Skocz do zawartości

AstroHub mini PC


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega AstroLutek zaproponował pomysł na połączenie AstroHuba z komputerem miniPC w celu stworzenia magicznego pudełka do wszystkiego. Wybór mini PC padł na projekt LattePanda http://www.lattepanda.com/docs/ - zawiera on w sobie:

  • procesor Atom Quad Core 1.84GHz
  • 2/4 GB DDR
  • 32/64GB EMMC
  • slot microSD
  • 2xUSB2.0, 1xUSB3.0
  • WiFi, BT 4.0, LAN
  • HDMI
  • a co dla nas najważniejsze - wbudowane Arduino Leonardo, czyli de facto taki uproszczony mózg AstroHuba :) 

LattePanda w zależności od konfiguracji dostępne są od 429 zł https://botland.com.pl/697-lattepanda . Do LattePanda dla chcących można dołączyć bezpośrednio dedykowany ekran dotykowy.

complete-connectivity-1.png

Do tego byłby dorobiony "shield" astrohub mini z okrojoną funkcjonalnością (bo Leonardo ma mniej wyprowadzeń):

  • wyjście DB9 na jeden focuser
  • wejścia na dwa czujniki - DHT22 oraz DS8120
  • 2 wyjścia PWM 
  • 3 wyjścia 12V
  • wyjście I2C (MLX albo inne peryferia)
  • czujnik pobieranego prądu oraz napięcia wejściowego

A całość byłaby w maleńkiej obudowie o rozmiarach około 12x8x5 cm, np takiej:

ahminicase.jpeg

Koszt - ciężko na tym etapie określić, ale to będzie cena wybranej konfiguracji LattePanda plus może 300zł. 

Czyli podsumowując - byłoby to pudełko z komputerem mini PC ze zintegrowanym AstroHubem. Na zewnątrz byłyby wyprowadzone odpowiednie gniazda, całość spokojnie można będzie przymocować do tuby teleskopu i sterować przez zdalny pulpit albo VNC przez kabel ethernet albo WiFi i umożliwiałaby akwizycję materiału i oczywiście sterowanie całym zestawem. Pamięć do zapisu materiału można rozszerzyć przez dołożenie karty micro SD.

Co sądzicie o takim projekcie? Czy byłoby jakieś zainteresowanie i potencjalni chętni na takie cuś?

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ! Tylko więcej kawy na ławę bardzo poproszę bo ja po naukach politycznych i historii :O

P.S. I najlepiej wielkimi literami ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem czy potrafię :) 

No to jest takie pudełko, w którym jest 2 w 1 - komputer mini PC z systemem windows oraz astrohub.
Komputer jak komputer, normalny komputer, tylko mały. Można podłączyć monitor przez HDMI, klawiaturę, mysz, a można go sterować zdalnie przez wirtualny pulpit. 
Dodatkowo w pudełku jest nieco okrojony astrohub, który umożliwia sterowanie jednym focuserem, ma dwa wyjścia PWM na grzałki czy wentylatory, trzy włączane wyjścia 12V, wejście na dwa czujniki, czujnik prądu, napięcia i jeszcze wyjście I2C np do pirometru.
To pudełko 2 w 1 jest tak małe że hej. Można go powiesić na tubie teleskopu. I pudełko ma na zewnątrz potrzebne gniazdka - HDMI, USB, LAN i gniazdka AstroHuba. Dodatkowo w środku jest WiFi i Bluetooth 4.0. 

I generalnie zestaw wyglądać może tak, że do zestawu idzie jeden kabel - zasilanie 12V. I tyle. Ewentualnie drugi - sieciowy, jeśli nie chcesz łączyć się po WiFi. Sesję programujesz przez zdalny pulpit z laptoka w domu czy tabletu, możesz się odłączyć i do widzenia. Zestaw jest jakby "autonomiczny" - komputer mini PC kontroluje cały zestaw i zbiera materiał "do siebie". Potem się możesz podłączyć i pobrać pliki. Albo mogą się od razu zapisywać na jakimś dysku sieciowym. 

