest zazwyczaj poniżej jednej sekundy. 

A to występuje tylko na jednej klatce? To może być promieniowanie kosmiczne na przykład, takie artefakty mają przeróżne kształty w zależności od tego w jakim kierunku padło na matrycę. 

Hmm...sam już nie wiem, skopiowałem do wyszukiwarki on-line koordynaty z Maxima a wynik rzeczywiście jest jakby "przesunięty". Nie wiem, muszę pewnie coś źle robić :(. Katalog GSC mam ten sam. No nic, pewnie potrzeba mi trochę czasu żeby się z tym oswoić 

Obiekt2.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)