Skocz do zawartości

AZEQ6 - kilka pytan zwiazanych z czyszczeniem montazu


plitfyg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

Montaz rozkrecony  i naszly mnie rozne pytania zwiazane z jego serwisowaniem. Nie powiedzialbym, ze sa to pytania o znaczeniu krytycznym (nawet nie znajac na nie odpowiedzi kazdy jakos tam sobie poradzi z opisanymi problemami), ale chetnie uslyszalbym jak Wy do tego podeszliscie (byc moze jest nawet tylko JEDNA SLUSZNA odpowiedz :) )  

CO CZYSCIC I SMAROWAC ? 

Po rozkreceniu widze nastepujace elementy:

1. Slimaki i slimacznice - to juz mam wyczyszczone. I bedzie smarowane. 

2. Lozyska i "blaszki" tak jak na zdjeciu  "Lozysko1.jpg".  Bierze to ustrojstwo czynny udzial w blokowaniu osi Dec i Ra. No i jak os odblokowana to umozliwa jej plynne (na co mamy przynajmniej nadzieje) obracanie sie. 

3. Lozyska, ktorych nie moge wyciagnac z montazu, takie jak na zdjeciu "Lozysko.jpg"

4.  Rozne gwinty (ostatnie zdjecie). 

5. Glowne osie Dec i Ra (smar co prawda po nich nie splywa i z daleka nawet go nie widac :), ale zdecydowanie cos na nich jest, bo sie lekko do rak kleja :)

PYTANIA: 

- Czyscic i dawac nowy smar na wszystko? 

- Czy np. na gwinty mozna po prostu dolozyc smaru, czy zawsze trzeba stary smar usunac wczesniej ? 

- Te lozyska, ktorych nie moge wyciagnac z montazu - macie jakis pomysl jak je wyczyscic?  Moj pomysl, poki co jest taki: przetrzec szmatka, wpakowac w nie nowy smar z nadzieja, ze rozne "syfki" sie poprzyczepiaja, przetrzec znowu usuwajac naj najwiecej smaru, powtorzyc proces. Nie wiem niestety czy najbardziej optymalny 

- Jezeli bede plukal lozyska pod woda, to jak pozniej te wode z nich usunac (wysuszyc) ? W przypadku slimaka od biedy moglem szmatka po rowkach przelecies i wode calkowicie usunac, z lozyskami jakos bardziej skomplikowanie mi to wyglada. Czy moze calkowicie zaponiec o wodzie ? 

Skoro przy myciu jestesmy ....

CZYSZCZENIE.

Bardzo dobrze sprawdzila sie u mnie po prostu woda z plynem do mycia naczyn (i szczoteczka do zebow). Zwlaszcza do smaru na slimaku. Smar na slimacznicy byl nieco bardziej lepki i ciagliwy wiec korzystalem takze z jakiegos plynu odtluszczajacego ("citrus degreaser" - ma to cos wspolnego z cytrusami :) Pachnie po prostu nieziemsko - zapach pomaranczy mialem w calym domu).  No, ale do rzeczy.

PYTANIE:  Po umyciu, jak to ladnie wysuszyc (co by np. woda nie zostala i jakas rdza nie zaczela sie wdzierac)?  

- szmatka/recznik w reke i delikatnie paznokciem przetrzec wszystkie rowki (dziala ze slimakiem, gorzej z lozyskami)
- szuszarka do wlosow
- pozwolic, aby woda sama wyschla
- uzyc jakiegos plynu odtluszczjacego i ... pozwolic, aby samo wyschlo. 

- inne ? 

Jak wspomnialem, problemy moze takie troche naciagane, bo kazdy to jakos tam sobie zrobi, ale gdyby mnie ktos na przyklad zapytal jak to najlepiej zrobic, to nie wiem czy umialbym udzielic odpowiedzi. Wiec chetnie uslyszalbym jak sobie z tym poradziliscie. 

 

Marcin
 

 

 

 

 

Lozysko 1.jpg

Lozysko.jpg

gwint.jpg

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwintów nie ma za bardzo co smarować, bo one się nie obracają względem siebie. To łożysko, którego nie możesz wyciągnąć spróbuj "puknąć" delikatnie trzonkiem młotka od strony otworu lunetki biegunowej.

Ja generalnie łożysk nie smarowałem, bo wymieniem je na nowe i były fabrycznie smarowane. Smarowałem więc przekładnie, wałki, podkładki i tulejki. Nie wiem jak dokładnie działa mechanizm blokady w tym montażu, ale byłbym ostrożny ze smarowaniem, żeby nie doprowadzić do sytuacji, że posmarujesz coś, co ma się blokować od tarcia i będzie się ślizgało. Tak jak w NEQ6 nie należy smarować tulejki w miejscu styku z dźwignią blokady, bo jej zadaniem jest tarcie, a smar tego nie ułatwia. Także przemyśl, jak to działa i posmaruj z głową.

