Skocz do zawartości

Jaki teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

A można wiedzieć, czemu akurat mak? To chyba najgorszy wybór, mak to głównie planetarny teleskop , którym ds-ów nie pooglądasz, to teleskop, którym poszalejesz na Księżycu, Jowiszu, Saturnie, Marsie, Wenus i ewentualnie Merkurym i to też prawie  nigdy ne są w tym samym czasie widoczne .

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2016 at 15:07, Marek i ilonka napisał:

Dopiero uczę się astronomii ...

 

 

1 godzinę temu, Marek i ilonka napisał:

... do 3000tyś.najlepiej z goto?

Skoro uczysz się astronomii to na pewno nie GOTO... Zapoznaj się z tematami w tm dziale:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/  Tu masz takich tematów "od groma".

Jak już będziesz wiedział o co chodzi to napiszesz to co jest potrzebne żeby Ci doradzić (np. lokalizacja Twoich obserwacji,...itd,itp,..)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marek i ilonka napisał:

Witam ponownie. mak dla tego że jest mobilny i można go zabrać w góry albo na działkę.a co wy możecie mi zaproponować nie dużego a dobrego do 3000tyś.najlepiej z goto?

3000 tyś to Ci nawet na monyaż z GoTo nie starczy, oczywiście chodzi mi o montaż typu HEQ5, który według mnie jest najtańszym montażem, który da się używać, bo taniej też kupisz , ale po co wydawać kasę na jakiś badziew , którego potem nie będziesz umiał sprzedać,  tak jak pisze kolega Kapral, jak się uczysz Astronomii to na pewno nie GoTo , bo na pewno się nie nauczysz ;)

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stosunkowo duży aperturowo a krótki to ten http://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-(Synta)-BK150/750-OTAW-(refraktor)-teleskopy-2117.html ale azymut to już musi być mocniejszy AZ5 bo na AZ4 będzie chyba nieciekawie...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jacek E. napisał:

Jak stosunkowo duży to ten http://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-(Synta)-BK150/750-OTAW-(refraktor)-teleskopy-2117.html ale azymut to już musi być mocniejszy AZ5 bo na AZ4 będzie chyba nieciekawie...

Hmmmmm mi by było szkoda tyle kasy na achro wydać , chyba wolał bym już ED100

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Hmmmmm mi by było szkoda tyle kasy na achro wydać , chyba wolał bym już ED100

Grzesiu - ale Kolega napisał ,, co myślicie orefraktorach jak sie mają do galaktyk i mgławic? " A długa stóweczka jest planetarnym wymiataczem ale do galaktyk i mgławic ??? Ciemno widzę ;)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może STC ? Nie wiem jak dokładnie z cenami za 8" ale 6" chodzą chyba po 1600 zł a do tego AZ4. Do DS dobry a zarazem mobilny.

 

1 godzinę temu, kapral napisał:

A ja powtórzę to samo kolejny raz ... Synta 8 plus 2 dobra okulary....

Oczywiście używany. 

Autor wyraźnie podkreślił - "ma być mobilny i lekki"

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, karl napisał:

 

Autor wyraźnie podkreślił - "ma być mobilny i lekki

No ja Cię proszę Speechless... widziałeś synte 8? Przecież to maleństwo a już za docelowy sprzęt może robić. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, karl napisał:

A może STC ? Nie wiem jak dokładnie z cenami za 8" ale 6" chodzą chyba po 1600 zł a do tego AZ4. Do DS dobry a zarazem mobilny.

 

Autor wyraźnie podkreślił - "ma być mobilny i lekki"

Tak tylko trzeba pamiętać, że DSy to apertura betoniareczki minimum 8" + montaż EQ5 minimum to troszkę pieniadzorków wyjdzie.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kapral napisał:

No ja Cię proszę Speechless... widziałeś synte 8? Przecież to maleństwo a już za docelowy sprzęt może robić. 

Maciek błagam - to nie jest maleństwo wiesz przecież.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 12cali na dobsie - dla mnie 8cali to maleństwo :)). Po za tym można wrzucić w plecak okulary i mając uchwyt na tubie pójść "w pole" 100-200m niosąc jednocześnie tubę i dobsona (8+12kg).

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kupując nawet nówkę za 1350zł pozostaje sporo na okulary które są dość istotne - prawda? :)

Wszyscy dobrze wiemy że dla początkującego EQ to będzie trudne , szczególnie przy nauce (miałem to samo). A apertura jest jednak najważniejsza jeśli DSO chce kolega znaleźć. Ja w 1309EQ2 też próbowałem i pamiętam co usłyszałem: "...apertura przede wszystkim Macieju..."

