Skocz do zawartości

Efekt Motyla


Damian P.

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Damian P. napisał:

 (...) Przestawiłem żurawia zamocowanego wcześniej na stojaku od choinki (Boże odstąp mnie więcej od takich pomysłów) na gwiazdę Polarną a od niej, małym krokiem przeskoczyłem do NGC 166 w Cefeuszu. Ta gromada widoczna była w sumie z marszu, jako łatwiejsze i nieco większe pojaśnienie niż weteranka z Lutni.

(...)Trójkąt Pickeringa z kolei wydaje się być mało realny lub bardzo trudny do wyłapania w małej lornetce ale może się mylę i może nie jeden z was go dorwał w 10/50?

 

Raczej NGC 188. ;)

A co do Pickeringa -  w 10/50 raczej niewykonalne. W 15x70 też nie widziałem, natomiast majaczy mi (chyba) w 25x100. Sprawę znacząco ułatwiłyby pewnie filtry mgławicowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanych łowów! Widzę, że łapałeś ciemnotki pełnymi garściami :) 
Też się zasadzałem na ciemnotki w okolicach Wieszaka, ale poległem dwukrotnie w tym roku - zabrakło jakości nieba. Co do NGC 6802 - wydaje mi się, że kiedyś ją dorwałem w 10x50. Gromadka ma 8,8mag, więc zadanie wydaje się być zupełnie wykonalne.

Co do szerokich okolic Sadra - zabawna sprawa z tym LDN 889. Jest oczywisty, a jednak IC 1318 B i C umykają. Odnoszę wrażenie, że jest tam za dużo gwiazd, które jakby maskują blask mgławicy. Z tego, co kojarzę, tylko raz widziałem skrzydła Motyla - w 15x70, z filtrami UHC.
Fajnie też, że odkryłes B 144 i B 145 - dla mnie to jedne z ciekawszych obiektów w tym rejonie. Ciekawy również jest LDN 864 - w tak opatrzonym miejscu, a jednak umyka w wąskich kadrach :) 
Przy okazji, czy B 145 nie kojarzy Ci się z czarnymi figami? :D 

Przemaglowałem Aladina w poszukiwaniu oznaczeń ciemnotek w okolicach NGC 7000 - i wychodzi na to, że zarówno pasmo wycinające Amerykę od wschodu, jak i ciemnotka powyżej B 356 nie mają oznaczeń. Oba przypadki są pod tym względem dziwne - bo pierwsza z mgławic jest przewyraźna (choć zdjęcia w dalekiej podczerwieni pokazują, że to dość rozrzedzony farfocel), a druga - ładnie skupiona (Aladin/AKARI pokazuje, że być może jakieś "zawiązki" ;) się tam powoli robią).
Przy okazji - nie mogłeś nie widzieć lewego płucka vel nurka przy Kałamarnicy - czyli LDN 963 - takiego wyraźnego, podłużnego pociemnienia blisko B361 (na zdjęciu w Twojej relacji jest widoczne ciut poniżej B361, po prawej, jako pozioma, dwuczłonowa krecha).

Co do zbiorów w Cefeuszu - jeśli widziałeś B 160, to B 161 musiała również paść - obie są całkiem wyraźne (a kto nie widział, ten trąba).
Obstawiam jednak, że nie widziałeś Barnarda 173. O ile B 174 jest łatwy, o tyle oznaczenie B 173 dotyczy małej, nieco odseparowanej kropy. Walczyłem z nią parę razy i poległem. Gdyby udało Ci się powtórzyć obserwację, będę wdzięczny za raport :) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyl faktycznie jest dziwny. Przejrzałem sporo jego zdjęć, często wygaszanych w programie i obiekt ogólnie wydaje się być dość jasny i tylko nieznacznie jakby słabszy od fragmentu C. Nie wydaje się być też trudniejszy od Pelikana (Fragment C jest o wiele łatwiejszym celem moim zdaniem). Oczywiście przy skrzydłach pojawia nam się dodatkowo Sadr ale trudno uwierzyć by aż tak utrudniał dostrzeżenie tego obiektu (zresztą fragment C sam w sobie był dla mnie sporym zaskoczeniem jeśli chodzi o widoczność). Ja również rozmyślałem czy to co widzę nie jest przypadkiem blaskiem gwiazd, które okalają części przy Sadrze ale znowusz pojaśnienia były tam gdzie powinny, mimo, że były dosyć słabe.
Warunki były zmienne, właściwie na samym początku sesji widać było dziwną wielką łunę, która musiała być jakąś chmurą. Nie było zbyt ciemno i widoczność mogła być raz lepsza raz gorsza. Droga Mleczna także zmieniała swoją wyrazistość. Na pewno IC 1318 to cel do którego muszę wrócić w lepszych warunkach. Poniżej zaznaczyłem zielonym kółkiem miejsca gdzie moim zdaniem skrzydła powinny świecić najjaśniej ( i gdzie też widziałem owe pojaśnienia). Kremowe linie pokazują moje asteryzmy pomagające w lokalizacji.