A do zmywania smaru używa się benzyny ekstrakcyjnej! Woda to najgorszy pomysł, bo zupełnie "nie ima się" smaru. Po dodaniu detergentów pewnie to jakoś działa, ale na pewno benzyna była by lepsza. Bo ta woda, którą masz z płynem jest bezużytecznym składnikiem. Z benzyną nie ma też problemów z osuszaniem - ona sama paruje dość szybko i nie pozostawia śladu. A woda jak gdzieś zostanie, to zaraz będziesz miał kupę rdzy.

  • Like 3

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gwintach wspomnialem glownie dlatego, ze widac na nich jakis tam "tluszcz".  I biorac pod uwage wyczuwalna ilosc ... zaczalem sie zastanawiac czy ma sens przesmarowanie tego, w mysl zasady, ze moze i nie pomoze, ale pewnie nie zaszkodzi.  Popatrze jeszcze na to w domu i  pewnie zostawie tak jak jest. 

Co do smarowania mechanizmu blokady (lozyska i te dodatkowe blaszki) to jest na tym calkiem sporo smaru  wiec ewidentnie bylo smarowane. Jak by nie patrzec, po poluzowaniu blokady musi sie to jednak na tym lozusku plynnie krecic. Z drugiej storny masz racje .... jakies tarcie musi tam tez byc po scisnieciu calosci, bo jednak ma to os blokowac.  Moje watpliwosci to glowny powod tego, ze jeszcze tego nie ruszylem i poki co jest dokladnie w tkim stanie w jakim wyjalem z montazu. Zgadzam sie z Toba, ze lepiej miec tu pewnosc, ze wiem co robie. Bede myslal. 

Co do zmywania smaru ... woda z plynem naprawde bardzo latwo i sprawnie smar ze slimaka zmyla. Nie tyle to oczywiscie zasluga wody ile pewnie plynu do mycia naczyn. Dopiero przy smarze na slimacznicy zaczely mi sie schody. Zgadzam sie jednak z Toba i potencjalny problem rdzy bardzo mnie zaniepokoil. Myslac o tym czy aby nie zrobilem czegos glupiego, sporo czasu dokladnie wszystkie rowki na slimaku i slimacznicy czyscilem, aby mi tak zadnej wody nie zostalo. Pomysl z woda i z plynem w ogole z jakiegos forum astro (Cloudynights chyba) wzialem.  Ot ... uczymy sie na bledach. 

Bardzo dziekuje za  pomoc. Kazda rozwiana watpliwosc to sporo mniej stresu u mnie.  A i w glowie wiedzy przybywa :)

Marcin

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie najlepiej jest posmarować tak, jak było :) Jakoś ten mechanizm blokady musi działać, coś innego, niż łożysko musi go blokować. No bo samo ściskanie łożyska do niczego nie prowadzi.

A benzynę ekstrakcyjną kupisz w Obi, czy Castoramie - polecam :) Dowiedziałem się o niej również z forum astro, ale któregoż z naszych :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wpis na zaprzyjaznionym forum tez mnie skolowal nieco - ewidentnie widac czyszczenie szczoteczka pod strumieniem wody - w kazdym razie jak woda wyglada:

http://astropolis.pl/blog/1/entry-383-serwis-i-modyfikacja-sw-az-eq5-zdjecia/

Jezeli zas idzie o sam mechanizm blokady. Sam probuje to caly czas rozwiklac. Przyznam, ze sam do konca nie pojmuje tak to dziala. W miare spora ilosc smaru i na lozysku i na blaszkach naprawde mnie zastanawia. 

Z tego co widze mechanizm sprowadza sie po prostu do tych dwoch "blaszek" po dwoch stronach lozyska. Kiedy dokrecam srube blokady to te blaski sciskaja mocniej to lozysko miedzy soba. I dociskaja jednoczesnie do slimacznicy (ktora bezposrenio przylega do jednej z tych blaszek). Wszysto sie jakby "kompresuje", sciska razem. Czytalem na forach o przypadkach kiedy ludzi tak mozno probowali blokowac, ze te blaszki i samo lozysko sie wyginaly. Rada, ktora tu kiedys dostalem jest taka, aby blokowac tak, aby przy lekkim pchnieciu os sie nie ruszyla, aly mocniejsze pchniecie powinno ja ruszyc. Czy to sluszne - nie wiem, tak mi kiedys poradzono i osi w swoim montazu na tzw. "chama" nie dociskam od tamtej pory.

Marcin

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też widziałem wpisy o myciu wodą z płynem. Raz próbowałem i wystarczy. 

