Skocz do zawartości

Pierwszy raz :)


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz dlatego, że mogłem wreszcie sprawdzić swojego żurawia za 9zł70gr :). Niebo z gwiazdami, no to trzeba sprawdzić ale, że się Łysy śmieje więc z Afoto nici :(.

Jest 18:30 a ja postanowiłem wrócić do początków czyli wizuala. Niestety sprzęt który zgromadziłem nie pozwala na szybkie i spontaniczne obserwacje więc postanowiłem po długiej przerwie użyć lornetki którą dostałem od mojej lepszej połówki na gwiazdkę 2015r. Wcześniejsze obserwacje lornetkowe ograniczały się do 2-3min na szybko ustabilizowanych na zasadzie zapierania się o słupek werandy - no kicha prawdziwa.

Dziś miałem nieodpartą ochotę podładować się po dłuższej obecności chmurew a że mgiełka nie pozostawiała złudzeń, hmm - lornetka i wizual. W tym momencie się bardzo ucieszyłem z faktu posiadania żurawia ATM.

No to rozstawiłem się obok mojego Goliath'a i cyknąłem fotkę komórką......

20161109_191022.jpg

...i nie wiedziałem na co pierwsze skierować moją lornetkę, wszędzie straszna łuna od Księżyca.

No jak już marznę to będę łapał to co widać zawsze - skierowałem nikona na M45 :), Plejady uwielbiam odkąd zakupiłem pierwszy teleskop - 1309EQ2. To był jedyny Messier którego widziałem przez pierwsze tygodnie :))

Pole powala w lornetce! (tylko 10X)... No pięknie i to jeszcze w 3D!. Starałem się wyłapać jak najsłabsze gwiazdki w tej jakże pięknej gromadzie. Skierowałem lornetkę na Łysego bo się domagał swoim blaskiem - i co? No powiem uczciwie, że pierwsza myśl to: "ale by było zaje_&%^$%#_iście w bino 12" go zobaczyć przy 150X !!!!!!" , no powala efekt 3D! Może jestem początkującym astronomem ale nasz US mnie zadziwia za każdym razem :).

Pocierając ręce (oczywiście nie mam rękawiczek - bo po co :)) , na chwilkę wyszedłem przecież) spojrzałem na południe - gwiazda? Nad samym miastem??? Nie możliwe... no przecież LP niszczy wszystko do 30-40stopni. Ustawiam lornetkę na "gwiazdę"..... hmmmmmm..... czerwonawa gwiazda? czy to? No nie mogę :), to Mars! Ja pierniczę! Biorę komórkę żeby uwiecznić tą chwilę:

20161109_192403.jpg

"Poglapiłem" się chwilkę i znów pocierając ręce rozglądnąłem się po nieboskłonie gdzie tu jeszcze skierować lornetkę zanim mi palce zamarzną. Wiem! M13 sprawdzę :)

No to look'am w lornetę i co? No jest mała mgiełka, kurde.. przecież w newtonie pięknie widać gromadę , co jest? Dla porównania rzucam się na Andromedę bo jest przecież oczywista. No i potwierdziło się - lornetka jest fajna do szerokiego pola, mała apertura jednak, mała mgiełka ale oczywista :) - to daje niesamowitą satysfakcję. Widzisz mgiełeczkę ale wiesz, że to potężna M31.

Spróbowałem jeszcze M33, no bo to przecież jasny obiekt. Niestety Łysy tak naparza z prawej, że łunę widzę tylko próbując zerkaniem coś znaleźć... Próby z M101 i M51 (moja ukochana) też nie są owocne - Wielki Wóz już tak nisko, że mgła nawet z Mizara robi masakrę. Chyba wystarczy, choć chciałbym jeszcze ... i jeszcze...

Chyba mi wystarczy jednak - palce już z zimna bolą i jest 19:30 a ja wyszedłem tylko na 10minut ...

  • Like 9

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapral? Z relacją w dziale lornetkowym? Aż mnie zatkało :D

Z relacji wynika, że jednak tęskno do większych apertur i powiększeń...
Zanim jednak kategorycznie stwierdzisz, że teleskop, teleskop i po tysiąckroć teleskop, obiecaj mi proszę jedno - wróć w innych warunkach, w czystą bezksiężycową noc do M31, zajrzyj do Kota z Cheshire, Mel 20 czy innych kadrów (jak chcesz, podeślę obszerniejszą listę).
W warunkach, jakie opisałeś, lornetka jednak nie dostała pełnej szansy...
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiłem się głównie na Księżycu bo pogoda ograniczała równie skutecznie co blask naszego satelity. Siupnąłem na rozkładanym krzesełku co by wygodniej było i tak marzłem :))... a co do powrotu - w sobotę rozstawię sprzęt Afoto jak meteo.pl się nie myli i będę towarzyszył sprzętowi z lornetką na żurawiu  ;).

Oby tylko ta pogoda była.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt? yyyyyyyy..... no w głowie miałem :) . Kupiłem profil 20x20x1 chyba 1,5m i powierciłem otwory, skręciłem z przeciwwagą ze złomu i zawiesiłem na AZ2 który mam od refraktora do guidingu (dlatego właśnie nie kupiłem 80/400 OTA). No i mam za 9zł 70gr żurawia :)

Panasmaras ma rację - dziadoska pogoda strasznie ogranicza możliwości, nawet lornetek,

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Markiem! Pod ciemnym niebem bez Łysego na niebie w dawnej D.O 20x80 M31 była rewelacyjna, zajęła praktycznie całe pole widzenia i te pasy pyłowe,obłęd w oczach!!! Ciekawe jaka będzie dzisiejsza noc, u mnie narazie czyste niebo i oby tak daaaalej! Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)