Czy da się Win7 - nie wiem, nic o tym nie piszą na razie. Są dwie kwestie - czy da się stworzyć bootowany pendrive z win7 który tam się odpali (z win10 się da) i czy win7 obsłuży cały sprzęt zawarty w LattePanda. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem chętny, mam rozumieć, że starczy temu "ustrojstwu" pamięci, żeby mu zaimputować maxima , eqmoda, ascoma, team viewera ( bo mam nadzieję, że idzie przez to tym sterować)  i inne "zbędę" pierdoły ;) ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to proszę mnie poprawić jeśli głupoty napiszę:
Zamiast swojego pudełka na tubie, w którym jest: FDI, HUB i do niego wchodzi kabelek od kamery głównej z czipkiem guidujacym, od motofocuserka i od ewentualnie Canonka na barana. A z niego wychodzi 1 kabelek USB do laptoka. Następnie idzie od zasilacza wiązka kabli po montażu, która zasila: motofocuserek, grzałki, montaż, kamerę i ewentualnie Canonka to teraz będzie szedł 1 kabel prądowy do tego czarodziejskiego pudełka 12V i... - albo 1 USB albo WiFI do mojego laptoka i jestem po WiFi daleko ??????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jolo napisał:

Na pewno będziemy to testować z AstroLutkiem. Dość długo działałem bez problemów na lapku z 2GB pamięci i Maximem, ale tam był WinXP. 

Ja mam do dzisiaj poczciwego xp-ka, a jeszcze jedno huba będzie tam można podłączyć? bo z tego co widzę jest tylko jedno wejście USB , a ja musze podłączyć Sbiga, montaż i moduł gps. 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jolo napisał:

Dość długo działałem bez problemów na lapku z 2GB pamięci i Maximem, ale tam był WinXP. 

Ja mam w astrolapku 2GB RAM z Win7 32, Uruchamiam Maxima, często CdC, przeglądam zassane świeże klatki w Nebulosity patrząc co mi się nagrało streczując, a sesja leci dalej. Nigdy mi się nie powiesił.

A! Jeszcze Canonek przez Nebulosity też często szeroko foci gdy Maxim robi swoje :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by to mogło wyglądać właśnie (ale nie kabel USB pomiędzy pudełkiem i komputerem, tylko LAN albo WiFi). 

Czyli DO pudełka idzie:

  • zasilanie 12V
  • ewentualnie kabel LAN (jeśli nie przez WiFi)

OD pudełka idzie:

  • zasilanie do wszystkiego co łyka 12V - kamerki, koło, montaż (ale na przykład do kamerek SBIGa trzeba chyba będzie osobno ciągnąć tę ich dedykowaną pępowinę z zasilacza)
  • może iść zasilanie do Canona przez malutki konwerter na 8V
  • USB do kamerki, koła, kamerki guide
  • sterowanie montażu przez kabelek USB z FTDI albo przez Bluetooth (w LattePanda jest wbudowany BT 4.0)
  • kabelek do silnika focusera
  • kabelki do grzałek, wentylatorów
  • czujnik albo czujniki temperatury / wilgotności

Czy można będzie podłączyć hub USB? Raczej tak, AstroHub mini PC to normalny komp z windowsem, ale oczywiście kwestia do sprawdzenia. Porty USB są trzy w LattePanda - jeden 3.0 i dwa 2.0. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będziemy to testować z AstroLutkiem. Dość długo działałem bez problemów na lapku z 2GB pamięci i Maximem, ale tam był WinXP. 

Ja mam do dzisiaj poczciwego xp-ka, a jeszcze jedno huba będzie tam można podłączyć? bo z tego co widzę jest tylko jedno wejście USB , a ja musze podłączyć Sbiga, montaż i moduł gps. 

Sa 3 porty USB w tym jeden 3.0

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jolo napisał:

Tak by to mogło wyglądać właśnie (ale nie kabel USB pomiędzy pudełkiem i komputerem, tylko LAN albo WiFi). 

Czyli DO pudełka idzie:

  •  
  • ewentualnie kabel LAN (jeśli nie przez WiFi)

Dobra to o dodatkowe wyjaśnienie poproszę:
- to cudeńko ma w sobie WiFi abym mógł spąchnąć go z WiFi laptokowym ????

- Jeśli po kablu Lan - to taki internetowy kabel jak np. na sztywno Internet od rutera do komputera albo do rejestratora kamerki AllSky podpinam ???? Do laptoczka go wtedy wtykam ?????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem od połączeń nie jestem, ale domyślnie miniPC będzie się łączył z routerem - czy to przez WiFi, czy przez kabel, tak jak normalny "cywilny" komputer. Żeby spiąć laptoka z miniPC przez kabel czy przez WiFi "bezpośrednio" trzeba będzie trochę pokonfigurować, ale oczywiście się da.