1476110539_tjpnzx_600.jpg

:) 

PS - w końcu jestem chemikiem, to może warto coś napisać więcej. Rozpuszczalnik taki jak benzyna rozpuści stary smar. Woda nie rozpuszcza smaru. Dodanie detergentu powoduje, że woda zwilża smar i umożliwia mechaniczne usunięcie starego smaru o ile nie jest zbyt gęsty, ale wciąż go nie rozpuści. Zawsze część zostanie na przedmiocie, część na rękach, a część na szczotce, bo smar się nie rozpuści. Równie dobrze można ścierką wycierać bez wody. A dodatkowo właśnie dochodzi ryzyko korozji. 

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wody ... przekonaliscie mnie :)  Na pocieche mam to, ze to kolejny blad, ktorego (mam nadzieje) unikne w przyszlosci.  

Kupilem tu u siebie takie cudo:

http://www.homedepot.com/p/ZEP-128-oz-Heavy-Duty-Citrus-Degreaser-ZUCIT128/100676344

Mozna rozcienczac z woda, ja tego nie robilem. Smar zlazl bez problemu (choc tez czyscilem szczoteczka, tak nieco odruchowo) wiec nie wiem czy sie rozpuscil czy zeskrobalem. Roznica w stosunku do wody z plynem byla jednak. Po probie czyszczenia slimacznicy woda z plynem, mialem kawalki tego sparu plywajace po misce, dwo miski cale bylo smarem uwalone etc. Ten drugi preparat - nie widzialem takich efektow. Nie wiem czy na stronie podaja sklad (poki co nie widze), ale tak okiem chenika Lukasz - myslisz, ze uzycie takiego cudaka ma sens? Czy to po prostu taka bardziej zaawansowana woda z plynem i jednak za rozpuszczalnikiem sie rozgladac ?

Marcin  

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Lukasz co jest w srodku:

INGREDIENT Water (Solvent); d-Limonene (Solvent); BHT (Fragrance Component); Dipropylene Glycol Butyl Ether (Solvent); Butoxydiglycol (Solvent); Tetrasodium EDTA (Chelating Agent); Tall Oil Acid (Surfactant ? Cleaning Agent); Sodium C14-16 Olefin Sulfonate (Surfactant ? Cleaning Agent); C9-11 Alcohols Ethoxylated 4-6EO (Surfactant ? Emulsifying Agent); Ethanolamine (Solvent); C12-16 Alcohols Ethoxylated 7EO (Surfactant ? Cleaning Agent); Sodium Hydroxide (pH Adjuster); Liquitint? Brilliant Orange (Colorant)

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, jolo napisał:

Tak, też widziałem wpisy o myciu wodą z płynem. Raz próbowałem i wystarczy.

Ja smar usuwałem benzyną, a po zabawie chciałem umyć ręce odruchowo pod kranem :) No i woda z mydłem nie dawała efektów. W końcu umyłem ręce też w benzynie :)

 

Ciekawe zatem, dlaczego Adam mył wodą (tak to faktycznie wygląda). Raczej początkujący nie jest...

40 minut temu, plitfyg napisał:

Mozna rozcienczac z woda, ja tego nie robilem. Smar zlazl bez problemu (choc tez czyscilem szczoteczka, tak nieco odruchowo) wiec nie wiem czy sie rozpuscil czy zeskrobalem.

Czymś trzeba czyścić, samo zanurzenie w specyfiku niewiele da. Ja sobie pędzelkiem i papierem pomagałem.

Skoro specyfik działa, to działa :) Ja bym jednak kupił zwykłą benzynę ekstrakcyjną - tańsza :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ten specyfik to taki mocny emulgator, czyli zwilża smar, rozbija go na drobne cząsteczki (emulsja) i potem nie pozwala im się z powrotem połączyć w glut. Jeśli po zmyciu smaru ten Degreaser staje się mętny, to tak właśnie jest. A jeśli jest klarowny, to pewnie jednak działa jakoś inaczej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tym zbytnio nie przejmował, to jest na szczycie zębów i nie powinno mieć wpływu na pracę montażu, tym bardziej w deklinacji, co innego jak spłaszczenie by się rozchodziło na boki na powierzchnie gdzie ślimacznica styka się ze ślimakiem, 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Ja smar usuwałem benzyną, a po zabawie chciałem umyć ręce odruchowo pod kranem :) No i woda z mydłem nie dawała efektów. W końcu umyłem ręce też w benzynie :)

 

Ciekawe zatem, dlaczego Adam mył wodą (tak to faktycznie wygląda). Raczej początkujący nie jest...

Czymś trzeba czyścić, samo zanurzenie w specyfiku niewiele da. Ja sobie pędzelkiem i papierem pomagałem.

Skoro specyfik działa, to działa :) Ja bym jednak kupił zwykłą benzynę ekstrakcyjną - tańsza :)

Dokładnie, ja używam zawsze pędzelka i benzyny ekstrakcyjnej, trochę tych montaży już rozebrałem i chyba nie ma nic lepszego i tańszego.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)