Myślę, że ósemka będzie dobrym kompromisem :)

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kapral napisał:

Miałem 12cali na dobsie - dla mnhttp://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/profile/526-karl/ie 8cali to maleństwo :)). Po za tym można wrzucić w plecak okulary i mając uchwyt na tubie pójść "w pole" 100-200m niosąc jednocześnie tubę i dobsona (8+12kg).

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kupując nawet nówkę za 1350zł pozostaje sporo na okulary które są dość istotne - prawda? :)

Wszyscy dobrze wiemy że dla początkującego EQ to będzie trudne , szczególnie przy nauce (miałem to samo). A apertura jest jednak najważniejsza jeśli DSO chce kolega znaleźć. Ja w 1309EQ2 też próbowałem i pamiętam co usłyszałem: "...apertura przede wszystkim Macieju..."

Myślę, że ósemka będzie dobrym kompromisem :)

 

 

Dla mnie osobiście synta 12" wcale nie jest duża ;)

Jeśli autor pisze: "w miarę mały żeby zabierać go na działkę", "ma być mobilny i lekki" to moim zdaniem teleskop wielkości małej szafki i wadze ~24kg zaprzecza tym założeniom. Mało kto napisz, że synta 8 jest mobilna.

DS-y to można i gołym okiem znaleźć ;) A to już jak kto lubi patrzeć (wyraźnie czy nie a może jeszcze inaczej) to kwestia indywidualna.

 

21 minut temu, Jacek E. napisał:

Tak tylko trzeba pamiętać, że DSy to apertura betoniareczki minimum 8" + montaż EQ5 minimum to troszkę pieniadzorków wyjdzie.....

Może się mylę bo to tylko "wyczytana" opinia ale ludzie piszą, że AZ4 daje radę (i to całkiem nieźle) z STC 8". 8" to mało do DS ? To już każdy chyba sobie musi odpowiedzieć sam. Po za tym montaż EQ (klasy eq5) nie nazwał by mobilnym i sprzyjającym do obserwacji DS. A nawet jeśli miał by być to SCT 6" to nadal nie tak mało a rozmiary kompaktowe. Kosztuje podobnie jak refraktor 6" a rozmiar całkiem inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, karl napisał:

 

Może się mylę bo to tylko "wyczytana" opinia ale ludzie piszą, że AZ4 daje radę (i to całkiem nieźle) z STC 8". 8" to mało do DS ?

Tak - da radę i do DS jak napisałem będzie OK :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacek E. napisał:

Grzesiu - ale Kolega napisał ,, co myślicie orefraktorach jak sie mają do galaktyk i mgławic? " A długa stóweczka jest planetarnym wymiataczem ale do galaktyk i mgławic ??? Ciemno widzę ;)

 

Jacku fakt, nie do końca to przemyślałem, ale i tak wydaje mi się ,że jak już wydawać tyle kasiory to nie na ACHRO, tym bardziej, ze miałem ostatnio w Zwardoniu okazję oblukać tego eDKa i najbardziej zaskoczył mnie na VEILU (nie wspominam już o "podstawowych" Galaktykach i Mgławicach ) stąd moja propozycja , bo na serio nie jest to zły teleskop.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale wrażenia będą nieszczególne. Komety to częstokroć obiekty o sporych rozmiarach kątowych (wliczając warkocz), no i nie zawsze mają dużą jasność powierzchniową.  Maki, z uwagi na długą ogniskową, mają "problem" z osiąganiem małych powiększeń, tudzież szerokich pól widzenia i z tego powodu są polecane do obserwacji księżycowo - planetarnych. Do obserwacji jasnych komet zdecydowanie lepszy będzie "krótki" refraktor (102/500, 120/600) lub - jeszcze lepiej - lornetka. Z kolei do wyłapywania komet o niewielkiej jasności (które na niebie stanowią większość) niezastąpione są teleskopy newtona o dużej średnicy lustra (20 com i więcej).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu do nauki nieba zaczynać tak od razu z "grubej rury"!? Początkującemu cieżko będzie namierzyć na niebie określone obiekty teleskopem. Kwestia warta panowie poważnego zastanowienia aby nowicjusz nie zraził się na samym początku do tak fantastycznego hobby jakim jest astronomia! Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku (i Ilonko),
ciężko doradzić coś sensownego wiedząc, że niespecjalnie znacie niebo i że jeździcie w góry i na działkę (gdziekolwiek ona jest).
Ale nie wiem czemu, ubzdurałem sobie, że romantyczna z Was para i że kręci Was widok rozgwieżdżonego nieba - i to jest piękne!