Cudeńko ma wbudowane WiFi w sobie :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak sparujemy po LANie czy WiFi , to z team viewer nie będzie problemu i czy to Lapkiem czy tabletem czy smartfonem obsłużymy wszystko, ale do wstępnej konfiguracji będzie osobna aplikacja? bo jakoś tego team viewera i  resztę potrzebnego softu trza mu jakoś załadować? Dobrze kombinuję?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toź to miniaturka mojej Asi! Fajny jest ten pomysł z micro pc, ja poszedłem   w gotowca bo był tańszy. Ciekawe na ile  to będzie mniejsze  od mojego wykonania, bo przecieź sama antena WiFi i zasilacze  jednak sporo zajmują. Z ciekawością śledzę .....

 

Acha, ze względu na pobór mocy ASA u mnie idzie jeden kabel do walizki -230 V

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zainteresowany (ale w rozszerzonej i najmocniejszej konfiguracji - 4gb + panel itp ...). Jolo, jak dojdzie do realizacji, to chętnie omówię szczegóły na PW . Coś takiego na wyjazdy bym miał z QSI i canonem..Cool

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LattePanda ma rozmiary 88x70mm, a więc jest to zupełny pyrtek. Myślę sobie i myślę w jakiej postaci to upchnąć razem z płytką mini astrohuba do potencjalnej obudowy i widzę trzy opcje (mając na uwadze montaż na tubie - bo wtedy najlepiej spełni zadanie ograniczenia kabelkokologii):

  1. na kanapkę i upakować całość na płytce astrohuba jak najgęściej. Wtedy obudowa będzie miała mały format, na przykład 12x8cm, ale potencjalnie będzie dość gruba i wyjdzie taka cegiełka. Nie do końca mi się to podoba...
  2. na kanapkę, ale elementy na płytce astrohuba montować jak najbardziej płasko. Wtedy obudowa wyjdzie niższa, ale będzie miała większy format, na przykład 16x10cm. Też taka koperta mi się nie do końca widzi do powieszenia na tubusie
  3. płytka LattePanda i moduł astrohuba obok siebie wzdłuż. Wtedy obudowa mogłaby być najniższa, a jej format to byłby taki podłużny prostokąt, na przykład 20x10cm, taka prawie listwa. Wydaje mi się, że taka postać byłaby optymalna do montażu czy to na tubie małego refraktora, czy na dovetailu, czy nawet na nodze statywu jakby ktoś miał taki pomysł.

A jak Wy myślicie?

Lattepanda.png

Co do materiału obudowy to chyba jednak tworzywo sztuczne. Obudowa z aluminium byłaby fajna, ale Bluetooth raczej nie będzie zadowolony.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę - jeśli się da, grubość (cegiełkowatość) zastapić ,,dłuższością" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jolo napisał:

LattePanda ma rozmiary 88x70mm, a więc jest to zupełny pyrtek. Myślę sobie i myślę w jakiej postaci to upchnąć razem z płytką mini astrohuba do potencjalnej obudowy i widzę trzy opcje (mając na uwadze montaż na tubie - bo wtedy najlepiej spełni zadanie ograniczenia kabelkokologii):

3. płytka LattePanda i moduł astrohuba obok siebie wzdłuż. Wtedy obudowa mogłaby być najniższa, a jej format to byłby taki podłużny prostokąt, na przykład 20x10cm, taka prawie listwa. Wydaje mi się, że taka postać byłaby optymalna do montażu czy to na tubie małego refraktora, czy na dovetailu, czy nawet na nodze statywu jakby ktoś miał taki pomysł.

 

:)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze mówiąc, sam myślałem nad stworzeniem takiego urządzenia. No i mnie wyprzedziliście :) Ale nic, będę kibicował i może sam się zdecyduję na zakup.

Nie wiem, na ile się już wgryzałeś w temat tego komputerka, ale może już rozgryzłeś ciekawiące mnie rzeczy? Zastanawia mnie, jak to arduino się komunikuje i integruje z resztą. Jest na stałe połączone jakimś portem z częścią "PC"? Bo z jednej strony można tam pisać po prostu w arduino IDE, a z drugiej są przykłady w VisualStudio. I te drugie przykłady są o tyle dziwne, że w kod, który wykonuje procek Intel wplecione są funkcje sterujące wyjściami Atmegi. Czy w tym wypadku w Atmedze jest wgrywany jakiś stały soft, który odbiera "rozkazy" po jakimś złączu od intela i je wykonuje wprost? W zasadzie są dwie rzeczy odnośnie tego połączenia - medium do komunikacji miedzy prockami w czasie działania programu oraz do programowania. Bardzo skąpe informacje znajduję w internecie.