 

post-476-0-53584600-1440031901.jpg

Źródło - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2942-pojedyncze-ujęcia/&page=14

 

Co do B145, faktycznie kształt bardzo zbliżony do figi. Akurat ostatnio moja mama przywiozła dość sporo tych owoców z wycieczki i dobrze pasują do tej ciemnotki ;)

Odnośnie LDN 963 (nurka) to pewnie jest jak piszesz. Widziałem jakieś dodatkowe pociemnienia nie daleko Ameryki i też blisko M39 ale przyznaje, że już wtedy warunki jak i skupienie nie szły w parze z notowaniem. Wygoda to jedna z podstaw, której tym razem mi zabrakło.

Co do B161 to moje notatki mówią, że pociemnienie biegło trochę w dół (w stronę gwiazdy Granat) i skręcało zaraz w prawo. Na zdjęciach sam B161 dobrze zgadza się z tym co widziałem zaraz pod Tr 37 ale odnoga w prawo już nie za bardzo. Myślę, że mogła być ona już po prostu zwykłym brakiem gwiazd (w zasięgu sprzętu) w tym miejscu, co przy chwiejnych warunkach dokleiło ją podstępnie do B161. Widać to na poniższym zestawieniu:

 

cepheus_201409_1680.jpg

cepheus_201409_1680c.jpg

Źródło - http://www.astromarcin.pl/


Z pewnością tam wrócę, jeśli nie w tym roku to za rok, bo IC 1396 to mój cel, który dopiero ledwo napocząłem.

No i B173 co do którego oczywiście się zgadzam, że go nie widziałem:) Tak mały cypelek, wymaga z pewnością znajomości dość precyzyjnej lokalizacji a ja przed obserwacjami nawet nie wiedziałem o jego osobnym oznaczeniu. Warunki bardzo mnie frustrowały i coraz mocniej utwierdzałem się w tym, że nie ma sensu dalej obserwować.

Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Panasmaras napisał:

Nie o takie figi chodziło, tylko o takie:

pobrane.jpg

:D

Oj, Maras, Maras! Ojciec dzieciom, moderator globalny, a figi na niebie widzi :bangin:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszego wieczoru wróciłem Nikonem do okolic Ameryki. Faktycznie nurek czyli LDN 963 jest przewyraźny, widoczny właściwie jako dwie wyraźne plamy. Przyjrzałem się również Kałamarnicy czyli B361 z której wybiegała macka, sięgająca zerkaniem niemal pomarańczowej gwiazdy 63 Cygni. Nieco poniżej wychodziła inna odnoga ukośnie w dół w kierunku parki gwiazd ale dalsza jej część sprawiała mi mały kłopot. Widziałem jakby skręcała nad gwiazdkami i biegła równolegle do tej powyżej a na zdjęciach nie jest to zbyt wyraźne, za to jakaś jej część biegnie jakby dalej na ukos w dół. Zaznaczyłem kolorem pomarańczowym część tej odnogi której nie jestem pewien.
Na samej Ameryce także nie obyło się bez nowości. No cóż, tak jak myślałem, widać bez problemu spore pociemnienie, choć nie jest aż tak nieprzezroczyste jak B361 czy też pociemnienie przylegające od Wschodu do Ameryki.
Mało tego dostrzegłem na tle NGC 7000 dodatkowe dwa ogonki podobne do Barnarda 353 i wyraźnie od niego słabsze. Miałem ze sobą również SM 15/70, który pokazał to nieco bardziej oczywisto. Ich położenie na zdjęciach idealnie zgadza się z moimi obserwacjami. Moją uwagę zwróciły także inne pociemnienia za M39. Oznaczenia kolorem kremowym dotyczą nowych celów.

 

LG3_201409_1680.jpg

Źródło - http://www.astromarcin.pl/

Odnośnie Motyla (IC 1318 B,C)..cóż w 10/50 zgłupiałem. SM15/70 znowuż uparcie tym razem przekonywał mnie, że pojaśnienia są tym czym powinny. Gwiazdki które używam do lokalizacji jednak trochę gubią trop i jestem w kropce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)