Jeśli mój trop jest słuszny, na dobry początek, proponowałbym lornetkę 10x50 (ta z linku jest naprawdę fajna!). Skromnie, ale już wyjaśniam dlaczego:
- jest to sprzęt do bólu mobilny - nawet jeśli na działkę jeździcie PKS-em, a w góry na stopa, mała lornetka zawsze się zmieści;
- jest to bardzo naturalne rozszerzenie horyzontów zaraz po gołoocznym gapieniu się w niebo; Kosmos widziany przez małą lornetkę jest wciąż tak samo "naturalny i intuicyjny" (skrót myślowy, ale wiadomo, o co chodzi).
- nie ma lepszego sprzętu do uczenia się nieba - konstelacji czy położenia najjaśniejszych obiektów. A skoro i na komety masz/macie ochotę, znajomość nieba będzie absolutnie niezbędna. Co więcej, na wiosnę być może cztery komety będą w zasięgu tak skromnej lornetki;
- jeśli złapiecie większy apetyt na obserwacje, zostanie Wam sporo z zadeklarowanego budżetu na teleskop (lub większą lornetkę - a może wciąż małą, a tylko doskonalszą optycznie?). Jaki teleskop? Będziecie wiedzieli sporo więcej po zabawach lornetkowych. Może spodoba się Wam to, co widać przez lornetkę, a może wyłonią się już jacyś faworyci - gromady otwarte, galaktyki czy może Układ Słoneczny?
Co więcej, posiadanie teleskopu nie wyklucza posiadania lornetki! Oba sprzętu potrafią się świetnie uzupełniać. Natomiast jeśli nie złapiecie astrobakcyla, lornetka sprawdzi się jako towarzysz wycieczek.

Jeśli jednak jesteście mocno nastawieni na teleskop, najrozsądniejsza wydaje mi się opcja, którą podsunął Lukost - czyli krótki i jasny achromat.
Będzie to sprzęt lekki, mobilny i o całkiem sporych możliwościach (peanów o nim nie przeczytasz, bo to sprzęt zdecydowanie niedoceniany).
Odradzam na początek Syntę 8", jeśli zależy Wam na mobilności. To jest 8 kg wagi tuby (metr na 25 cm) plus kolejne 8 kilo podstawy i do tego - torba z akcesoriami (też potrafi dołożyć parę kilo).
Owszem, Synta 8" możliwości ma ogromne, ale mówienie o niej, jak o małym sprzęcie (bo "kupiłem teleskop 12 cali") jest jak mówienie o rottweilerze jako o małym piesku, bo "właśnie kupiłem nosorożca do pilnowania trawnika".

Pamiętajcie też, że im dalej od świateł miejskich, tym lepiej (ciemniejsze tło nieba, a więc - większy kontrast między gwiazdami/obiektami głębokiego nieba a niebem). Co rozumiem przez "dalej"? Na swoim przykładzie - mieszkam 12 km od centrum Gdańska, a najbliższa sensowna miejscówka jest jakieś 25 km w dokładnie przeciwną stronę. Dobre miejscówki w moim przypadku to jazda powyżej 60 km. Ale warto!
Kosmos oglądany zza bloku (bo tutaj latarnia akurat nie świeci) lub z przedmieści, zawsze będzie rozczarowaniem (chyba, że będziecie oglądać obiekty Układu Słonecznego, które są jasne).

I niezależnie od tego, na co się zdecydujecie, zaopatrzcie się w atlas nieba (polecam Pocket Sky Atlas, do dorwania zamagranicą) lub wydrukujcie sobie np. TEN. Na początek - wystarczy.

Przy okazji - to pytanie już padło, ale gdzie dokładnie jest ta Wasza działka (lokalizacja pomoże nam w określeniu prawdopodobnej jakości nieba). Albo inaczej - czy Droga Mleczna jest tam dobrze widoczna?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działkę mamy poza miastem rybnika i nie ma świateł.żonie spodobał się mak sw 127 z goto.Napewno jest mobilny bo mały co myślicie?a lornetki też mamy i często patrzymy na księżyc czy jak jest jowisz i jego galileuszowe księżyce widać ale słabo.prubowałem na marsa ale nic ciekawego lornetka 15/50.czy ten mak jest ok??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Marek i ilonka napisał:

Działkę mamy poza miastem rybnika i nie ma świateł.żonie spodobał się mak sw 127 z goto.Napewno jest mobilny bo mały co myślicie?a lornetki też mamy i często patrzymy na księżyc czy jak jest jowisz i jego galileuszowe księżyce widać ale słabo.prubowałem na marsa ale nic ciekawego lornetka 15/50.czy ten mak jest ok??

Do planet i księżyca jest ok.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Do planet i księżyca jest ok.

Tak - nawet bardzo OK + Księżyc i Słonko z odpowiednim filtrem. Jednak nadszedł niestety dość nieprzychylny okres dla planet :( To może zniechęcić :( 
Proponuję coś o większej aperturze.......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)