Drugie pytanie jest o wifi. Dają tam w zestawie jakiś "drut". Jaki to ma zasięg pewnie nikt nie wie, ale zapewne nie zabójczy. Moim zdaniem wypadałoby dodać jakoś złącze do zewnętrznej anteny. Tylko, czy do tego "jakiegoś" złącza na płytce da się rozsądnie dodać coś, aby wyprowadzić już normalne złącze antenowe na zewnątrz (tak, aby nie tracić sporo przez zakłócenia)?

Moim zdaniem, aby to miało sens, to hub usb jest rzeczą obowiązkową.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

A jak chcesz rozwiazać temat WiFi? AP czy karta WiFi? Własna sieć czy internet?

To już każdy sobie skonfiguruje jak będzie chciał, nie zamierzam za bardzo ingerować w system - jedynie wgrać wsad do Leonardo i zainstalować panel astrohuba ze sterownikami. W przypadku zestawu stacjonarnego jak u mnie normalnie połączenie jako klient WiFi, a jak ktoś będzie chciał w polu p2p, to włączy sobie hotspota.  

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Tak szczerze mówiąc, sam myślałem nad stworzeniem takiego urządzenia. No i mnie wyprzedziliście :) Ale nic, będę kibicował i może sam się zdecyduję na zakup.

Nie wiem, na ile się już wgryzałeś w temat tego komputerka, ale może już rozgryzłeś ciekawiące mnie rzeczy? Zastanawia mnie, jak to arduino się komunikuje i integruje z resztą. Jest na stałe połączone jakimś portem z częścią "PC"? Bo z jednej strony można tam pisać po prostu w arduino IDE, a z drugiej są przykłady w VisualStudio. I te drugie przykłady są o tyle dziwne, że w kod, który wykonuje procek Intel wplecione są funkcje sterujące wyjściami Atmegi. Czy w tym wypadku w Atmedze jest wgrywany jakiś stały soft, który odbiera "rozkazy" po jakimś złączu od intela i je wykonuje wprost? W zasadzie są dwie rzeczy odnośnie tego połączenia - medium do komunikacji miedzy prockami w czasie działania programu oraz do programowania. Bardzo skąpe informacje znajduję w internecie.

Drugie pytanie jest o wifi. Dają tam w zestawie jakiś "drut". Jaki to ma zasięg pewnie nikt nie wie, ale zapewne nie zabójczy. Moim zdaniem wypadałoby dodać jakoś złącze do zewnętrznej anteny. Tylko, czy do tego "jakiegoś" złącza na płytce da się rozsądnie dodać coś, aby wyprowadzić już normalne złącze antenowe na zewnątrz (tak, aby nie tracić sporo przez zakłócenia)?

Moim zdaniem, aby to miało sens, to hub usb jest rzeczą obowiązkową.

Co do przykładów w VS nie wgryzałem się w nie - chcę to zrobić jak najmniejszym kosztem, czyli wyciąć z panelu i z wsadu Arduino co się da, zmapować odpowiednio piny i w sumie tyle. Z tego co czytałem arduino jest na stałe podpięte pod wirtualny port szeregowy. 

Ten drut podłącza się do gniazdka wifi na płytce. Na jego końcu jest antenka, chyba ceramiczna. Z tego co wyczytałem na form LP to bez problemu można dołożyć jakieś inne anteny z odpowiednią przejściówką, np https://www.amazon.com/gp/product/B00A4I3AGE/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1  i może tak trzeba będzie zrobić. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawie się zapowiada ten wątek. Będę go śledził i trzymam kciuki za pomysłodawców (testerów) tego maleństwa :)

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchajcie, jak będzie już zrobiona sieć z tym maleństwem i kompem w domu (poprawcie mnie jeśli się mylę) to czy nie można wtedy przesyłać zdjęć bezpośrednio do domu, gdzie jest komputer o dużej pojemności dysku. Pytam dla tego, bo Jolo w pierwszym poście wspomniał o karcie mikro SD w celu zapisywania plików?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można będzie tak zrobić. Można na przykład zainstalować w domu jakiś programik do synchronizacji, np FreeFileSync, który będzie monitorował udostępniony folder na mini PC i jak się pojawi jakiś plik to go zaciągnie do domu a plik na mini PC skasuje albo zostawi. Albo zmapować udział w komputerze w domu jako dysk sieciowy w mini PC i bezpośrednio na nim zapisywać. Ale trzeba mieć zaufanie do połączenia :) 

Wybiegając myślami w przyszłość - myślę że tak czy siak warto będzie zapakować do miniPC kartę micro SD. Nie są to straszne pieniądze, a 64GB starczy spokojnie na kilkanaście sesji. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)